Terceira- värvide, traditsioonide ja pidude saar!

Peasaare São Migueli järel populaarsuselt teine saar turistide seas(pürib jõudsalt esimeseks), asub Assooride keskrühma saarestikus. Saart peetakse saarestiku üheks kaunimaiks ning siinne pealinn Angra do Heroismo on ajaloos olnud Assooride tähtsaim linn, sest siin asus Assooride peapiiskop, valitsusasutused ning Miguelistide sõdade (Portugali kodusõda 1828-1834) ajal oli Angra koguni Portugali pealinn ning sai sel perioodil oma nimele juurde lisandi “heroismo”( kangelaslik).

Ajalooliselt sai linn tähtsaks juba 15 ja16 sajandil, kui Vasco de Gama 1499. aastal ja Pedro de Alvarado 1536. aastal valisid Angra kohustuslikuks sissesõidusadamaks Ekvatoriaal-Aafrika ning Ida- ja Lääne-India’sse suunduvatele Portugali laevadele. Vasco de Gama’le on pealinnas püstitatud suur kuju.

Saar on suuruselt kolmas saar Pico ja São Migueli järel, kuid rahvaarvult teine saar. Siin elab 53900 püsielanikku ja saar on ligikaudu 400 km2 suur. Terceira’l asub Assooride Ülemkohus ning Lajes’is, kus on saare (rahvusvaheline) lennujaam, asub ka Portugali peamine õhujõudude baas, Base Aérea nr 4 koos Ameerika Ühendriikide õhujõudude üksusega.

Nimi “Terceira” tähendab portugali keeles “kolmas” ja tähistab seda, et saar oli järjekorras kolmas, mis saarestikus ametlikult avastati ja mille kohta on dokument (1. jaan.1445). Esimesed asulad tekkisid Porto Judeu ja Praia da Vitória piirkondades. Tänapäeval on küll leitud tõendeid sellest, et saarte olemasolust teati enne ametlikku avastamist, näiteks Itaalia meresõitjate vanadelt kaartidelt on leitud märkmeid saarte kohta palju varasemast perioodist kui portugallased saare nn. ametlikult avastasid. Saare nimi algselt oli Jeesus Kristuse saar(Ilha de Jesus Cristo)

Terceira saare värv on lilla- see on sirelite ja visteeriate saar. Terceira on ka pidustuste saar- siinsed inimesed armastavad pidutseda ja võtavad hoo maha vaid suure paastu ajal! Kõik reisiteatmikud rõhutavad, et kuigi Assooridel on inimesed väga traditsioone austavad ja kergelt vanameelsed, siis Terceira saar (samuti Sao Miguel) on gay-sõbralikud saared.

1980 räsis pealinna Angra’t kohutav maavärin (7,2 Richteri skaalal), mis laastas suure osa linnast. Rekonstrueerimine kestis paar aastat ning 1983. aastal kanti linn UNESCO maailmapärandi nimistusse. Angra do Heroísmo vanalinna tänavad ja alleed oma kirikute, paleede, mõisahoonete, nooblite linnamajade, pitsiliste “imperio’tega” monumentide, väljakute ja imeliste aedadega, mida on suudetud hästi säilitada ja taastada, on tõeline maiuspala reisigurmaanile.

Terceirale iseloomulikud värvilised ja pitsilised imperio’d(pühakojad)
Mida külastada?

1.Reserva Natural do Monte Brasil– iidne kustunud vulkaan, ühtlasi Assooride vanim vulkaan, mis sai alguse merest ja ühines Angra do Heroísmo linnaga (ülemisel pildil näha) Praegu on see kaitsealune maastik ja linna looduspark, kust leiab haruldasi puu- ja põõsaliike. Sinna viib matkarada, millega saab tutvuda siin, kuid saab ligi ka autoga.

Mäetipust avaneb vapustavalt kena panoraamvaade linnale ja Angra do Heroísmo lahele. Serra do Cume’i tipust näeb lõputute kiviseinte ja hortensiahekkide geomeetriat, mis lõikavad läbi Terceira karjamaad. Facho vaatepunktist kus asub imposantne Imaculado Coração de Maria monument ( Pärispatuta Neitsi Maarja süda), avaneb erakordne panoraamvaade rannale, jahisadamale ja Praia da Vitoria majadele ning kogu Lajesi tasandikule.

