Portugali tuunikala (konservi)ja lehmaherne salat.

Portugalis kasutatakse palju (omamaiseid) konserveerituid toiduaineid ja seda ka restoranides. Nimelt on siinmaal komme, et kui klient lauda istub, tuuakse lauda kohe suupisted. Nende eest muide tuleb maksta, need ei ole maja poolt tänuks, et tegite suurt au restoranile oma külaskäiguga. Kui te ei soovi neid suupisteid, siis te ei puutu neid ja nende eest raha ei võeta. Mina enamasti soovin, sest näiteks sardiinipasteedi konserv on ülihea värske või röstitud saiaga. Ja kui tuuakse lauda veel tuunikalasalat, mis sisuliselt tähendab kahe konservi, lehmaherne- ja tuunikala kokkusegamist, ei saa ma oma näppe eemal hoitud. Konserveeritud suupisteteks võivad olla veel soolatud kollased lupiinid, samuti konservist- ükski restoran ei jända nendega ise. Loomulikult ei pakuta konserve fine dining restoranides, aga kes see igapäevaselt seal käib. Räägin tavarestoranidest.

Minu juures oli  täna grilliõhtu- mõned Aveiro sõbrad tulid maja vaatama ja jõudsin hetkeks paanikasse minna, et appi mis kell on ja ma ei jõua enam midagi valmistada. Grilliga on lihtne- nurgapealsest poest ostsin eile ilusat laagerdunud antrekooti ja musta sea(porco preto) mingit lõiku, mille lihunikuproua väitis grillimiseks parima olevat. Ma mainin muuseas ära, et 5 le inimesele ehk 10 suurt lihalõiku läks maksma 16 eurot! Toiduainete hinnad praegu veel on Portugalis rõõmutegevalt odavad.

Ning siis hakkasin mõtlema kiire  eelroa peale ja tuligi meelde see maailna kõige lihtsam salat kus segatakse kokku keedetud blackeyed peas(vigna ehk lehmahernes) konserv ja tuunikala konserv ning hakitakse sisse sibul, küüslauk, muna ning kastmeks on originaalis veiniäädika- oliiviõli segu. Internet ütleb, et sellise salati eelarve 4 inimesele on 3 eurot. Mina nii odavalt ei saanud, sest ostsin oliiviõlis tuunikala fileed ja need juba maksid 2 tükki kokku  3 eurot, kuid sõbranna Susana ütles, et kuna kastmeks on oliiviõli, võib osta tavalist odavat konservi vees…no ma ei tea…

Ühesõnaga salati tegemine käis nõnda- panin keema 2 muna, mille ma üldse välja jätaksin kui eestlastele seda salatit teeksin, portugallaste jaoks ei julgenud nii suurt salati tuunimist teha, nad on väga konservatiivsed. Hakkisin sibula ja küüslaugu ning kuigi originaalretsept koriandrit ette ei näe, vaid peterselli, siis minu arvates, see kombo vajab särtsu jaoks punti värsket hakitud  koriandrit. Nõrutasin konservist võetud lehmaherned vedelikust ja segasin kahe paki tuunikalakonserviga, hakkisin sisse muna ja lisasin sibula- küüslaugu-koriandri. Kastmeks 1 sidruni mahl segatud oliiviõliga(asendasin veiniäädika sidrunimahlaga) mille sisse läks piisake piri- piri kastet. Ja valmis ta oligi. Portugaalased kiitsid ja ei hakanud õiendama, et olen retsepti muutnud- ju siis oli hea.

IMG_20170716_171037_798

IMG_20170717_000523_871

Musta silmaga lehmahernel on hoopis teine maitse kui ubadel, seega konservubadega asendades, õiget maitset kätte ei saa. Arvatavasti Eestis selliseid konserve pole, sest see on Portugali oma toodang, seega tuleks lehmaherneid ise keeta. Kindlasti on veelgi maitsvam, aga siis pole ta 5 minuti salat enam.

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.