Andaluusia tume pool

Kuna ma juba alustasin tomatijutuga ja mainisin sealjuures Andaluusiat, kus kasvatatakse kunstmuldade ja toitelahuste peal pea kogu Euroopa salat, kurk, tomat ja paprika ning leidsin eelmises jutus, et Andaluusias on asjal vähemalt mingigi mõte, siis eriti kindel ma selles ei ole.  Kui vaadata asja sügavuti ja lähemalt, siis on see Andaluusia asi ikka kah väga haige. Pean ka oma sööma ja ütlema, et pigem eelistatagu eestimaist, kui ei suudeta oma elu ja toitumist muuta hooajaliseks ja ikka talvel isutab rohelise salati järgi(sest kuskilt on jäänud mulje, et see on nii tervislik.) Tegelikult me ju kõik teame, et supermarketis müüdavatel kena väljanägemisega köögiviljadel ei ole mitte midagi tegemist köögiviljadega, mida me sõime umbes 20aastat tagasi.  Lisaks see, et me tomatit-kurki-salatit oleme paari aastakümnega harjunud aastaringselt sööma, sellel on oma hind.

Aga lähme Andaluusia juurde. On olemas kaks Andaluusiat: Lääne-Andaluusia on  härjad, flamenco ja supelrannad, kus käiakse suvitamas ning ilusat elu nautimas ja siis on Ida-Andaluusia, mille  iseloomustuseks võib öelda Euroopa köögivilja ait, aga võib öelda ka Hispaania suurim sotsiaalne põrgu ja slumm. Almeria ümbrus on lihtsalt katastroof. Nii  kaugele kui silm ulatub, näeb ainult kasvuhooneid. Minu arvates võiks vabalt ka sinna huvireisi ette võtta, šokk on garanteeritud ja võib-olla kaob ka tomati-ja salati isu pikaks ajaks. AEREA_INVERNADEROS Loomulikult ei kasvatata seal midagi naturaalselt, kogu agronoomia on  kunstmullal  ehk mulle meeldib sõna geotekstiil selle kohta öelda. Hüdropoonika süsteem, mida juhib arvuti, et millal mis väetist või toitelahust lisada,  on geniaalne. Lisaks pole mingit jama tigudega. Kes oma aias salatit kasvatavad, teavad milline peavalu on teod. Probleem on aga, et arvuti ei korista saaki ja selleks kasutataksegi videos nähtud põhiliselt Aafrika riikidest ebaseaduslikke sisserännanuid,  kellele makstakse 50° kuumuses, 100%õhuniiskuses ja väetise järgi lõhnavates kasvuhoonetes töötamise eest sandikopikaid. Aga miks peakski rohkem maksma-neid ei tohiks ju seal olemaski olla, aga see on kord EU kahepalgeline poliitika. Saksamaa, Suurbritannia ja Holland jne. vajavad odavat salatit ja tomatit jaanuari kuus, kuid tegelikult on selle hind kallis.

On tapetud maastik, kurat ise teab kuhu suunatakse taimedest ülejāäv väetisekogus, mööda ei saa vaadata ka Andaluusia magevee probleemist ja see on meeletu kogus vett, mis salatikastmisele kulub. Kui palju  diislit päevas kulub salati vedamiseks lõunast põhja? Internetis sain andmed, et päevas liigub 7000 veoautot loode suunas ja 5000 veoautot kirde suunas. Kes suudaks seda atmosfääri paisatud CO2 kogust kokku arvutada. Ka see on avalik saladus, et mitteametlike põgenike sissevedu on organiseeritud nendesamade kasvuhoonete omanike poolt. Järgmine puhkuse sihtpunkt El Ejido??? 🙂 – maailma suurim kasvuhoonete linn ja arvatavasti ka maailma kõige koledam linn ja ehk jõuab siis paremini pärale, et Hispaania salat, kurk ja tomat haisevad orjatöö järgi. Kel huvi, internetis on palju artikleid El Ejido orjadest, üks päris hea lugu siin

Lohutuseks, et varsti tuleb karulauk, rabarber ja redis. Saab ilma tomati ja kurgita elada küll.