Panoraamvaade Serra Cume vaatetornist

2. Vulkaanid! Vulkaane saab lähedalt ja kaugelt vaadata ja nende peal kõndida igal Assoori saarel (nagu ka vaalamuuseumis käia), aga Terceiral on midagi erakorralist- siin saab minna vulkaani sisse!

2.1.O Algar do Carvão– tõlkes söekelder ja see on turismiatraktsioon nr.1 Terceira saarel. Võimalus minna vulkaani sisse- jalgsi, mööda treppi, on terves maailmas unikaalne!

2.2. Gruta do Natal on ulatuslik geoloogiline moodustis, laavatunnel, mis koosneb vedelatest laavadest, mis on nüüdseks tahkunud ja voolanud eri suundades. Sees võib näha paljusid geoloogilisi struktuure ja moodustisi, millel kõigil on omad nimed

2.3. Furnas do Enxofre– siia on loodud jalgrada, mis võimaldab ohutut juurdepääsu ja liiklemist vulkaanilisi gaase ja veeauru eraldavate fumaroolide vahel.

NB! Mõtekas oleks tellida giidiga ringreis neile 3-le objektile. Azores 38N on selline tore firma, kus saab privaatteenust. Neile tuleks enne kirjutada ja kokku leppida ringreisid.

3 . Caldeira da Serra de Santa Bárbara ja Mistérios Negros looduskaitsealad.

Santa Bárbara mäe tipust on hea vaade Terceira looduspargile, samuti saab tutvuda Assoori metsade loodusmaastikuga, millel haruldased ja väärtuslikud taimede kogumid ja kus domineerivad Assooride endeemilised kadakad (Juniperus brevifolia).

Siin asub ka saare kõrgeim punkt- 1021 m. Tipust on hea ilmaga näha kogu saar ja ka teised keskgrupi saared (Sao Jorge, Graciosa, Pico ja Faial)

Siin asub ka saare kõrgeim punkt- 1021 m. Tipust on hea ilmaga näha kogu saar ja ka teised keskgrupi saared (Sao Jorge, Graciosa, Pico ja Faial)

4. Biscoitos’e linn ja looduslikud basseinid– võluv väike Biscoitos’e linn asub põhjarannikul. Laia laavaoja jalamil laiuv Biscoitos on oma pika viinamarjakasvatuse traditsiooni tõttu põhjaranniku tähtsaim põllumajanduslinn. Sealt avaneb ainulaadne panoraam mägedest, mis on kaetud lopsakas-roheliste karjamaade, metsasalude ja “curraleta’de” – väikeste viinamarjaistandustega, mida kaitsevad mustad basaltmüürid ja kus toodetakse kuulsat “Verdelhot”.

Biscoitosel on ka väike veinimuuseum, mis avati 1990. aasta alguses Francisco Maria Brumi veinitehase 100. aastapäeva puhul. Viinamarja “Verdelho” saarele toomisel ja Biscoitosel on ka väike veinimuuseum, mis avati 1990. aasta alguses Francisco Maria Brumi veinitehase 100. aastapäeva puhul. Viinamarja “Verdelho” saarele toomisega ja piirkonna viinamarjakasvatuse taaselustamisel 19. sajandil, mängisid olulist rolli Flandria immigrandid. Kohapeal toodetud ‘Verdelho’ vein ei ole kunagi alla 14° ja sellest valmistatakse ka 17° aperitiiv’i või tugevamaitselist “seedevedelikku”, mis ulatub 19°ni.

Alates 1993. aastast asub selles hoones ka Confraria do Vinho Verdelho dos Biscoitos – föderatsioon, mis toetab kohapeal toodetud veini kvaliteedikontrolli ja täiustamist.

