Külastad Portot esmakordselt. Mida seal teha?

Ma olen Portost kirjutanud mitmeid kordi, püüan seekord teha ühe kokkuvõtliku jutu, sest on kevad, turismi hooaja algus ja ma olen hakanud saama palveid soovitusteks, et mida Portos teha tuleks. Mu Aveiro sõbrad muide naljatavadki minuga, et ma tean kindlasti Portost rohkem kui nemad, sest nemad käivad Portos vaid Matosinhoses sardiine söömas või Norteshoppingus shoppamas. Kuid ega minagi ei käi Aveirost enam palju väljas ja minu teadmised on sellised konservatiivsed- ei ole kursis uute ja moodsate kohtadega. Jah, ma jälgin Facebookis mõne Porto restorani tegemisi, aga olen kehva uute kohtade proovija.

Panen oma soovituse aastaks 2015 suvi kirja( jätan välja portveini majade külastamise, seda nagunii kõik teavad isegi, et võiks teha ja portveini majad tegelikult asuvad teisel pool jõge, Vila Nova de Gaia´s. Ja muuseumid leiab ka kõik reisiteatmikutest)

.

portolinn

Ribeiralt Matosinhosesse

 • Jalutuskäik Ribeiral kuni Casa do Infantes’eni (kaardil Palacio da Bolso all). Kogu jõekallas on täis baare, söögikohti, suveniiripoode, paadireiside pakkujaid. Ma olen enne ka kirjutanud sellest- nendel restoranidel ei ole korralikku köögipinda- süüa seal ei tasu. Küll aga juua klaasike veini ja vaadata teisele poole jõge portveinimaju on väga bro.Sellel alal asub arvatavasti ka Portos üks enim pildistatud maja- see näeb välja täesti nagu segasumma suvila:

maja2

Minu lemmik

Minu lemmik “klaasikese” koht Ribeiral

 • Casa do Infantes saab võtta vana Porto tramm nr.1-e ja sõita sellega lõpp-peatusesesse (Passeio Alegre)

tramm

 • Trammi lõpppeatus on just delta juures, kus jõgi läheb ookeaniks üle ja sealt võiks mööda ookeanikallast teha jalutuskäik(nii umbes 5 km) kuni Matoshinhos´eni.foz_kalasadam
 • Matosinhos ei ole linnaosa kus suurt ilu tasub otsida- jalutades Fozi poolt, asenduvad kõrgete palmipuudega ümbritsetud villad ja kaluripaadid ookeanini jõudes suurte koledate korrusmajadega, mitte just kõige kaunima ranna-, tööstuse ja kalasadamaga. Aga seesama kalasadam on põhjus, miks siia sööma sõidetakse- siin asuvad linna, ringirännanud inimesena võin öelda, läänemaailma parimad, kalarestoranid. Need, kes jalutada ei armasta, saavad sõita sinna metrooga(sama liin, mis sõidab lennujaama), buss nr.55-ga ja ka punane turisti buss sõidab Matosinhose kalarestoranide tänavalt läbi.
mõned klõpsud teelt Fozist ookeanini.

mõned klõpsud teelt Fozist ookeanini.

 • Restoranide tänav on Rua Heróis de França (kuid ka kõrvatänavatelt leiab palju restorane) Kala grillitakse tänaval, istuda saab samuti õues, kuid kohalikud istuvad rohkem siseruumides. Teenindajad on kenad ka terrassidel istuvate turistidega- ei ole nagu Barcelonetas(Barcelona mereäärne linnaosa), kus kelnerid püüavad maailma rekordit sooritada, kuidas lauda istunud klient kiiresti sealt jälle minema saada – kõik kiirelt ette, raha kätte ja järgmine turist peale. Siinsed kelnerid lasevad rahulikult sööki ja jooki nautida. Ainus segav detail õhtuti terrassidel istujatele on Aafrika päritolu kaupmehed, kes tahavad teile puust elevanti või kaelkirjakut müüa. Minu lemmikkohad on Tito 2 ja O Lusitano.mosaik3

