Istanbul ja naised.

Vot see on teema, millest ma esialgu mõtlesin mitte  kirjutada  ja  hoopis ohtralt kiites rääkida  ohututest teemadest nagu  läätsesupp või pistaatsia pähklid… Islam on nii õrnaks teemaks muutunud, et ma pole enam kindelgi,  kas üks valge ateistlik  naine üldse tohib sel teemal avalikus ruumis midagi mõelda ja arvata. Kui muidugi võllanalja visata, siis praegu linnas olevad plakatid kutsuvad üles  mõtisklusele,  et ega mu kauaaegne naaber, proua Mets,  juhuslikult moslem pole. Püüan  Borati moodi  Hamas-hummus stiilis asja lahata.

Istanbul on kindlasti väga vabameelne Türgi linn ja nagu teatmeteosed ütlevad, siis kõikide türklaste isa ehk  Atatürk (üleval pildil) kuulutas riigi juba aastal 1923 vabariigiks ja aasta hiljem lahutas religiooni riigist, mis teoreetiliselt peaks tähendama, et Türgi on ilmalik riik, aga miskipärast oli kogu Istanbul pearättidega naisi täis. OK, rätid olid ilusad värvilised ja kui kätlinhommikud püüavad väita, et see on naiste vaba tahe neid kanda ja rätid on pigem seksikas moeelement, siis ma küsiksin, mis kuradi pärast naised vabast tahtest kannavad 30 kraadi palavusega pikki-jubedast õhku mitteläbilaskvast materjalist mantleid ja nende abikaasa käib kõrval T-särgis ja teksapükstes. Ei taha ette kujutadagi, mis toimub kesksuvel kui kraadid üle 40 on…

(neil 2 pildil(saab suuremaks klikata) on hästi näha, et mees paneb ennast vastavalt  ilmale riidesse ja prouad “tõrjuvad” kuuma mantliga)

Tõsi, burkades naisi oli  vähe, aga neid ikka oli. Kuigi mina ei tundnud Istanbuli 29-30 kraadises kuumuses põlvi paljastava seeliku ja paljaste käsivartega halvasti- linnas on nii palju turiste, et see välja ei paistnud, aga  pearättide rohkus hämmastas mind ikkagi.  Lugesin kuskilt hiljuti, et Türgi  naistepesu poodides  müüakse eriti  vallatut pesu. Ja seda kõige nilbemat pesu pidid ostma just need burkadega  ringikäivad naised. Nii et, palju õnne sellisel viisil oma vabadust teostada !  Täna hommikul jäi silma ka naljauudis, kuidas  saates Top Gear” arvas Hammond, et kui kõik naised kannaksid burkasid, siis meesautojuhtide tähelepanuvõime hajumise probleem kaoks.  Jeremy Clarkson  sai aga  endale  kaela moslemite viha, kui ütles, et/ probleem ei  kaoks. Tegelikult burka ei aita. Olin ükspäev taksos Picadillyl, kui üks burkas naine teed ületas. Ta komistas, burka kerkis üles ning ma nägin tal jalas stringe ja seksikaid sukki. Kinnitan, et nii see oli. Seda nägi ka taksojuht./

Ma ei taha kuidagi mosleminaisi naeruvääristada. Ma pole aastaid tahtnud kuhugi islamiriiki just sellepärast minna, et ma vihkan sellist naiste väärkohtlemist. Läbi nende naiste pigem ma naeruvääristan moslemi mehi, kes pühakirjast välja on lugenud, et naise rätti ja jalataldadeni riietamine kuidagi nende Allahile meelepärane on.

Et positiivses võtmes lõpetada, siis jäi silma, et on palju perekondi, kus veel 35-s eluaastates ema kannab rätti ja mantlit kuumaga, aga ta teismelisi tütreid enam ei piinata  🙂

Väike rätikugalerii:

26 responses to “Istanbul ja naised.

  1. ma arvan, et see oli aastal 97, kui ma olin Shotimaal ja lehest lugesin, et Afganistanis “lubati” esimene naine televiisorisse esinema. see ongi keeruline teema. ma nägin kunagi filmi, kuidas keegi taani daam läks, vot ma ei mäleta, kuhu, kultuuri viima. no nt ka Afganistani. et õpetab välja kellegi kohaliku noore naise lenduriks. aga lõpuks oli ikkagi see õpetatav kohalik tüdruk see, kellest asja ei saanud, sest see ümbritsev kontekst ikkagi määras nii palju. minu jaoks läheb moraal sealt, et kui mulle ei tulda raevukalt selgeks tegema, et naine tegelikult ka ongi madalam olend, võiet ameeriklased ise oma tornid õhku lasid, siis olen mina ka leebe nagu lammas. aga eks aeg ka muudab, suhtumist ja muud.

  2. Tegelikult teiste islami riikidega on nii, et ma lihtsalt hoian eemale ja ei lähegi sinna. Türgi aga tahab saada EL liikmeks ja kindlasti see suur kultuur ja ilu rikastaks Euroopat, aga see et nad on liberaalsemad kui teised, ei tähenda see siiski, et seal seda euroopalikku arusaamist inimese vabadest valikutest oleks olemas. Las usuvad mida tahavad ja see minu näide mantli kandmisest kuumaga, on kindlasti üks väiksemaid ebavõrdsusi…Mõelda vaid sellele, et meil on olemas soolise võrdõiguslikuse volinik. Mitu selliseid Türgis peaks töötama, kui Türgi peaks EL liikmeks saama?

  3. täiesti islamiväliselt mainin, et ma oleks väga häppi, kui võiks viiel päeval nädalas pealaest jalatallani rätikus ja hõlstis käia. no tõesti ei viitsi iga päev juukseid triikida ja mõelda, mida selga panna, et see eelmise päevaga ei kattuks.
    a no muidugi kui mu mees tuleks ütlema, et PEAN burka selga tõmbama, siis ta saaks muidugi uut ja vana. kasvõi koraaniga 😀
    laias plaanis mind islamiusulised ei häiri, ei euroopa maades ega ka islamiriikides kohapeal. häirivad mingid isehakanud kanoonikud, kes kangesti kakelda tahavad. poolt või vastu, vahet pole, mõlemas suunas võib kergesti ekstremismi kalduda.

  4. Minul ei ole ka usu ja traditsioonide vastu midagi, aga ma kardan, et Türgis ei saa naine veel mehele kasvõi Koraaniga vastu pead anda.
    on selline tore raamat Ida Lääne piiril, kus autor Brigitta Davidjants räägib loo kunagisest presidendi kandidaadist, kelle naine jäi järsku haigeks ja pidi operatsioonile minema. Mees aga ei lubanud kellelgi oma naist alasti näha. Naine oli juba 70- kes teda vaadata oleks tahtnud! Naine suri samal ööl…..

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.