30 responses to “Andaluusia tume pool

 1. Mina ei osta hispaania tomatit ja kurki ega üldse Hispaaniast tulevat köögivilja, just sellepärast, mida kirjutasid. Eelistan kodumaist, kuigi seegi on kunstlikult kasvatatud, aga vähem halb.

 2. Eesti Luunja kurki kasvatatakse ka Hispaanias just samas kohas ja kiletatakse seal ja rekkajuht toob Hispaaniast koorma täie kurki ja müüakse Eesti kurgi nime pähe kuigi seda see kaugeltki pole!! Vot sulle oma kodumaist!

  • See on kliendi petmine. Mina elan Soomes ja siin on müügil hispaania kurgid, tomatid, paprikad, avokaadod jne., mis on odavamad. Soome köögiviljad on kallimad. Ma ei usu, et Soomes vôib soome kurke müüa, mis on kasvatatud Hispaanias. Sellest sünniks skandaal. Tootjamaa peab olema karbil. Siin on küll Pirkka jm. odavaid soome toodesarju, aga peal on tootjamaa Hispaania.

 3. Kui minna Gryne Fee kodulehele leiab seal paljugi infot nende kasvatusmeetodite kohta. Nad kasutavad salatite ja kurkide kasvatamisel suht kallist biotõrjet aga see-eest on toodang kemikaalidest puhas.
  Sigre kommntaar on ilmselt lambist võetud. Leidsin sealt ka Grüne Fee vastuse taolisele laimule:

  Tere! Kurjad keeled räägivad, et Luunja kurk on välismaalt sisse ostetud ja Luunjas ainult kiletatud. Kuidas asi tegelikult on. Kas see kurk, mida Luunja kurgi nime all poest ostame, on _Eestis kasvatatud, või on tõesti kasutatud mingeid teisi tootjaid?

  Need on tõesti kurjad keeled. Poes müügil olev Grüne Fee kurk on 100% Eestis kasvatatud ja kasvanud Luunja kasvuhoonetes.

  • Tore lugeda tagasidet Luunja kurgikasvatajatelt vôi nende kaitsjatelt. Ma ei taha hakata teise blogis seda teemat rohkem laiendama, sest see ei ole otseselt minu asi, aga panin tähele blogijana, et blogimaailmale väga iseloomulikult ründav kommentaar tuleb anonüümselt, selle asemel, et vôtta ametlikult oma nime all sôna ja lôigata siis tiivad “kurjalt keelelt” oma asjatundlikkusega ning teha samas positiivset reklaami tootele. “Kuri keel”, ebateadlikkus vôi teema arutlemine?! kuidas vôtta. Inimesi huvitab, millist toitu nad söövad ja millest maksavad. Mina elan Soomes ja tôesti ei tarbi Eesti köögivilju. Selle postituse peamine sônum minu arust oli mujal ja Soomes on see teada, milline on Hispaania köögiviljakasvatus ning paljud toiduteadlikult tarbijad boikoteerivad seda. Aga ega ma ei vôi Hispaania köögiviljakasvatust ka eriti kritiseerida, sest Euroopas elab väga palju inimesi, kes vajavad odavat köögivilja ja Soome mahetoodetud köögiviljad on üle poole kallimad. Köögiviljade kasvatamise info peab olema läbinähtav ja tarbijale kättesaadav, siis tarbija teab teha oma ostmise otsuseid ja nende otsuste kaudu môjutab ja reguleerib ta turumajandust. Meist, tarbijatest, sôltub, milline kaup on poodides. Vähemalt Soomes on kaubandusketid reageerinud tarbijanôudlusele ja sortiment on ônneks laialdane ja tarbija vôib teha endale sobivaid valikuid.