Romatiline õhtusöök ja miljoni dollari vaade

 • Seda pakub Yeatman– hotell, milles asub terrassikohvik ja 1 tärni Michelini restoran (suurepärane restoan!! ) Terrassikohvik on mõeldud kõigile, ei ole ainult hotelli külastajatele. Restorani tuleks kindlasti kohad eelnevalt reserveerida. Hotellis on ka spaa, saab võtta veinivanne 🙂
vaade linnale terrassilt

vaade linnale terrassilt

Turud, poed, Belle Epoque kohvik

 • Porto kuulsaim turg, Mercado do Bolhão, asub kesklinnas ajaloolises hoones ja teda võib võrrelda täiesti Barcelona La Boqueria või Madridi San Miguel´iga. Viimane pole muidugi turg, vaid pigem söögikoht, aga hoone on ajalooline.
Mercado Bolhão

Mercado Bolhão

 • Paar sammu turust asub “vanastiili” toidupood “A Pérola do Bolhão”, kus kõik peen kaup- vürtsid, tee, kohvi, suhkur ja delikatessid on leti taga ja müüja kaalub sulle. Pood töötab alates aastast 1917 ja tänapäeva supermarketite ajastul on nad ellu jäänud just oma teenindusega, isegi kui te sealt midagi ei osta, tasub sisse minna ja pildistada ja näiteks teed kusagile küsida. Alati aidatakse väga meeldival viisil. See muide on koht, kus ma alati püüan käia. Ostan mingit mõttetust- a la küpsised või piri-piri. Astuge läbi, saate ise aru, et te ei suuda sealt midagi ostmata lahkuda.portopudupoodperola2
 • Lello raamatupood- tõeliselt ilus raamatupood, ajalooline- aastast 1869. Aastal 2011 Lonely Planet nimetas Lello maailma parimate raamatupoodide edetabelis kolmandaks. Sinna tasub minna- peale väga heale raamatuvalikule, on see tõeliselt ilus pood.
  Lello

  Lello

 • Majestic Café– Art Nouveau stiilis ehitises asub aastal 1921 aastal avatud Belle Époque stiilis kohvik, mis on mitmetes edetabelites nimetatud maailma ilusaimate kohvikute hulka. Seda ta on, meenutab täiesti Pariisi.. Mina käin seal Francesinha´t söömas.
  Majestic Café

  Majestic Café

 • Tänav, kus asub Café Majestic ehk Rua de Santa Catarina on ka shopping tänav, kuid nagu tänapäeval kombeks, kohalikud ei käi enam poest poodi, vaid sõidavad kaubanduskeskusesse, kus kogu “show” on ühte hoonesse koondunud. Porto suurim on NorteShopping (ma pole seal iial käinud, aga väidetavalt armastab ka sealne rahvas oma nädalavahetusi perekonniti veeta sellistes kohtades) Kuna mingit mõtet pole Portos käia H&M-is või Zaras, võib samas vaadata Portugali enda asju. Mõned Portugali rõivabrändid on täitsa kenad- Lanidor, Sacoor Brothers, Salsa, Quebramar, Giovanni Galli, Red Oak ja veel mõned (Sacoor Brothers peaks meeldima büroos töötavale inimesele ja Quebramar on lõunamaine Helly Hansen) Ja kingi, saapaid, käekotte tasub Portugalist vaadata (osta)

Casa da Musica

 • Koht, kus pea alati võib leida huvitavaid kontserte. Tasub just otsida Portugali ja Hispaania esinejaid, keda meie kanti nii tihti ei satu. Minule meeldib Pablo Alboran(Hispaania), kelle kontsert toimus just ajal, kui ma viimati Portugalis olin, kuid piletid olid välja müüdud. Läheksin veel kuulama D.A.M.A-t ja Carminhot, kes on tänapäevane fado laulja. Suuremad rock kontsertid toimuvad muidugi jalka staadionil, aga Casa da Musica´s võib leida pärleid- koduleht. Peale muusika, tasub see maja külastamist sealsete seinapannoode- azulejode pärast

muusikamaja

Reis linnast välja

 • Peale Douru oru reisi, mida kõik jõeäärsed paadid pakuvad, võib teha reisi Aveirosse(60 km Portost lõunasse, rongid käivad tihedalt, edasi-tagasi pilet maksab 6 euri) ja Costa Novale( Aveirost 10 km, buss käib Aveiro kesklinnast) Selleks võiks kulutada 1 päeva. Aveiros võib teha üks paadisõit sealsetel kanalitel ajaloolise soolaveo paadi salineiraga või moliceiroga(mereadru veoks kasutatud paat. Veeti seda põldudele väetiseks)
 • Aveiros valmistatakse ka meresoola, õige koht osta kaasa soolahelbeid- flor de sal. Kui paadisõit tehtud, siis suund randa- Costa Novale. Võrreldes Porto kolerannaga, on see fantastilislet ilus liivarand oma kuulsate triibumajadega.aveiro
Costa Nova triibumajad

