Eesti viinamarjad ja vein..

Tuli selline tore kiri Jaak Eensalult minu postituse  “Viinamarjakasvatus Eestis”   alla.  Kuna see huvitav, toon ta eraldi välja. Jaak Eensalu blogi on aadressil http://jaaguviinamegi.blogspot.com/

Selle veiniga on veel palju vaeva, enne, kui ta turule tuleb. On terve ooper aktsiisidega ja aktsiisilaoga ja toidukäitlemisega. Praegu pole veel ühtegi pruulikoda Eestis, kus saaks väikeses koguses veini valmistada. Ja ega seda marja pole ka veel eriti palju. Siiani on peaasjalikult katsetamisega tegeldud. Minul on peale viit aastat küll tunne, et asjast võib asja saada. Aga minu nägemust mööda ei saa esimene ametlik vein käärima enne, kui 2010 aastal ja sedagi väga väike kogus. Ehk maksimum 1000 pudelit kokku aga võib olla ka poole vähem. Ja veiniks saaks ta tegelikult alles 2012. Ilmselt muidugi saab enne otsa. Seda ma pakun praegu välja oma viinamäe alusel.
On ka tahtmist täis inimesi, kes tahavad väikeses koguses puhast ja elus õlut tegema hakata.
Kohalikku head juustu juba ka tehakse.
Kui kõik õnnestub, võib koos uue majandustõusuga meil olla ka märkimisväärne tõus väärt keelekaste ja kõhutäite osas.
Ja veel. Kui võrrelda, et kuidas saksas näiteks taluveini tehakse ja milline on arvestus ja kontroll, siis meil on ikka täielik hullumaja. Viinamarjad peab kaaluma taadeldud inimene taadeldud kaaluga ja panema taadeldud tünni. Vähemalt on taluõlle tegijatel aktsiis soodustusega, seegi peaks laienema ka taluveini tootjatele.

Minul omalt poolt küsimus, et kelle poole üldse pöörduda kui mingi seadus või regulatsioon hakkab elule jalgu jääma ja tundub ebaõiglane? Õiguskantsleri või Presidendi poole?

19 responses to “Eesti viinamarjad ja vein..

  1. Tegelikult on plaanis väikese grupi veiniinimeste ja viinamarjakasvatajatega teha üks väljasõiduüritus Otepää maile. Päeval korjaks minu viinamäel marju ja õhtul maitseks hea söögi kõrvale eestimaiseid veine ka, ilmselt ka natuke muumaiseid , sest ega neid omi palju pole. Minul on 3 ptl Rondo 2008 selleks säilitatud. Ja on ka teistel midagi. Õhtu oleme mõelnud Tammuri talurestoranis.
    Kõik oleneb nüüd esmaselt ilmast ja kuidas mul marjad valmivad. Praegu on põõsad sinise-rohelise kirjud. Tõenäoline on septembri lõpp.

  2. Nami-Nami pere oleks ka huvitet. Käisime eile Botaanikaaias kodumaiste viinamarjade väljapanekut vaatamas (milline uhke valik!?!) ja meespool oli nähtust väga elevil..

  3. Jube raske on isegi seda korjamise päeva ette ennustada. Ilmast oleneb palju-marjad peavad võimalikult valmis olema ja korjamiseks peab olema ka kuiv ilm. Kas selline päev peaks olema nädalavahetusel või saaks teha ka nädala sees. Tegelikult kaks päeva. Peaks väga vara ikka Tallinnast tulema hakkama, et nii vähemalt 10-10.30 saaks korjama hakata. Ja nii kuni 4-5-ni õhtul. Siis Tammurisse maitsma. Üks öö tuleb nagunii Otepääl magada. Kes siis õhtul enam tagasi sõtma hakkab. Kaks ööd läheb juba kindlasti rängaks, kuigi ma katsun normaalse hinnaga majutuse saada. Kogu ürituse kulud on osaleja enda kanda, mul ei ole praegu jaksu miskit maksta. Transpordiga oleks hea koopereeruda. Praegu on nii, et hästi ei sobi 21-27 oktoober, Uku on messil. Ja peale muu on tal natuke suurem auto ka.
    Ootan kaasmõtteid ja osalejate oletatavat hulka jaak.eensalu@gmail.com

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.