Eesti viinamarjad ja vein..

Tuli selline tore kiri Jaak Eensalult minu postituse  “Viinamarjakasvatus Eestis”   alla.  Kuna see huvitav, toon ta eraldi välja. Jaak Eensalu blogi on aadressil http://jaaguviinamegi.blogspot.com/

Selle veiniga on veel palju vaeva, enne, kui ta turule tuleb. On terve ooper aktsiisidega ja aktsiisilaoga ja toidukäitlemisega. Praegu pole veel ühtegi pruulikoda Eestis, kus saaks väikeses koguses veini valmistada. Ja ega seda marja pole ka veel eriti palju. Siiani on peaasjalikult katsetamisega tegeldud. Minul on peale viit aastat küll tunne, et asjast võib asja saada. Aga minu nägemust mööda ei saa esimene ametlik vein käärima enne, kui 2010 aastal ja sedagi väga väike kogus. Ehk maksimum 1000 pudelit kokku aga võib olla ka poole vähem. Ja veiniks saaks ta tegelikult alles 2012. Ilmselt muidugi saab enne otsa. Seda ma pakun praegu välja oma viinamäe alusel.
On ka tahtmist täis inimesi, kes tahavad väikeses koguses puhast ja elus õlut tegema hakata.
Kohalikku head juustu juba ka tehakse.
Kui kõik õnnestub, võib koos uue majandustõusuga meil olla ka märkimisväärne tõus väärt keelekaste ja kõhutäite osas.
Ja veel. Kui võrrelda, et kuidas saksas näiteks taluveini tehakse ja milline on arvestus ja kontroll, siis meil on ikka täielik hullumaja. Viinamarjad peab kaaluma taadeldud inimene taadeldud kaaluga ja panema taadeldud tünni. Vähemalt on taluõlle tegijatel aktsiis soodustusega, seegi peaks laienema ka taluveini tootjatele.

Minul omalt poolt küsimus, et kelle poole üldse pöörduda kui mingi seadus või regulatsioon hakkab elule jalgu jääma ja tundub ebaõiglane? Õiguskantsleri või Presidendi poole?

19 responses to “Eesti viinamarjad ja vein..

  1. Kindlasti me maksame kulud ise ja võtame mõne huvitava veinigi kaasa. Aga kuna meie puhul tegemist restoraniga, siis saame ära olla vaid pühapäev-esmaspäev(puhkepäevad mil oleme kinni) või kui varem asja planeerime, siis saame restorani laupäeval kinni panna. Kuna olen Prantsusmaal puhkusel 10 kuni 28.septembrini, sobiks hästi mingi oktoobri 2 nädalavahetus, aga ma saan aru, et kõik oleneb ilmast…

  2. Mulle hakkab tunduma, et see okt esimene nädalavahetus hakkab nagu enam sobima. Kõik mis jääb 3-5 okt. Ilma muidugi ei ennusta keegi nii pika aja peale ette. Pidasin just Uku Kuudiga ka plaani. Peaks marja nii kaua kui võimalik põõsas hoidma. Ega selle jaheda suve peale suurt suhkrut oodata pole aga eks mari ikka valmiks. Nädalavahetus 20. sept paiku on ilmselt vara.
    Tammuris endas ei ole majutust, nii et peame natuke liikuma veel õhtul. Ma arvan seda majutust ka kusagil lähedal talus või puhkemajas teha. Tasapisi võiks mulle meilida, et kui palju on tahtjaid, siis oskan atra seada.

  3. Norras Arild Syversen saavutab sellise suhkrusisalduse (andmed eelmise aasta kohta allpool, kuskil arhiivis ka eelmiste aastate kohta)
    http://home.online.no/~l-bentel/Siste%20nytt.html
    Arildi viinamägi on hästi hooldatud ja kergel kallakul, aga üldiselt on tal kliima nagu Eestis, ei midagi erilist. Mida tema kogemustest õppida? Piisava suhkrusisalduse saavutavad septembri lõpuks seni 3 sorti (90 – 110 Oechsle, sama palju kui Saksamaal, suhkrut mahlale enam lisada vaja ei ole) – Hasanski Sladki, Scandia ja Solaris, teised, k.a. Rondo, jäävad kõik tahapoole. Nende 3 sordiga (kuni veel paremaid pole) peaks piirduma ka Eestis – või suhkrut lisama. Suhkru lisamine siiski õige asi ei ole, veini sünnimaades seda ei tuntud. Siis on ka õunavein vein, ärgu prantslased vaielgu vastu… Karta on, et Euroliit millalgi ületootmise lõpetamiseks suhkrulisamise keelustab, ka Eesti tärkav veinitööstus võiks selleks valmis olla.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.