Mädarõigas ja vürtsikas rabarberikook

Ka seekordne postitus lähtub Saksamaa toorainest, aga ei,  ma pole Saksamaale tagasi kolinud, järgmisest nädalast taas Portugalis tagasi! Samas pole sugugi kindel, kas soovin külalisi vastu võtta- mind on see koroonaviirus veidi murelikuks teinud.

Mädarõigas on minu jaoks vägagi Eesti tooraine. Vanaisa aias laiutasid nad kõrvuti rabarberiga aianurgas ja kui keedeti sülti, riiviti alati värsket mädarõigast ja tehti kreftine kaste mis silmist vee välja võttis.  Kõvasti sai kiita kui lapsena suutsid kanget mädarõikakastet alla neelata! Leedu vanaema mädarõigas oli peediga punaseks värvitud ja äädikasem kui Põltsamaa vanaema oma. No ja Põltsamaa on ju sinepi ja mädarõika pealinn- seal ikka osatakse teha!

Loomulikult on oma mädarõigas pea kogu Euroopas (Portugalis pole, sellepärast Saksamaal kohe isutab mädarõika järele).  Nagu eelpool mainisin, olen 2 kuud  Saksamaal viibinud ja veidi kadedusega vaadanud, kuidas sakslased on mädarõika brändimisel väga tublit tööd teinud- tootjaid on palju ning kuidagi tuleb silma paista. Me ise elame meie liidumaa nn. mädarõikapealinnast  Urloffenist vaid kümnekond kilomeetri kaugusel. Mis peaks ju mädarõika ostuvaliku lihtsaks tegema- ikka tuleb ju eelistada kohalikku! Aga võta näpust- riiulitel on üle 20 margi väga kutsuva sildiga purgikest. Lisaks mahemädarõikale, jäi silma, et Baieri mõnedel toodetel oli peal piirkondliku kaitse apellatsioonimärk ning Schamel, tootja Baierimaalt, annab oma purkidel teada, et tegemist maailma vanima mädarõikabrändiga.

Eesti võiks vabalt sinepile ja mädarõikale kaitstud päritolu märki taodelda ning kellel aianurgas mädarõigas kasvab, eks see teeb oma segu ikka ise, kuigi pean kiitma Saksa tooteid- võtavad silmist vee välja küll!

Baierlased tarvitavad mädarõigast põhiliselt Tafelspitzi kõrvale. Mädarõikakaste sobib hästi ka suitsu- või soolalõhe peale, sobib peediga, sobib kurgiga, moodsam kaste mida vahel teen on toorjuustu-, avokaado- ja mädarõikakaste. Sobib hästi kastmeks nii lõhele, munale kui keedupeedile. Üllatavalt tore oli ploomi-mädarõikatipp, mida pakuti ühes meie mädarõikapealinna kohvikus- paksemat sorti  ploomimoosi sisse oli segatud mädarõigast. Väga hea oli!

Varsti on rabarberikoogi aeg ja sattusin Julie Andrieu saate peale kus  Olivier Roellingeri teeb rabarberikooki.  Olivier Roellinger on tärnikokk perekonnale kuuluvas restoranis Le Coquillage, kuid mees on tuntud kui “vürtsikokk”. Ta on vürtse ise kokku seganud ja maitseainete turul tegutsenud alates 1983 aastast , seega on loomulik, et tema rabarberikook on vürtsikalt särtsakas.

Rabarberikook timuti pipra ja noorte oblikalehtedega ning creme anglaise maitsestatud “piraadi- curry’ga”

Timuti piprast olen kirjutanud siin

Vaadake üleval videost- curry ei ole kollane pulber, mida supermarketist pakiga ostad. See segatakse kokku 14 vürtsist, uhmerdatakse ja lõpuks jahvatakse pulbriks. Miks ta seda segu mereröövliks kutsub,  ma lugu täpselt ei tea. Aga eks vürtdid on ajaloos ikka ju piraadilaevadega seotud olnud.

Samuti jäi silma, et rabarberisegu maitsestab ta Madagaskari vaniljega, mis annab mesist ja piparkoogi maitsenoote. Kaun lõigatakse lahti vaid kolmandiku võrra ja pärast pestakse külma veega. Kauna saab veelkord kasutada. Inglise kreemis kasutatakse aga Uus- Kaledoonia vaniljekauna.

Timuti pipar uhmerdatakse värskelt ja puistatakse koogile. Timuti pipar annab tugevat greipfruiti aroomi.

Valmistamine käib 3-s osas- rabarberikompott, liivataignapõhi ja creme anglaise.

Vürtse võib ise julgelt segada või poest valmissegusi osta- julgelt võib katsetada!

Retsept eesti keeles.

Liivataigen

220 gr jahu

100 gr suhkrut

50 gr mandlihahu

120 gr võid

1 muna

näpuotsaga soola

Rabarberikompott

1 kg rabarberit

100 gr suhkrut

1 vaniljekaun

1 laim

Inglise kreem

750 gr piima

250 gr kookospiima

200 gr munakollaseid

50 gr suhkrut

20 gr “piraadi curryt”

1. Soojendage ahi 210 kraadini

2. Segage köögirobotis liivataigen ja pange tainas külma.

3. Koorige rabarberid, lõigake tükid ja pange potti tasasele tulele keema koos suhkru ja vaniljekaunaga. Laimist pigistage mahl sisse keetmise lõpus.

4. Küpsetage koogipõhi, muljuge tainas sakiliste servadega koogivormi asetage keskele küpsetuspaber või foolium, millele asetage raskuseks näieks kuivatatud oad. Küpsetage 10 minutit.

Alandage temperatuur 180 kraadini, eemaldage foolium raskusega ja küpsetage veel 10 minutit.

5. Valmistage klassisaline inglise kreem- ärge laske temperatuuri üle 85 kraadi. Kõige lõpus lisage currysegu ja laske seista jahtumiseni, seejärel laske segu läbi “hiinlase” sõela( kolmnurksõel, meenutab Hiina talupoja mütse)

4. Kook pange kokku vahetult enne serveerimist, kui põhi ja kreem on korralikult maha jahtunud

Asetage rabarberisegu küpsetatud koogipõhjale, maitsestage Timuti pipra ja vàrskete oblikalehtedega(jänesekapsa lehed sobivad ka) ja serveerige kook vürtsise creme anglaise’iga!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.