10 põhjust miks ei peaks mitte Saksamaale elama kolima

Mitte ainult Delfi ei üllita selliseid “10 põhjust” nimekirju, vaid avastasin just sellise pealkirjaga artikli ka Saksa lehest The Local. mis on inglisekeelne kohalike uudiste leht.  Kui Eestis punnitati leida 10 põhjust, miks Eestis on hea elada ja miks võiks inimesed tulla Eestisse elama,  siis Saksamaa tahab pigem just uusi tulijaid hoiatada- mõelge enne 2 korda, kui sellise otsuse teete ja pigem jääge sinna, kus olete 🙂

10 põhjust:

 1.  Bürokraatia- Saksamaal võib ju olla efektiivse maa maine, kuid samas on tegemist meeletu paberimajandusega riigiga. Absoluutselt iga liigutus alates pangakonto avamisest kuni mobiiltelefoni ostuni vajab 3 eksemblaris pabereid, millele kõigele tuleb alla kirjutada. Enamus riike läheb üha enam üle võrgus vormide ja dokumentide täitmisele, aga Saksamaa käitub muutumatult vihmametsadele ebasõbralikul kombel. Eestlase võib siinne absurdsus nutma ajada.
 2. Võimas ja kohati lämmatav  kogukonna vaim: sakslased on väga kogukondliku mõtlemisega ja sotsiaalsete kohustuste eest viilimine, toob viilijale häda kaela. Paljudel korterelamutel on oma koristamise nädal, kus tuleb koristada üldkasutatavaid ruume ja ka kõnniteed maja ees. Igaüks, kes viilib, satub väga “halvakspanevate” pilkude alla.  Juhatus võib ka trahvi sellise viilimise eest määrata. Selle punkti kohta isiklikult arvan, et paljudele eestlastele see meeldiks.
 3. Keelebarjäär: Mark Twain kirjutas  oma essees Kohutav Saksa keel“, et andekas inimene on võimeline õppima inglise keele ära 30 tunniga, prantsuse  keele 30 päevaga  ja saksa keeleks läheb 30 aastatSaksa  keel oma pikkade  liitsõnadega , keerulise lause struktuuri ja keerulise grammatikaga võib olla suur väljakutse inglise emakeelega kodanikele,  hoolimata et keeled on ühest keelegrupist.. Kuigi uut keelt saab võtta kui seiklust, siis  maadlemine saksa keele  dativ´ide  ja genitiv´de  ning  köögiviljade  sugude meeldejätmisega, võib seiklushimu lõplikult surmata.
 4. Maksud- Saksamaa heaoluriik oma tugevate avalike teenuste, töötajate kaitse ja  tervishoiuga, on kulukaks. Mõned  maksud siin on kõrgeimad maailmas. Näiteks, need kes teenivad  üle 52000 € aastas,  maksavad  42 protsenti tulumaksu. Käibemaksumäär on 19 % . Spetsialistid peaksid olema valmis hüvasti jätma ehk loovutama umbes poole oma palgast . Võite avastada, et  kohustuslikud sotsiaalkindlustusmaksed maksavad rohkem kui teie üür.
 5. Hirmuäratavad müüdid- Kui teil on lapsed, peaksite eriti talvisel ajal olema ettevaatlikud. Legendi järgi käib pööripäeval ringi Krampus-lumeinimese tüüpi kitsesarvedega koletis, kes röövib sõnakuulmatuid lapsi ja viib nad oma mägionni. Noored mehed riietuvad pööripäeval sellistele riietesse ja võivad olla väga veenvad ja hirmuäratavad. No mind ajas see punkt südamest naerma- see on vist ameeriklaste hirmutamiseks mõeldud. Meil on oma mardid ja kadrid ja ungarlastel on ka üsna hirmuäratavad karnevali maskid. Mina isiklikult pole tänaval küll ühtegi Krampust meenutavat noort meest näinud 😀

