Andaluusia tume pool

Kuna ma juba alustasin tomatijutuga ja mainisin sealjuures Andaluusiat, kus kasvatatakse kunstmuldade ja toitelahuste peal pea kogu Euroopa salat, kurk, tomat ja paprika ning leidsin eelmises jutus, et Andaluusias on asjal vähemalt mingigi mõte, siis eriti kindel ma selles ei ole.  Kui vaadata asja sügavuti ja lähemalt, siis on see Andaluusia asi ikka kah väga haige. Pean ka oma sööma ja ütlema, et pigem eelistatagu eestimaist, kui ei suudeta oma elu ja toitumist muuta hooajaliseks ja ikka talvel isutab rohelise salati järgi(sest kuskilt on jäänud mulje, et see on nii tervislik.) Tegelikult me ju kõik teame, et supermarketis müüdavatel kena väljanägemisega köögiviljadel ei ole mitte midagi tegemist köögiviljadega, mida me sõime umbes 20aastat tagasi.  Lisaks see, et me tomatit-kurki-salatit oleme paari aastakümnega harjunud aastaringselt sööma, sellel on oma hind.

Aga lähme Andaluusia juurde. On olemas kaks Andaluusiat: Lääne-Andaluusia on  härjad, flamenco ja supelrannad, kus käiakse suvitamas ning ilusat elu nautimas ja siis on Ida-Andaluusia, mille  iseloomustuseks võib öelda Euroopa köögivilja ait, aga võib öelda ka Hispaania suurim sotsiaalne põrgu ja slumm. Almeria ümbrus on lihtsalt katastroof. Nii  kaugele kui silm ulatub, näeb ainult kasvuhooneid. Minu arvates võiks vabalt ka sinna huvireisi ette võtta, šokk on garanteeritud ja võib-olla kaob ka tomati-ja salati isu pikaks ajaks. AEREA_INVERNADEROS Loomulikult ei kasvatata seal midagi naturaalselt, kogu agronoomia on  kunstmullal  ehk mulle meeldib sõna geotekstiil selle kohta öelda. Hüdropoonika süsteem, mida juhib arvuti, et millal mis väetist või toitelahust lisada,  on geniaalne. Lisaks pole mingit jama tigudega. Kes oma aias salatit kasvatavad, teavad milline peavalu on teod. Probleem on aga, et arvuti ei korista saaki ja selleks kasutataksegi videos nähtud põhiliselt Aafrika riikidest ebaseaduslikke sisserännanuid,  kellele makstakse 50° kuumuses, 100%õhuniiskuses ja väetise järgi lõhnavates kasvuhoonetes töötamise eest sandikopikaid. Aga miks peakski rohkem maksma-neid ei tohiks ju seal olemaski olla, aga see on kord EU kahepalgeline poliitika. Saksamaa, Suurbritannia ja Holland jne. vajavad odavat salatit ja tomatit jaanuari kuus, kuid tegelikult on selle hind kallis.

On tapetud maastik, kurat ise teab kuhu suunatakse taimedest ülejāäv väetisekogus, mööda ei saa vaadata ka Andaluusia magevee probleemist ja see on meeletu kogus vett, mis salatikastmisele kulub. Kui palju  diislit päevas kulub salati vedamiseks lõunast põhja? Internetis sain andmed, et päevas liigub 7000 veoautot loode suunas ja 5000 veoautot kirde suunas. Kes suudaks seda atmosfääri paisatud CO2 kogust kokku arvutada. Ka see on avalik saladus, et mitteametlike põgenike sissevedu on organiseeritud nendesamade kasvuhoonete omanike poolt. Järgmine puhkuse sihtpunkt El Ejido??? 🙂 – maailma suurim kasvuhoonete linn ja arvatavasti ka maailma kõige koledam linn ja ehk jõuab siis paremini pärale, et Hispaania salat, kurk ja tomat haisevad orjatöö järgi. Kel huvi, internetis on palju artikleid El Ejido orjadest, üks päris hea lugu siin

Lohutuseks, et varsti tuleb karulauk, rabarber ja redis. Saab ilma tomati ja kurgita elada küll.

30 responses to “Andaluusia tume pool

  1. luunja kurkidest nii palju et kui neid ainult luunjas kasvatatakse siis uskuge mind, et sealt küll kogu eesti tarbijate jaoks neid ei jagu ja kui nad veel ka välja vedada tahavad siis küsimus suurele ringile KUST KOHAST ON PÄRIT KÕIK NEED KURGID ja oleks hea teada miks neil nii pikk säilivus aeg on

  2. Kahjuks kasvatatakse ka Eestis juba ilma mullata tomatit. Taime juured on suure svammi sees ja toitelahus tilgub svammi sisse. Taimed kasvavad 8m kõrguseks ja tomatid on ebamaiselt kaunid. Kaldun arvama, et Hispaanias on samad kasvatusvõtted.

  3. Kaldun ka arvama, et Eesti ja Hispaania kasvuhoonetes kasvatatul erilist vahet pole (kui orjatööjõud valja arvata aga ega meilgi need kasvuhoonetes töötajad teab mis varandusi kokku aja). Tuleb ka lisada, et käin juba üle 10 aasta alati veebruaris-märtsis Andaluusias ja seal poes turul-poes müüdavad kurgid, tomatid,paprikad ei meenuta millegagi neid plastikumaitselisi junne, mis meil Hispaania kaubana talvel saadaval.

    • Hispaania kasvuhoone kurk näeb rohkem päikest, see on isegi pluss. Aga ikkagi peaks inimesed loomuliku toitumise juurde tagasi pöörduma. Kui me tarbiks toitu vastavalt hooajale ehk ei sööks aasta läbi kurke, tomateid, salatit, siis loksuks ka see majandusharu paika. Lisaks see 5000km, mis tomat peab “reisima”, et meieni jõuda..

  4. Pingback: Ettevaatust- Hispaania maasikas! | Tigu tegemised·

  5. Väga ebatõenäoline, et Luunja toob Hispaaniast kurgi sisse ja kiletab neid kohapeal. Ma elan Luunja lähedal ja see kasvuhoonete valgustus on sisuliselt aastaringne. No, päikselised suvekuud välja arvates. Miks peaks Grüüne Fee kulutama “libakasvuhoonetele” valgustust ja maksma üüratuid elektriarveid ning selle varjus Hispaaniast kurki sisse tooma? Mõelge ometigi, inimesed! See ei ole loogiline ning kaunis alatult kohvipaksu pealt tekitatud väide.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.