Oliiviõli

Vanarooma kirjanik Plinius, kes elas esimesel sajandil, ütles: “On olemas kaks vedelikku, mis inimese kehale mõnu pakuvad, sisemiselt vein ja väliselt õli, mõlemad on puudelt saadud.

Õlipuu on Vahemeremaade rahvaste toidus ja kultuuris aastatuhandete jooksul tähtsat osa etendanud- kuna aga oliive valmib pidevalt, siis pole oliivikoristusest sellist pidulikku sündmust kujunenud kui viinamarjade koristamisest, aga arvatavasti on ta maailma vanim puu. Ekspredid väidavad, et on leidnud Egeuse mere äärest lehekivistisi, mis on pärit 37 000 aastat enne Kristust…. Täpsemalt on teada, et oliivipuid kasvatama hakati varem kui 3000 aastat e.m.a. Lawrence Durell on kirjeldanud, et oliivil on maitse vanem kui lihal, vanem kui veinil…maitse niisama iidne nagu külmal veel…

Rank  ↓ Country/Region  ↓ Production
(in tons)  ↓
Cultivated area
(in hectares)  ↓
Yield
(q/Ha)  ↓
World 17,317,089 8,597,064 20.1
1 Spain 6,160,100 2,400,000 25.7
2 Italy 3,149,830 1,140,685 27.6
3 Greece 2,300,000 765,000 31.4
4 Turkey 1,800,000 594,000 30.3
5 Syria 998,988 498,981 20.0
6 Tunisia 500,000 1,500,000 3.3
7 Morocco 470,000 550,000 8.5
8 Egypt 318,339 49,888 63.8
9 Algeria 300,000 178,000 16.9
10 Portugal 280,000 430,000 6.5
11 Lebanon 275,000 250,000 6.

Maailma kõige suurem oliivikasvataja on Hispaania– aastal 2005 on Hispaanias kokku loetud 309 000 000  oliivipuud ja põnevuse mõttes olgu toodud ka sortide nimed.. 70% puudest moodustasid 5 sorti:  Picual, Cornicabra, Hojiblanca, Lechín ja Manzanilla.  Peale nende on veel 100 erinevaid sorte…

Hispaania AOC oliivõlid on järgmised:  Aceite de La Rioja, Aceite de Mallorca-Aceite mallorquín-Oli de Mallorca-Oli mallorquí, Aceite de Terra-Oli de Terra Alta, Aceite del Bajo Aragón, Aceite Monterrubio, Antequera, Baena, Gata-Hurdes, Les Garrigues, Montes de Granada, Montes de Toledo, Poniente de Granada, Priego de Córdoba, Sierra de Cádiz, Sierra de Cazorla, Sierra de Segura, Sierra Mágina, Siurana.

Teisel kohal oliivõli tootmises on Itaalia– Eestis on kindlasti kvaliteetsete õlide poolest esindatud poes pigem Itaalia kui Hispaania õlid… Samuti ei ole Toskaana, mille männiokkamaitselisi ja rohekat värvi õlisid me hästi hinnata oskame, sugugi suur oliivõli tootmise regioon, vaid suurimad on Puglia, Calabria ja Sitsiilia.

Tähtsad rahvuslikud oliivisordid on:  Frantoio, Leccino, Maurino, Moraiolo, Pendolino.

Igal regioonil on aga loomulikult mitmeid oma sorte.  Näiteks Toskaana sordid on: Americano, Arancino, Belmonte, Ciliegino, Coreggiolo, Filare, Frantoio oder Razzo, Grappolo, Gremignolo, Grossolana, Larcianese, Lazzero, Leccio del Corno, Leccione, Madonna dell’Impruneta, Maremmano, Marzio, Melaiolo, Morchiaio, Morcone, Mignolo, Ogliarola Seggianese, Olivastra, Olivastra Seggianese, Olivo Bufalo, Pesciatino, Piangente, Pitursello, Punteriolo, Razzio, Razzo, Rossello, Rosellino, San Francesco, Santa Caterina, Scarlinese, Tondello.

Kolmandal kohal on Kreeka– kreeklased ise on aga maailmas esikohal oliivõli tarbimise poolest ja nn. õlikultuur on Kreekas juba üle 4000 aasta vana. Või täpsemalt kreeklased selle õlikultuuri tõidki läänepoolsetesse Vahemeremaadesse. Kreekast teame me arvatavasti kõik Kalamata oliive, mida meil isegi Selveris müüakse.  Kreeklased rõhutavad aga õlitootmise kohta seda, et 70 % õlist  mis nad toodavad,  on Extra Virgin õli.