  Krampus

  Krampus

 6. Cash only- kõik, kellel rahakott täis “plastikraha” peaksid arvestama- väga paljudes Saksa poodides on väljas silt “Bargeld”- ainult sularaha ja pangakaardi peale raputakse pead ja  suunatakse pangaautomaadi juurde. Pangaautomaate on küll  jagub, aga tasuta saab raha välja võtta vaid oma pangast, ülejäänud võtavad kopsakat vahendustasu.
 7. Jubedad saated teles- Saksamaad teatakse kui kõrgkultuuri maad- Goethe, Brecht, Beethoven etc., kuid TV saated on siin lihtsalt küündimatud ja kohutavad!  Kui USA ja UK suudavad toota hit- telesarju nagu Breaking Bad, Downton Abbey ja Game of Thrones, siis Saksa telekanalid toodavad  “prügiseepe” ja nürisid  stereotüüpseid politseisarju. Vot see on kül tõsi!!
 8. Toit-  kui pildid nähtu tundub teile taevalik, siis kiirustage esimese lennuki peale. Kui aga oled taimetoitlane, või ei armasta rasvast vorsti ja hapukapsast, siis väljaspool suuri linnasid, on võimatu tervislikku toitu leida. Sellele punktile vaidlen ma vastu- Saksamaal on suurepärased toidupoed ja turud,  väga hea kaubavalikuga. Meie väikelinnas on vaid 1 tüüpilise saksa köögiga söögikoht, ülejäänud on kõik itaalia prantsuse, kreeka köögiga.saksatoit
 9. Talv- See aasta oli erandlik, kuid muidu on Saksamaa talv pikk, hall ja külm. Temperatuurid võivad langeda lausa 20 kraadini alla 0-i.  Berllini räppar Peter Fox.i sõnade järgi  “im Winter tut’s weh”- talvel kõik valutab/on valus.  Samas on jälle suved kuumad.  Saksamaa on paraku suur maa ja talv Hamburgis ja Karlsruhes on väga erinevad.
 10. Ebaviisakad või otsekohesed?  See küsimus vaevad paljusid Saksamaa külastajaid ja on täitnud ka interneti foorumid selle teemaga. Paljusid inimesi sakslaste otsekohesus siiski tundub pigem ebaviisakusena ja pahandab. Välismaalased kurdavad ka ebaviisaka teeninduse üle baarides ja restoranides.

 

 

 

 

 

 

 

6 responses to “10 põhjust miks ei peaks mitte Saksamaale elama kolima

 1. Local on ekspattide poolt tehtud leht, mis suunatud teistele ekspattidele – seetõttu on selles nimekirjas palju eelarvamusi. Plastikraha kohta pean ütlema, et olukord läheb siiski tasapisi paremaks ja maksude koha pealt olen 100% nõus. Alati on huvitav, kui Eesti keegi küsib, palju teenin ja siis uskumatu pilk, kui ütlen, palju brutost netot järgi jääb 🙂

 2. Mina ütleks, et maksud, bürokraatia ja sularaha on õige point. Saksa keel on ka raske, aga mitte nüüd nii hull, et keele õppimist seiklusena võtta ei saa. Kuigi need, kes lootsid, et 2 kuud õpivad ja siis tööle saavad, neil võib pettumus olla.

 3. Ja muidugi on need teles olevad reality show´d jubeuse tipp- vahel Uwe jätab teleka taustaks mängima ja ma võin ajusse augu saada selle ajaga, mis kulub telekapuldii leidmiseks ja televiisori väljalülitamiseks.

 4. Elan Sveitsis ja võin öelda, et mõned Saksamaa kohta ülesloetletud punktid kehtivad siin samamoodi: ulmeline paberimajandus, tugev kogukonnavaim, … Bretzelid + vorstikesed tänavatel, igasugu võimalikud ja võimatud maksud (tulumaks on sealjuures üks väiksematest). Aga on ka erisusi:
  * toidulettide valik poodides on valdavalt öko ja täisväärtuslik, olen kohanud vaid 1 (!!!!!) seeriat tooteid, mis vähendatud rasvasisaldusega (ok, küsitakse hinda ka selle eest, kuid maitsevahe kaalub hinna üles).
  * restoranidest on julge 80% itaalia restoranid. Uskumatult palju on neid, ei imesta, kui koguarv ületaks itaalia oma pizzeriate ja pastarestoranide arvu.
  * Eelnevale vaatamata on inimesed väga sportlikud ja tänavapildis väga tihti just ülekaalulisi ei kohta.
  * Ülimalt sõbralikud ja viisakad inimesed. Väikestes kohtades tavapärane, et KÕIK tervitavad naeratades vastutulijaid, bussides tänavad inimesed väljudes (ka tagaukse kaudu) juhti, jalakäijat märgatakse ja hoolimata rohelisest tulest või puuduvast ülekäigurajast annavad autojuhid ALATI teed jne.
  * ühiskonnaelu on hästi korraldatud. Kõik toimib nagu sveitsi kellavärk 🙂

  võiks jätkata seda loetelu pikalt-pikalt..
  Hirmutavaid müüte pole kuulnud, küll aga on sveitlslaste kohta palju vaat’ et müütilist kirjutatud (siinkohal viitan ühele viimase aja parimale lugemisele: Diccon Bewes – Swisswatching http://www.dicconbewes.com/about-the-books/swisswatching/)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.