  • Minule tundub küll “Sigre” sama anonüümne kui “Anonüümne” kuna erinevalt teist puudub Sigrel link tema lehele/ blogisse vms. Sigre väide on ikka äärmiselt tõsine ja kui see tõsi oleks sisi ei oleks sellel nii kaua konkurentide vms poolt kesta lastud. Kes aga Sigre väidet usub siis tehke avaldus, alustuseks näiteks tarbijakaitsesse seoses pettusega, et Grüne Fee Eesti AS kirjutab et on eestis toodetud aga Sigre ütleb, et Hispaanias, järelikult on tegu tarbija petmisega kas sisi Grüne Fee Eesti AS või Sigre poolt.

 4. Ma olen Voisulaga nõus. Aga samas anonüümne kommentaar on eestlasele omame ja las ta olla. Vahel viib selline vihje probleemini 🙂
  Pean selgitama vist ka, et ma ei ole 100% geotekstiili vastu. Maailm on üle rahvastatud ja viljakat põllumaad paljudes vaestes piirkondades ei ole.
  Mida ei tohi tolereerida on see, et 21sajandi Euroopas on kuskil piirkond, millest kõik on teadlikud, et sinna tuuakse meeletus koguses sisse immigrante ja peetakse neid kui orje. Makse riigile tööjõu pealt ei maksta ja keegi ei saa midagi teha, sest see on nagi eraldiseisev süsteem. Soome tarnija ongi teadlikum, näiteks ei saa seda öelda keskmise sakslase kohta(samas on Saksamaa mahekaubandus kindlasti kõvemal järjel kui Põhjamaades) v Enamus ei tegele toiduaine tausta uuringuga, vaid otsivad head hinda. Eestis on teadlikus väike, natukenegi maksujõuline kodanik Eestis on kindlasti huvitatud oma toidu taustast, sest paljudele eestlastele on tervislik toitumine omaette religioon- tuleb infot tuleb rohkem nendeni viia 🙂

 5. Lugedes seda diskussiooni, tekkis môte, et kui lähtuda majanduslikest vôimalustest, mis on kokkuvôttes halvem – süüa mittekvaliteetset köögivilja, mis odav, ehk taskukohane vôi siis üldse juur- ja puuvili menüüst välja jätta? Kas suur teadlikkus teeb meid tegelikult ônnelikumaks? Tsiteerides klassikuid, et ôndsad olevat hoopis vaimust vaesed ;)? …..Need vaid laupäevaôhtused uitmôtted, mis muidugi kuidagi ei puuduta/ôigusta tarbijale valetamist ja vassimist, veel vähem orjapidamist kuskil geotekstiilide pampas.

  • Mina leian, et äritegemises peaksid EU-s olema võrdsed võimalused, aga kogu see Euroopa põllumajandustoetuste jura on selline kõrgema pilotaaži korruptsioon, mille kõiige hullem tagajärg on see, et väiksed traditsioonilised tootjad ei jäænud ellu. Jah, nüüd kui viimaste aastakümnetega on traditsiooniline tootmine praktiliselt välja suretatud, tullakse välja oma mahe ja bio äriga. Varem oli see inimeste elustiil, mis ühel hetkel ei võimaldanud enam äraelamist. Nüüd on business. Andaluusia loo juures on veel üks tahk- nimelt on ammu juba teada, et seal kandis on magevee kriis. Inimestele ei jätku magevett ja siis selline mega köögiviljakasvatus, mis nõuab meeletult vett. Ma ausõna ei arva, et sellise hinnaga peaks tulema ebaloomulik aedvili meie lauale. Kas ei peaks üldse sööma? Ma arvan, et jah. Talvel ei ole kurgi, tomati, paprika, zucchini, salati jne hooaeg. Talvel on alati ju söödud juurikaid, mis üle talve säilivad, hapendatud asju.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.