Suurimad piirkonnad kus Kreekas viljeletakse õlipuude kasvatust on Chalkidike (kreeka Χαλκιδική),  Kreeta ja Peloponnesos.

oliveoil

Prantsusmaa esikümnesse oliivõli tootmise poolest ei kuulu, kuigi õlitarbimi kultruur on seal samuti iidne.  19 sajandil aga nii Provence´is kui Languedocis võeti maha tuhandeid oliivipuid ja mindi üle hoopis viinamarja kasvatusele, kuna veini järele oli suurenud vajadus tekkinud ja oliivikasvatamise jättis Prantsusmaa oma Põhja- Aafrika kolooniate peale. Suurimad nn.õlipiirkonnad  Prantsusmaal on Rhone oru ümbrus Provence´is, Languedoc ja Korsika.

AOC õlid ja oliivid Prantsusmaal:

 • AOC «Huile d’olive de Nyons»
 • AOC «Huile d’olive de la vallée des Baux-de-Provence»
 • AOC «Huile d’olive d’Aix-en-Provence»
 • AOC «Huile d’olive de Haute-Provence»
 • AOC «Huile d’olive de Nice»
 • AOC «Huile d’olive de Nîmes»
 • AOC «Huile d’olive de Corse» ou «Huile d’olive de Corse – Oliu di Corsica»
 • AOC «Huile d’olive de Provence»
 • AOC «Olives noires de Nyons»
 • AOC «Olives noires de la vallée des Baux-de-Provence»
 • AOC «Olives cassées de la vallée des Baux-de-Provence».
 • AOC «Olive de Nice»
 • AOC «Olive de Nîmes»
 • AOC «Pâte d’olive de Nice»
 • Vahemere dieet rasvavaesest kasulikum

  Vahemere stiilis menüü, mis sisaldab rikkalikult tervislikke oliiviõlis ja pähklites leiduvaid rasvu, võib olla südamele kasulikum kui rasvavaesed dieedid, näitab äsjane uuring. Hispaania teadlased leidsid, et traditsiooniline Vahemere dieet aitab eakamatel inimestel muust dieedist tõhusamalt normaliseerida kolesterooli, vererõhu ja veresuhkru taset. Tulemused, mis avaldati väljaandes Annals of Internal Medicine, lisasid tõendusmaterjali, et tervislike rasvade küllased dieedid pakuvad südamele paremat ravimit kui need, mis rasva päris välja jätavad. Vahemere moodi toituda tähendab süüa rohkesti puu- ja köögivilju ning täisteraviljatooteid, väheses koguses punast liha ja muud töödeldud toitu ning suhteliselt suurt kogust oliiviõlist ja pähklitest pärinevat rasva.Uuringud on näidanud, et Vahemere maades elavaid inimesi vaevavad südamehaigused vähem, kuigi nad söövad sisse päris suure koguse rasva. Eksperdid usuvad, et oliiviõlis ja pähklites leiduvad küllastumata rasvhapped aitavad tegelikult südame-veresoonkonna süsteemi kaitsta. Ja virgin oliiviõlis, mida on minimaalselt töödeldud, on alles puuviljade looduslikud antioksüdandid, samuti toitained, mis mõjuvad pärssivalt võimalikule põletikule veresoontes. Ka pähklid sisaldavad küllastumata rasvhappeid ja teisi toitaineid, mis arvatakse olevat südant kaitsvate omadustega.

5 responses to “Oliiviõli

 1. Vaata aga kus on põnev lugemine oliiviõlidest. Et neid ka nii palju ja erinevaid sorte on.
  Kas kreeklased söövad oliiviõli nii, et määrivad saia/leiva peale ja sinna omakorda midagi piart/soola?

  Aga meie kaubandusest, Kristel, millist õli sa soovitad osta? Neid on poes säänseid ja määnseid, villitud küll Eestis küll välismaal. Tumedamas klaaspudelis peab olema, eks?

 2. Kusjuures ega ma polegi kaubandusvõrgu õlidega kursis. Niipalju võin soovitada, et küpsetamiseks-praadimiseks ei pea olema Extra Virgin õli. Mina näiteks olen viimasel ajal üle läinud Portugali oliivõlile (nii küpsetus kui ka Extra Virgin), mida ma Paulolt ehk siis Tallinnas elaval portugaallaselt ostan ja mulle meeldib- hind on hea ja õli ei ole happeline nagu paljud meie poe õlid kipuvad olema. Ja mulle väga meeldib Aix-en-Provence ollivõli, aga seda ma ostan alati Prantsusmaalt kaasa ja ei teagi kas Eestis seda saada on (vaevalt küll). Toskaana õlid vajavad väga head saia, mille grillid ära ja tilgutad õli peale- minu arvates maailma parim söök!

 3. ma täiendan omaltpoolt, et näiteks viimati võtsin proovida säästumarketist üht portugali õli ja ära sa ütle, kärab küll.
  supermarketi omadest olen jäänud filippo berli peale (prismas).
  aga seda saia peale tilgutamise õli tuleb jah kas kaasa tuua või siis tallinna delidest osta. see on nii hää kraam, et tilk toskaana või liguuria õli saianuki peal ajab silmast vee välja ja meele härdaks 🙂
  iti aga oodaku veel veidi, küllap peatselt saame neid koos testida 😛

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.