Kulinaarsed traditsioonid

Olen järjest vaatama sattunud Jamie Oliveri saateid: kõigepealt ponnistusi Inglismaa koolides ja nüüd siis Itaaliasse põgenemist ja olen Jamiest võlutud. Kui ta vahepeal tundus mulle rohkem selline sahkerdaja-turundaja tüüp, siis nüüd olen temast oma arvamust muutnud.

Ausalt öeldes viimane saade, kus Jamie käis Puglia koolisööklas, ajabki toidukultuurist hoolival inimesel silmast vee välja.

Kui normaalne ja ilus see tundub, et  Vahemeremaades, õpetatakse lapsele kodus koos tähtede, numbrite ja muude algtõdedega ka toidukultuuri.

Inglismaal nagu meilgi, on inimestele info viimine normaalsest toitumisest ja toidukultuurist mõnedele inimestele missioon, mõnedele elutöö (Elizabeth David)
Huvitav on seejuures see, et kui ma mõtlen oma tutvusringkonna peale, siis pea kõik on kulinaarselt andekad inimesed, käivad marjul-seenil, keedavad-küpsetavad-konserveerivad. Kui aga võtta üldpilt, on asi ikka pea sama kole, kui Inglismaa koolides.
Vaatasin täna Pelgulinna Selveris kus järjekord pikk oli, mida siis inimesed oma toidukorvi on pannud. Ja pilt oli üsna masendav: ikka 3 saia, vorst, piim, õlu, viin. purgisupp ja mulgikapsad purgis olid ka tegijad. Lihatoodetest ruulis kindlasti hakkliha. Kaladest panin tähele, et ainult soolaheeringat osteti. Ometi oli kalaletis isegi kuld-merikokre ja ka lõhet, karpkala ja veel midagist.

Tipptasemel on meil ju selle nn. Eesti tooraine tutvustamisega kõik korras- tippkokad käivad võistlemas, kasutavad kohalikku toorainet ja toovad auhindu.
Aga massides seda kultuuri pole ja minu arvates pole probleem ainult selles, et tuleb kodumaist süüa, vaid et meil on massiliselt inimesi, kes toituvad vägagi kodumaiselt, aga-purgisuppidest, konservidest ja keeduvorstist! Itaallane ei annaks koerale ka sellist jama ette!
Vaatamata sellele, et viimases Ekspressis Margit Kirsipuu kiitis Terevisooni hommikukokki, siis mina ei näe sealt küll mitte ühtegi Jamie Oliveri, kes peale enda reklaamimise veel millegi muuga tegeleksid. Tänasel kokal (vist oli nimi Ants) jäi aga kuulaja-vaataja veenmiseks sõnavara puudu. Ma ei kahtlegi, et antud härra lõigata, praadida ja küpsetada oskab, aga kuidagi sisutu ja hingetu on see kõik ja rohkem eputamine ja reklaam kui missioonitunne. Juttu oli nagu palju, aga info jutus puudus nagu Arnold Rüütel oleks kokasaatesse pandud. Muidugi kui võrrelda meie ülejäänud kodumaiste kokasaadetega, siis ehk tõesti on see hommikukokkamine sutsu parem. Muide minule meeldisid kunagi Imre Kose kokasaated ja ma ei saagi aru, misk Imre sellest loobunud on. Aga muidugi kui võimalus on vaid Santa Maria toodetega oma sööke valmistada, siis iga endast lugupidav kokk peabki loobuma 🙂
Mis ma öelda tahtsin? Meie kokasaated ei kannata vaatamist!

21 responses to “Kulinaarsed traditsioonid

 1. See turureportaaži idee on äärmiselt huvitav. Vaataks hea meelega.
  Aga mina isiklikult ei näe kotlettides küll midagi halba, mulle väga maiseb ja vahelduseks ka hea.

 2. Kotletis pole midagi halba ja on väga maitsev, kui aegajalt süüa. Kotlett koosneb aga saiast-munast ja hakitud lihast. Ma arvan, et kui see menüüs on 2 korda nädalas, on ikkagi parem asendada ta töötlemata lihaga…. aga ei saa targutada sellel teemal nagu ma ütlesin, et see on tundlik teema.

  Aga turureportaaz ei ole minu originaalidee, vaid see tuleb France 2 hommikutelevisioonis.

 3. Seda küll, kotlet on hea asi vahelduseks, mitte igapäevaseks õhtusöögiks.
  Aga reportaaziidee on hea, on ta siis pärit kust tahes 🙂

 4. Idee on see mis loeb! Räägi tavalisele inimesele, kes sööb selleks et olla ning mitte nautida ja kelle silmad ei näe teed turule, et sealt saab ühtkomateist mõnusamat ja sealjuures ka pisema hinnaga (liha igatahes küll). Sellise jutu peale on mind küll vaadatud nagu Paldiski maantee kandidaati. Inimestel on arusaam, et turul käivad AINULT vene pensionärid ja lihakarnis ei lõhna just nagu Elisabeth Ardeni Green Tea reklaamis.

 5. ei ole üldse probleemi, ma praegu hakkasin mõtlema, et hakkliha on töödeldud jah. Aga kui ise läbi ajada-siis teeb sama väärtusliku liha välja või saan ma võlssi aru?

  Jah, kaelakarbonaad om marhää, kusjuures Rimis oli too väljamaa liha 50 krooni kilost. Tegelikult vaja seakasvatajalt pool siga koju ära võtta ja asi ants.Tal on nii 40-45 krooni kilost. Siis ise poodad ja töötled ja kaua aega saab süüa ka.

  Kristel, ikka ikka kasvatan ja panen purki, ja salateid, kompotte ja marinaadides teen. Borsipõhja jne. Las ma mõtlen, kalaauto käib kord nädalas alevites mööda maakonda ringi, et on seal latikaid küll kui aus olla.

  Vaat kui hea on koos arutada, omaaetud lihast saab paremad frikadellid kah 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.