2022 talvine toidu-veini-ja loodustrip Portugalis.

Star Alliance lennufirmad SWISS ja Lufthansa pakuvad hetkel suurepärase hinnaga lennupileteid Portugali. Edasi-tagasi lennupiletid Tallinnast Portosse on saadaval alates 95€ eest ning soodsa hinnaga lennupileteid leiab alates veebruarist kuni 2022 aasta lõpuni välja (kaasa arvatud suvi). Lennud on mõlemal suunal ühe ümberistumisega Zürichis või Frankfurdis. Lennupiletite ostmiseks mine otse lennufirma kodulehele Lufthansa.com ning otsi endale sobivad lennupiletid marsruudil Tallinn Porto (hinnad alates 116€) ning kui soovid neid pileteid veel mõnevõrra soodsamalt, siis sisesta leitud kuupäevad Skyscannerisse

Hea uudis on ka see, et Portugali ühiskond on lahti, hotelli ja restorani saab ilma, et peaks mingit tõendit näitama.

Ma pakun välja nädalase (näidis) reisiplaani ööbimisega Tigus. Ning lõppu lisan veel kohti ja üritusi, mida võiks külastada.

1 päev. Saabumine. Hommikune Lufthansa jõuab Portosse keskpäevaks ja autorendi aeg ja 90 km sõitu võtab kokku nii 2 tundi, Ilhavosse jõuab umbes kell 14.00. Kui ilmaga veab ja tegemist pole esmaspäevaga, sõidame kohe tervitusjooki tegema ookeani äärde. 10 km. Casablanca lounge’i. Sangria on lahja jook, Portugalis on 0,5 promilli lubatud. Autojuht muidugi peab joogiga olema tagasihoidlik.

Mu aastatepikkune kogemus näitab, et kohe ookeaniäärsesse rannabaari siirdumine, olgu tegemist suve või talvega, aitab kõige kiiremini mõtted puhkuselainele seada. Ookeanilained on võimsad ka siis, kui lehvib roheline lipp. Mina käin ookeaniteraapiat tegemas korra nädalas, mitte just sangriaga alati- enamasti küll lihtsalt tassike kohvi juues. Tagasi sõidame läbi Costa Nova ja imetleme triibuliste majadega kaluriküla.

Õhtusöök O Gafanhoto‘s on sissejuhatus Portugali rikkalikku kulinaariasse. Gafanhoto, mis tõlkes tähendab rohutirtsu, pakub väga heal tasemel traditsioonilist meie regiooni toitu. Kuid tegemist ei ole tasca, vaid restoraniga. Ookeanikalade hinnad on aastatega üles roninud ja üks äsjapüütud suur kala ei pruugi sugugi odav olla!

Päev 2.

Pärast hommikusööki Vista Alegre portselanivabriku külastus. Vista Alegre on maailmakuulsusega peente lauanõude kaubamärk ning neid toodetakse siinsamas Ilhavo’s. Tehas asub minu majast jalutuskäigu kaugusel. Lisaks poodidele, on tehasel oma muuseum koos kunstnike ateljeega, kus saab oma silmaga näha, kuidas käsitsi maalitakse kõige hinnatumaid kunstiesemeid.

Pärast muuseumi külastame 20 km Ilhavost asuvat rannaküla ja suvituskuurorti Mira’t. Arte Xavega kalapüügi vaatamine(kui veab näeme kuidas kalurid randa saabuvad) Lõunasöök rannarestoranis.

Õhtul jalutuskäik Aveiros.

Päev 3.

Sõidame sisemaale- mööda Bairrada veiniteed kulgedes läbime Mealhada (piimapõrsa)restoranide tee ja teeme peatuse ühes neist, et maitsta Bairrada piimapõrsast ja kosutada end punase Bairrada vahuveiniga, täidame veepudeleid Luso allikaveega, külastame viimase Portugali kuninga jahilossi, imetleme vanu tuuleveskeid ja lubjapõletuskatlaid ning kaunist maastikku ümber Penacova. Julgemate gurmaanidega võime piimapõrsa vahele jätta ja Penacovas süüa hoopis silmuverega maitsestatud silmuriisi. Silmu hooaeg kestab jaanuarist aprillini.

Silmuriis

Päev 4

Arouca geopark ja maailma pikim jalakäijate rippsild. Aroucasse tuleks jõuda lõunaks ja maiustada kohaliku Arouca tõugu veise steigiga. Arouca veis kannab EL geograafilise kaitse apellatsioonimärki DOP(A denominação de origem protegida) See väljasõit peaks rahuldama matkamise vajaduse.

Päev 5

Väljasõit Lousã‘sse ja Coimbrasse. Lousã‘st kirjutasin just hiljuti siin.

Coimbra on Portugali akadeemilise elu süda, vana ülikoolilinn ja vana ülikooli ja raamtukogu külastus on kindlasti midagi, mis tuleks ette võtta. Ikkagi üks maailma top 10s vanuse poolest! Raamatukogukülastus on ka kohustuslik kui juba Coimbras olla!

Päev 6

Nädalase reisi puhul võibki viimase päeva pühendada Portole, sest lennuk väljub ju sealt ning tark on ka Portosse ööbima jääda. Mida Portos teha, seda leiate igast reisijuhist.

Ikka Douro jõeäärne ala ja portveinimajad, vanalinn, Lello raamatupood, Brasiilia avenüül võib jalutada, sest seal on parimad rannabaarid. Ning muidugi Matosinhos’e kalarestoranid!

Veebruari lõpus toimuvad karvenalipidustused. Need on eriti meeleolukad Podence külas Kirde-Portugalis. Podence küla võibki nimetada meie karnevalide pealinnaks. Sealkandis on kelti sugemetega karnevalitraditsioonid, pole midagi pistmist sambakarnevalidega, mida meie kandis ka peetakse ja mis on haledad varjud tõeliste Rio karnevalide kõrval. Infot karnevali toimumise või mittetoimumise kohta, sest ajad on nagu nad on (kuigi ma loodan, et aastal 2022 ei jää enam midagi ära!), saab caretode ehk karnevalikollide Fb lehelt siin.

Veebruari lõpus toimub Penacovas ka silmufestival.

Märtsis on ka traditsiooniliselt Serra da Estrela juustufestival. Selle kohta tuleb info siia.

Märtsis toimub alheira, kohaliku vorstitoote, mille kunagi juudid leiutasid, festival Mirandelas. Moslemite vallutuste aegu, mil kogu Lõuna-Portugal mauride poolt vallutati, põgenesid juudid sellesse regiooni, kuid ega rekonkista ehk kristliku tagasivallutuste ajal juutide põli kergemaks läinud- kôiki taheti ristida ja sealiha sööma panna. Juudid muidugi kavaldasid inkvisiitorid ûle ja lõid nad oma vorstiretsepti, et näiliselt kristlikke jõule pidada- nimelt igal portugallasel rippusid kaminakorstnas kenad seakintsud ja vorstid. Juudid toppsid vorsti sisse kõike muud kui sealiha- palju vana saia, küüslauku, koriandrit, veidi pardi vôi kitseliha ja riputasid vorstid nagu kristlasedki kaminakorstnasse vinnutamiseks- näitamaks, et nad on ühiskonda integreerunud. Igatahes on alheira mirandesa tänapäeval kenastI geograafilise apellatsiooniga kaitstud. Kui tavalise alheira sisse vorstimeistrid tänapäeval maitse pärast lisavad ka veidi sealiha, siis apellatsiooni “Alheira de Mirandela” sees sealiha pole lubatud. Jälgi infot siin

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.