Sooline ebavõrdsus

Vaatamata sellele, et mul  suuri terviseprobleeme pole, meeldib mulle lugeda aegajalt terviselehte. (ilmaasjata, sest ma alati saan sealt 4 haigust endale diagnoosida!)

Ja täna sain ma väga kurjaks sellise info peale:

(copy-paste 1999 aasta terviselehest)
Nagu eelpool sai mainitud, tekib naistel alkohoolne maksakahjustus väiksemate alkoholi annuste ja kiirema aja jooksul. Osaliselt on see tingitud naiste väiksemast kehakaalust ja organismi suuremast rasvasisaldusest. Samas tuuakse olulise põhjusena esile ka seda, et kui alkoholi lagundamine meestel algab juba maos, siis naistel maos vastav, alkoholi lagundav ensüüm (alkohol-dehüdrogenaas) puudub või on väga väikese aktiivsusega. Seega on naistel alkoholi ja tema laguproduktide koormus maksale oluliselt suurem kui meestel. On mõeldud ka sellisele võimalusele, et alkohoolse joogi eripära mõjutab alkohoolse maksakahjustuse teket, kuna naised armastavad rohkem magusaid likööre, mehed aga õlut. Kuid otsest tõestust pole see siiani leidnud.
Kas ei ole vihaleajav info- naistel lihtsalt mingi ensüüm puudub? Kavatsen Jumalale kaebekirja koostada 🙂

6 responses to “Sooline ebavõrdsus

  1. Ah tead Kristel, ära nii väikse asja pärast taevasse kaebama hakka – nii sul kui mul on (korduvatel testidele tuginedes) lausa maksimaalselt maskuliinselt arenenud magu, maks ja kõik ensüümid takkaotsa. Kui kaebama hakkad, jääd veel ilma ja pead likööri jooma hakkama 😀

  2. tere,olen tigu tegemisi tükk aega lugenud 🙂 Seekordsele postitusele ei saa lisamata jätta, et mul on arvutis kunagise koolitöö jaoks vajalik olnud vastavasisuline inglisekeelne teadusartikkel ja no tõepoolest, mõtlesin ma seda juba tookord lugedes – kas pole ebaõiglane, et naistel on toda ADH ensüümi vähem kui meestel ja artikli lõpuosas olid veel lugupeetud (mees)teadlase iroonilised manitsussõnad:

    Following up on that research… the take-home message is clear: “Women simply need to be more cautious than males in terms of the amount of drinking they do.”

    Aga kaevata võiks ikka-see ensüümijama pole ainus soolise ebavõrdsuse tunnus- näiteks rasedatel naistel väheneb ajumaht 6%, nii et lisaks kaubandusliku välimuse puudumisele on nad veel poolearulised ka:) õnneks ajumaht taastub-minul oma nelja lapsega oleks muidu vist praeguseks aju asemel kreeka pähkel 😀

  3. Khmm, ma ei ole kunagi küll naisterahvastele niimoodi läheneda üritanud et, “preili, ma võiksin kuskil mõnusas interjööris teile oma ensüümi näidata”, aga samas huvitav oleks reaktsiooni näha:)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.