Pole kahtlustki, et ahjukana on retsept, mis igal perenaisel on “enda oma” ja maailma parim. Viimastel aastatel olen ise kasutanud palju Thomas Kelleri retsepti, mis on oma lihtsuses geniaalne ja garanteerib kanale krõbeda naha.
Sel laupäeval jagas Les Carnets de Julie saates oma retsepti Michelini 2 tärni kokk Thierry Marx ja seal oli paar uut nippi, mis kindlasti tasuks ära proovida.
Ahjukana ehk poulet ròti pr.keeles on prantslaste eelistatuim toit olnud aastasadu. Pühapäeva lõunase ahjukana söömise traditsiooni lõi kuningas Henry IV.
Tänasel päeval on prantslastel võrreldes Eesti praekanasõbraga see eelis, et nende valikus on peale suurfarmide broileri palju farmi tõukanu, milledest mõningail ka apellatsioonimärk: kes meist ei teaks kuulsat Burgundia Bresse’i kana? Lisaks Challans ’i must kana, Loué kana, mis tuleb Drôme’ist, Landes kana Edela-Prantsusmaalt, Gers’I kanad.
Thierry Marxi valikuks on Bresse’i kana, kuid sobib igasugune “õnnelik” talukana. Hea oleks kui ta oleks mingi tõukana, broilerkana liha on nii maitsetu ja lödi.
Thierry Marxi ahjukana
4 inimesele
Ettevalmistusaeg : 10 min.
Küpsetusaeg : 1 t 10 min
Vaja läheb :
1 Bresse´i kana (tavaliselt on 1 Bresse’i kana umbes 1, 5 kilo)
1 küüslaugu pea
2 tüümiani oksa
Viinamarjaseemneõli
Soola, pipart
Soendage ahi 200 kraadini ja pange keema vesi.
Seejärel soolake (kergelt) kana seest ja kinnitage nööriga hästi kana jalad ja tiivad. Kui vaatate lisatud videot, siis Thierry Marx õmbleb nad pika nõela ja jämeda nööriga kinni.
Seejärel blanšeerige kana keevas vees- panete kana keevasse vette mõneks sekundiks, seejärel lasete linnul veidi kuivada. Soolake ja pipardage kana väljaspoolt. Thierry ütleb, et sellist meetodit on alati kasutatud partide küpsetamisel ja Thierry katsetas kanaga- tema arvates on tulemuseks mahlasem ja magusam liha ja krõbedam nahk.
Pruunistage kana pliidil malmist ahjupotis lisades veidi viinamarjaseemneõli, samuti lähevad potti pooleks lõigatud küüslaugupea, tüümian.
Asetage pott kanaga ahju umbes tunniks ja 10 minutiks. Kontrollida saab valmisolekut kintsu sisse lõiget tehes- kui sealt väljuv mahl on verine, siis kana vajab veel aega küpsemiseks.
Saates ei antud küll kartulipüree retsepti, kuid videolõigus valmistab Thierry ka klassikalise Prantsuse kartulipüree, mida serveeritakse traditsiooniliselt ahjukana kõrvale.
Mis nippe ta kasutab? Esiteks keedab ta kartulid püree jaoks koorega, lisades kartuli keeduveele küüslaugu küüned ja bouquet carni (ürdikimp). Valmis kartulid kooritakse kuumalt ja lastakse läbi püreepressi (presse-purée “passe-légumes”)
Seejärel lisatakse kuum piim, koguaeg püreed segades ja lõpuks või. Võist soovitab Thierry kasutada toorpiimast tehtud võid (lait cru)- jällegi asi, mida Eestis hetkel veel minu teada ei müüda, küll aga võib iga perenaine toorpiimast ise korraliku või teha. Muidugi maitsestatakse soolaga, kui ei kasutada soolavõid( beurre demi- sel)
Pildid ja retsept France3 Les Carnets de Julie lehelt.