Costa Nova triibumajad

Azulejo

 • ehk neid kuulsad sini-valgeid keraamilisi seinaplaate ja pannoosid võib Porto vanalinnast leida palju. Ilusamad- São Bento raudteejaam tasub kindlasti külastamist, Capela das Almas, Igreja do Carmo.
 • Sao Bento raudteejaam

  Sao Bento raudteejaam

Igreja do Carmo

Igreja do Carmo

Capela das Almas

Capela das Almas

9 responses to “Külastad Portot esmakordselt. Mida seal teha?

 1. Aaaa.. Portoo… 🙂 Tore, et sa alles nüüd sellest kirjutad – mul oligi Portos liiga vähe aega ja mõtlesin, et sinna tahan kindlasti tagasi. Nüüd siis selge, et tasub ikka tagasi minna 😉 Endale jäi kripeldama see, et ei olnud aega sõitmaks Douro jõe ääres laiuvat viinamarjaistanduste piirkonda imetlema.
  Ausalt öeldes meeldis mulle Porto nähtud Portugali linnade seast just enim – need väikesed tänavad ja kõrge jõekallas on nii lummavad ja romantilised!

  • Viinamarjakasvandusi on sügisel ilusam vaadata. Praegu olid viinamarjadel küll lehed küljes, aga needki veel väikesed. Douro jõe org on kõige fantastilisem just septembri lõpp- oktoober.

  • Kusjuures meil pidigi reis toimuma oktoobri alguses, aga siis ei saanud seltskonda kokku ja asi jäi kevadesse 🙂 Samas kevad tundub olevat ikka väga kaunis aeg Portugali looduses – kõik see lopsakas rohelus oli nõnda kodune..

 2. Portugalis käimiseks on iga aeg hea 🙂 Juuli ja august ehk kõige vähem, siis on massturism ja söögikohtades järjekorrad ja tehakse veidi haltuurat. Aga juulis-augustis kannatab täiesti olla Põhja-Portugalis, kuhu turismireise ei korraldata ja ainult uudishimulikumad satuvad sinna.

 3. Minul mõlgub Porto meeles novembri alguses. Kraadiklaas lubaks nagu vähemalt 18 kraadi.
  Kuidas tegelikkus olnud on? Väike vihm vast meelt pahaks ei tee, aga padusadu küll ei taha.
  Kas ringi vaadata kannataks ka ainult, kui ühistransporti kasutada? (Peatuks ainult Portos ja lihstalt oleks ja laseks ajal ja emorioonil endast läbi voolata….)
  Palju võiks arvestada õhtusöögi v lõunasöögi peale, Itaalias sai hakkama 20-30 eurot toidukord restoranis (pearoog, magustoi, kohv või vein) ja siis oli ikka väga külluslik see söömaaeg.
  Tead mõned pildid meenutavad Cinque Terre elu olu.
  Ma tunnen, et ma teen kõik, et jõuaksin Portosse.

  • November võib väga kena olla. Kõik just olenebki kas satud vihmaperioodi peale, mil sajab 3-4 päeva järjest või satud kuivale päiksepaistelisele perioodile. Ma pole ise tegelikult novembris sealkandis olnud, aga olen veetnud näiteks aastavahetust Portugalis ja jaanuari algus oli küll fantastiline. Rahaga on nii, et Matosinhoses saab sardiiniportsu nii 7 euroga kätte, majavein võib olla nii 7-10 eurot pudel restoranis 🙂 Kui ostad mingi nädalapileti või mingi tohkem kui ühe korra pileti ühistransportile, siis see on ka soodsam. See vana tramm ühistranspordi alla ei kuulu- see on selline turisti atraktsioon ja üsna kallis- üks ots 2.50 Lõunapakkumisi võib leida restoranidest alates 5 eurost, aga kindlasti mitte Ribeiral- tuleks kuhugi Boavistale või Vilanova de Gaiasse kuhugi jõest kaugemale. Kui leiad endale soodsa hinnaga mingi korteri, mitte hotelli, rendiks- saab osaliselt süüa teha kodus. Kindlasti on Porto odavam kui Tallinn.

 4. Pingback: Portugali teejuht | Tigu Tegemised·

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.