Olen vahepeal käinud restoranis Nero ja Rothschildi veinide degustatsioonil, aga kuidagi ei suuda ennast kokku võtta, et sellest midagi kirjutada. Nero puhul võib lühidalt öelda, et toidust võiks ju isegi ülivõrdes rääkida, aga kõik see muu kompott sinna juurde… Kui see ei asuks nii kõladas hotelliruumis ja ei tekitaks sellist hommikusöögiresto tunnet, siis võiks ju olla selle restorani püsiklient ja peakoka talendi austaja, aga…..see teema tekitab minus nii vastuolulisi tundeid, et kirjeldan meie toiduelamusi kunagi tulevikus.
Rothschild on teine teema, mis minust suurem on. Sellest veinimõisast ei saa kirjutada nii, et ei räägi sellest kuulsast, mõjuvõimsast ja omal ajal kindlasti maailma rikkaimast perekonnast. Aga mida rohkem ma teemat uurin, seda rohkem satun vandenõude, illuminaatide ja Napoleoni sõdade rahastamise peale etc. mis viib peateemast kõrvale, aga on hirmus huvitav. Kuni ma ennast harin ja saan illuminaatidest kõik teada, kirjutan hoopis novembrikuu raamis, mis paljudes Prantsusmaa restoranides pole sealiha, vaid hoopis rupskikuu, ühest kuulsast roast, mille otsa ma juhuslikult koperdasin ja mida ma kindlasti järgmisel reisil proovida tahan, seejärel aga loodan Sadamaturult tooraineid leida, et ise valmistada. See on:
Les pieds et paquets à la Marseillaise või siis oksitaani keeles Pèd e paquet à la marsiheso.
(eesti keeli otsetõlkes: Marseille moodi jalad ja pakid)
Prantslaste kõige kuulsam triparoog on Tripes à la mode de Caen ehk siis tripad Caeni moodi, mis on Normandia roog loomamao baasil. Marseille roog aga on uhke lambaliha roog, mis sisaldab tallejalgu ja tripasid (Palun andke keegi eesti keeli parem sõna kui võrkmagu, mulle meeldib hirmsasti tripa öelda!) Ühest maost peaks saama 12 pakikest (paquet), mis täidetakse peekonitükikeste, peterselli, sibula, paprika ja valge veiniga ja küpsetatakse vähemalt 7 tundi.
Selle pildi võtsin ma Fureur des Vivres ´i lehelt , väga hea õpetus kuidas pakikesi vormida.
Algmaterjal näeb välja selline:
Kirjeldusi sellest roast leiab ajalooürikutest juba aastast 1476, aga aastal 1886 paneb Clément-Marius Morard selle retsepti oma kokaraamatusse Manuel Complet De La Cuisinière Provençale (saab vist praegugi tellida ja osta) ehk “Provance´i toitude valmistamise täielik käsiraamat” . Selles raamatus on terve peatükk pühendatud lamba jalgade ja sisikonna töötlemiseks ja “pakikeste” valmistamiseks. Sellest tuli hirmus skandaal, igal marseillasel oli ju oma perekonna retsept ja nad tõstsid kõva kisa- kes teatas, et retsept näeb rohkem tomatit ette, kes et peterselli tuleb rohkem panna 🙂
Bernard Loury (kuulus chef Marseille bouillabaisse restoranis Chez Loury) , kes on 30 aastat les pied et paquets´i oma restoranis pakkunud (16 eurot maksab ehk siis 250 krooni!) , ütleb oma kodulehel , et see roog on nagu omamoodi Marseille sibulasupp, mida süüakse pärast pidu kell 4 hommikul. See on nn. roog kõige vastupidavamatele…Isegi tänapäeval, kui noored joovad õhtu otsa õlut ja lõpetavad oma õhtu kas vodka või joint´iga (vot see torin meeldib mulle eriti!), võiksid nad end turgutada selle võluroaga!
Reine Sammut, chef Luberoni restoranis Fenière au Lourmarin , pakub seda rooga juba palju aastaid. Olen kindel, et selles restoranis on söömas käinud ka kõige kuulsam luberonlane Peter Mayle ja seda rooga söönud! Reine ütleb , et kuigi tänapäeval võib poest valmis paquets´e osta, on ise nende pakikeste tegemine tõeliselt zen-tegevus ja samas ka tead, mida sinna sisse paned.
Näiteks tööstuslikult käib see nii:
Video selle roa valmistamisest
tore jutt jällekord 🙂
Võrkmik (ld. k. reticulum) – kui see paremana tundub (võrkmao asemel) 🙂
tere,
ega Sa ei oska anda mingit toredat retsepti kanapugudest? Ise armastan küll neid, aga mees mitte nii väga, aga tahaks need talle kuidagi meeldivaks teha 🙂
Ma arvan, et sa leiad kindlasti midagi huvitavat Nami-Nami retseptikogust. http://www.nami-nami.ee/. Löö aga otsingusse kanapugu sisse ja tuleb…
Pardipugusid näiteks on väga maitsvad confit´na ehk siis ahjus pardirasva sees hautatult.