Pärast veini degusteerimist, tuleks edasi liikuda rannikule- Biscoitose looduslikesse basseinidesse. Need kaunid basseinid on moodustunud iidsete vulkaanipursete tagajärjel. Kivimoodustised kohandati basseinideks 1969. aastal ja nüüd on neil erinevad turvaelemendid, sealhulgas laudteed, käsipuud ja vetelpäästja valvab.

5. Härjavõitlus on Assooride saarestiku vanim populaarne lõbustustraditsioon. Neid on siin 2 stiili- klassikaline, millest ma ei hakak kirjutama ning tourada à corda ehk härjavõitlus köiega ja seda peetakse Terceira saarele eriomaseks meelelahutuseks. Köiehärjavõitlused mõtlesid välja kunagised saare esimesed asukad, kes kasutasid ära üleliigseid kariloomi. See on lõbus jooks, kus looma ei vigastada ega tapeta!

Köiehärjavõitlus toimub linnatänaval- võistluspullid jooksevad tänavale- raja pikkus peab olema maksimaalselt 500 meetrit. Pulli kaela külge on seotud köis ja pulli hoiavad kuus meest, kelle ülesanne on juhtida võistlust ja takistada härja lahkumist rajalt. Rahvas saab võistluses osaleda, tavaliselt on selleks nooremad mehed, kes sellise väljakutse vastu võtavad 🙂 Pärast võistujooksu viiakse loomad jälle karjamaale, kus nad vähemalt 8 päeva peavad taastuma enne kui jälle võistlustulle tohivad minna.

Härjavõitluse hooaeg kestab 1. maist 15. oktoobrini.

6. Praia da Vitória

Kuna pealinnast ma tegin juttu ning arusaadav, et seda tuleb külastada, siis ka Praia da Vitoria on ajalooline linn, mida võiks külastada. Lisaks asub ta lennujaama lähedal, seega sobib neile, kel varane lend, ka ööbimispaigaks.

Ta on suurelt teine asum saarel, kuid ajalooliselt oli esimene linn, kuhu asum tekkis. Mitmete maavärinate tõttu, mis linna ajaloos on tabanud, koliti pealinn ära Angrasse.

See kaunis linn asub idarannikul lahe äääres, siin on pikk ja atraktiivne liivarand,smart-jahisadam, kena jalakäijate ostutänav ja väga meeldiva õhkkonnaga ja atraktiivne vanalinn kus on palju kitsaid paralleelselt kulgevaid tänavaid ja alleesid, mida ääristavad värvilised vanad majad.

Üks linna suurimaid tõmbenumbreid on kahtlemata siinne rand- praia Grande, omas ilusa sinise, sooja ja rahuliku veega(ilma suurte ookeanilaineteta)

Vaata ilusat pildimaterjali Assoori saartest, sealhulgast Terceira saarest siin

Terceira saare kulinaaria

Alcatra on saarel kohustuslik söömine- see on tüüpiline savikausis röstitud veiseliharoog (esineb ka variant kalaga) turistile! Seda rooga söövad kohalikud oma tähtsatel kirikupühadel ja pidulikel tähtpäevadel.
Roog valmib aeglaselt savipotis. Lihaks on veise kintsutükid. Kaste koosneb peekonist, sibulast, küüslaugust, loorberilehest, piprast, veinist ja veel millestki, mida turisitile ei öelda ning mis annavab kastmele selle ainulaadse autentsele maitse. Tavaliselt süüakse kõrvale magusat leiba- massa sovada’t, ja juuakse piirkondliku veini. Loomulikult on sellel roal oma ühing, Confraria da Alcatra da Ilha Terceira., kes kontrollib, et kõik oleks tehtud õigesti..

Siperhead kala-alcatrat saime restoranist, mida soovitas meile Pico saare fine-dining restorani peakokk, kes ise on Terceira saarelt pärit. Ma ütleskin, et turistidele on mõeldud ilma luudeta kalade alcatra, meie sõime ikka luudega kala varianti ja see oli taevalik!

