Portugali 7 rahvustoitu, mis on kuulutatud riiklikuks kultuuripärandiks.

Toiduturistide arv maailmas kasvab jõudsalt. Üha rohkem inimesi huvitab reisiplaane tehes lisaks sihtkohamaa kliimale ka kohalik kulinaaria ja söögikohtade tase. Toiduteadlikule turisti tõmbab kindlasti info, et mingi roog on kultuuripärand ja kaitstud apellatsiooniga. Prantsusmaa on esirinnas oma toodete kaitsmisega, Portugalis on kokku 66 AOC märgiga kaitstud põllumajandustoodet(Portugalis on tähis PDO) ja 60 PGI märgiga kaitstud toodet. Kaitstud on lisaks veinidele pea kõik põllumajandussaadused: oliiviõli, mesi, mandlid, tõuveiste -lammaste ja -kitseliha, sidrunid, kirsid, juust jne. jne  Kogu nimekiri siin.

 Et saada toidule EL kaitstud georgraafilise tähise või apellatsiooni kaitse, on lisaks muudele rangetele nõuetele veel tingimus, et retsept peab olema vähemalt 50 aastat vanad( 1960) ja piirkonna rahva hulgas laialt kasutusel.

Siin nad on:

Portugal kuulutas lisaks  oma 7 rooga riiklikuks kultuuripärandiks aastal 2011, võistlusel kus range zürii pidi välja valima etteantud rangete kriteeriumite alustel  üle 70 esitatud roa seest need, mis kõige enam esile tooksid Portugali kulinaarset pärandit.

Alheira de Mirandela–  Ajalooliselt Portugali juutide poolt “leiutatud” vorst, mis võib koosneda millest iganes peale sealiha. Tavaliselt on selleks vasika, jänese, pardiliha, millele segatud sisse  leiba ja maitseaineid. Inkvisitsiooni ajastul sunniti juute usust taganema ja sealiha sööma, juudid kavaldasid aga kirikuvõimud üle ja hakkasid valmistama portugallaste sealiha vorstidele väliselt sarnaseid vorste.

Traditsiooniliselt Alheira de Mirandela vorste grillitakse või praerakse ning serveeritakse keedetud juurviljadega. Tänapäeval võib leida seda vorsti pea kõigist Portugali kiirsöögikohtade menüüst, kus seda serveeritakse friikartulite ja munaga.

009

Caldo Verde–  seda suppi leiab pea iga restorani menüüs ja kindlasti turisti menüüs.  Supp pärit  Põhja-Portugalist, Minhost, sealt kus tuleb ka Alvarinha vein. Koosneb kartulist, sibulast ja lehtkapsast. Vahel pannakse sisse ka mingi lihaollus, põhiliselt on see jupike chouriçot  ja muidugi sorts oliiviõli. Süüakse seda suppi maisileivaga.

Sardinha assada- grillitud sardiinid. See roog on algselt pärit Setúbal´ist.  Setúbali sardiinid olid esindatud aastal 1855 Pariisi maailmanäitusel, kus neid hinnati kõrgelt. Tänapäeval on sardiinid kindel toit igal suuremal üritusel.  Sardiine serveeritakse rohelise salati-tomati ja sibula salatiga, grillitud rohelise paprika ja keedetud kartuliga. Ja kindlasti maisileivaga. Seejuures autentne sardiini söömine käib nõnda, et kõigepealt kastetakse maisileiva viil sardiinikandikule kogenenud rasva sisse, siis asetatakse sellele sardiin ja sardiini süüakse leiva pealt – ei mingit mingit nuga kahvlit!

Arroz de mariscos, tõlkes riis mereandidega. Midagi hispaanlaste paella sarnast, konsistentsilt aga pigem itaallaste risotto sarnane. Roog on  algupäraselt pärit Praia de Vieira’st. Mereandidest lähevad selle riisiroa sisse krevetid, krabid, erinevad merekarbid, merivähid. Uhkema variandi puhul ka homaar ja merikuradi saba.

arroz-marisco-rj1 (2)

Leitão Assado à Bairrada/ Bairrada regiooni küpsetatud piimapõrsas. Vot see on uhke roog! Isiklikult soovitan Mealhada linnakest, kuhu seda sööma minna.  Samas on kogu A1 maantee äärne Coimbrast Anadiani  leitão restorane täis.

Pastéis de Belém- tuntud ka nimetusega pastéis de nata. Lühidalt seletatult on see magus tart või tartlett, mis täiedetud kreemiga, mis koosneb munast-suhkrust- piimast. Ütleks nii, et täitsa tore mõni hommik ampsata, aga kole magus!

pasteis

Queijo Serra da Estrela– Serra da Estrela piirkonnast pärit lambapiima juust. Tõeline pärl ja head juustud on ka õige kallid.

serradaestrela

Advertisements

7 responses to “Portugali 7 rahvustoitu, mis on kuulutatud riiklikuks kultuuripärandiks.

  1. kõht läks tühjaks… ja tänuväärne postitus tulevase Portugali-külastuse tarbeks! (ei tea veel, millal tuleb, aga ehk kunagi ikka 😉 )

    • Portugal on tõesti väärt maa külastamiseks ja just septembris. Siin on veel südasuvi sel ajal, aga kulinaarses mõttes jälle kõik puuviljad valmis. Ja vein on odav!!! Toidu hinnad on kõvasti võrreldes möödunud aastaga tõusnud. toiudukaupade käibemaks tõsteti 9 lt 23 le ja see annab restoranis just kõvasti tunda.

  2. Pingback: Portugali teejuht | Tigu tegemised·

  3. Pingback: Moodsa kulinaaria tuuled on ka Aveiros puhuma hakanud | Tigu tegemised·

  4. Pingback: Mis toimub meie põllumajanduses? | Tigu tegemised·

  5. Pingback: Portugali kuulus piimapõrsas Leitão | Tigu Tegemised·

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s