Crémant on šampanjameetodil valmistatud vahuvein ja teda valmistatakse järgmistes apellatsioonides: Crémant d’Alsace, Crémant de Bordeaux, Crémant de Bourgogne, Crémant de Die, Crémant du Jura, Crémant de Limoux, Crémant de Loire. Üks Crémant apellatsioon on ka väljaspool Prantsusmaad – Crémant de Luxembourg. Ehk veel puust ja punasemaks- kui viinamarjad ja tootmine ei asu Champagne’i piirkonnas, siis toodet champagne’iks nimetada ei luba päritolu nimede seadus. Sellest kirjutasin ma juba Alsace’i Crémant peatükis.
Vahuveine on tehtud Jura piirkonnas juba üle 200 aasta, Crémant apellatsioon saadi aastal 1995.
Rääkides isiklikust kogemusest, siis hakkasin Jura veinidest lugu pidama üsna hiljuti. Mu suhtumine oli aastaid, et need inimesed seal teevad veine nagu tagurpidi-antsud. Valgeid veine laagerdavad pikalt tammes, punased panevad terasvaati ja need on õhukesed ning ainuke mida tarbida kannatab on mull.
Ma olen isegi aastal 2009 teinud sissekande blogisse, et degusteerisime Tigus Arbois veini, mille keegi kinkis, kahjuks olen ma veini kirjeldamiseks kasutanud vaid ühte sõna, “huvitav” 🙂
Mu suhtumist Jura veinidesse muutis eelmise talve ühe nädalavahetuse trip Dole’i. (umbes 300 km meie juurest) . Ma ei ütle, et nad on mu lemmikveinid, aga ma oskan Jura veinidest pärast seda reisi paremini aru saada ning hinnata. Ja nad on huvitavad 😀 (näiteks vin de paille e. õlevein, millest ma eraldi postituse teen)
Crémant juurde tagasi.
Apellatsiooni Crémant du Jura tohivad kanda veinid, mille viinamarjad on kasvanud ja vein valmistatud Côtes du Jura, Arbois, Chateau-Chalon ja Etoile’i aladel. Viinamarja sortidest on lubatud kasutada Poulsard, Pinot Noir, Trousseau, Chardonnay ja Savagnin sorte. Valge crémant puhul on nõutud, et vähemalt 50% “cuvée’st” peab moodustama Chardonnay ja rosé segu puhul 50% peavad olema tumedad viinamarjad ehk siis Pinot Noir ja Poulsard. 90% toodangust moodustavad valged crémant’d. Prantsuse apellatsiooni seaduste kohaselt tuleb kõik crémant viinamarjad korjata käsitsi ja vein peab laagerduma vähemalt aasta.
Jura Crémant on oma olemuselt kerge, helekollase värvusega, mullid on peened ja kui klaasis nende “tantsu” jälgida, siis võib märgata hõbedast sädelust. Väga elegantne! Lõhnas on viirpuu õisi, leedripuu õit, suveõuna viljaliha lõhna või siis kohalikku valget ploomi. Vintage veinis tuntav ka röstsaia lõhn. Rüübates peen mull ründab kohe suulage ja selline hea pidulik tunne ja joviaalsus, mille pärast me ju mullijooke armastamegi, saabub kohe. See võiks olla lühikokkuvõte, miks mulle Jura Crémant meeldib.
Käisin täna Karlsruhes mitu veinipoodi läbi ja mida ei olnud, oli Jura Crémant. Tallinnas on olukord hulga roosilisem- Domaine Rolet Crémant du Jura’t saab osta näiteks Kaubamajast ja Wine Way’st.
Teen veelkord reklaami 9 ja 10 veebruaril Kultuurikatlas toimuvale ESA veinimessile.
Minge Dunkri boksi uudistama nende tuttuusi Jura veine, mis messi ajaks saabuvad. Mul õnnestus neilt isegi üks Jura Crémant’de degusteerimise foto saada, kus otsustati, mida ostetakse.
Aitäh ka Igorile Vin de France’i esindajat, kes toob Jura veine (Domaine Rolet) juba õige mitu aastat maale ja keda ma tüütasin oma Jura veini küsimustega, kui ta just oli saabunud operatsioonisaalist lõikuselt. Sain talt teada, et tema Jura Crémant’d müüvad peale Kaubamaja veel mitmed restoranid, aga laiem Jura veinide valik on restoranis Leib ja Dominic.