Restorani nimi on Boca Nergra, asub Angrast veidi väljas Porto Judeu’s. Kõigepealt sisenete nagu traditsiooniliselt kombeks baari kus kohalikud sumisevad õllekannu ümber ja vaatavad telekast jalgpalli, lähete neist mööda ja tagumises ruumis on restoran. Soovitan enne reserveerida!

Püha Vaimu supid, Sopas do Espírito Santo. Espirito Santo ehk Püha Vaimu pidustusi peetakse Portugalis juba seitse sajandit. Assooridel on aga Püha Vaimu pidustused erilised, sest samal päeval peetakse ka Assooride Päeva.

Assooride päev on saarestiku piirkondlik püha. Sellega mälestatakse Assooride poliitilise autonoomia kehtestamist Portugali põhiseaduses pärast nelgirevolutsiooni (1974) Kuupäev, mis vastas Püha Vaimu festivalile, saarestiku religiooni- ja kultuurilool põhinevale pidustusele, mida peetakse nelipühi pühapäeval, mis on teisaldatav riigipüha ja mida peetakse ainult Assooride saarestikus.

Supi peamised koostisosad on küpsetatud veiseliha ja leivaviilud. Keedetakse leem, mille maitseks pannakse, nelki, sibulat, küüslauku, loorberilehte, võid ja valget veini ja kapsast. lisatakse küpsetatud veiselihaviilud ja kõige peale koduleiva viilud ja piparmünt. Kogu see pidulikus seisneb selles, et seda keedavad kogudused, organisatsioonid, ühingud, linnatänavatel kaetakse pikad lauad ning inimesed tulevad tänavale suppi sööma! Kuid loomulikult leiab turist seda ka restorani menüüst, kuid kui Nelipühade aegu saartele sõita, saab pidustustest osa võtta!

Os torresmos e o molho de fígado– suurepärane piirkondlik toit! Verivorst ja seakõrneid maksakastmega. Soovitatakse proovida restoranis Ti Choa, mis pidi üldse olema parim traditsioonilise köögi söögikoht.

Boca negra (tõlkes: must suu)
Assoorid on tuntud suurepärase liha poolest, kuid saar- see on ju ümberringi meri ja seal kus on meri, seal on kala. Terceiral võiks kindlasti proovida boca negra kala. Puna-valge kala, kel on suur ja tume suu.. Seda kala pakutakse kõikjal, tänavarestoranidest hotellide restodeni.

Veja kala- saare üks traditsiooniline kala, papagoikalade liigist. Soovitakse seda süüa restoranis Beira Mar São Mateus, mis on üldse hea koht kohaliku kala söömiseks.

Kus ööbida?

Kogu saarelt võib leida eripalgelist ja hinnatasemega majutuskohti.

Odavatest öömajadest on näiteks väga hea asukohaga Brivaldo Guest House Angra do Heroismos, kus toa võib saada 25 euro eest (sanitaarruumid on küll jagatavad), kuid külalistemaja pole suur. Väga armas majutus on My Angra Charming House ja Angra Bed & Breakfast on pigem piin, kuigi hea asukohaga ja maja ees saab autot parkida.

Casa Flor d’Sal on aparment-tüüpi hotellituba köögi-ja elutoaga.

Hotellidest on toredad Shipyard ja Zenite.

Talumajutus koos restoraniga on pealinna külje all Quinta do Martelo

Rannahotelli võiks võtta pealinnast väljas. Praia da Vitorias on hea hotell Atlantida Mar Hotel või Biscoitose naturaalbasseinide rannas on loodusinimestele kindlasti meelepärane Capariga Ecolodge või Casa do Merendario.

Piirkond, mis mulle isiklikult meelepärane oli, jäi Angra do Heroismo ja kalurilküla Marina Sao Mateus’e vahele- Quinta dos Mercés, Hotel Caracol või üldse Banana Ecocamp kus saab väha ökolt elada puidust campingumajas banaani-papaia. ja kohviistanduste keskel.

Kuidas saarele saabuda?

Lisaks Sata Airline siselendudele, sõidab sellele saarele ka Ryanair Portost, Lissabonist, Barcelonast ja Londonist (Stanstead). Lissabonist lendab lisaks TAP.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.