Kuidas ma Portugalis pangakontot avasin.

See, mille ma alljärgnevalt kirja panen, ei juhtunud eelmisel aastatuhendel, vaid aastal 2017, täpsemalt sel nädalal.
Mul oli vaja Portugalis avada pangakonto, sest kui siin maal maja tahad osta, siis lepingus seisab 2 lahtrit- Portugali maksumakja ID ja Portugali pangakonto. Mis sellest, et sa ei maksa Portugalis mingeid makse ja ei vaja maksumaksja ID’d, et mul on Eesti isikukood ja Uwel on isegi olemas selline asi nagu Saksa maksumaksja ID, need ei kvalifitseeru ja et kogu Euroopas on pangakontod nüüd IBAN numbrid ning mis vahet on sellel kus Euroopa riigis pangakonto koos rahaga asuma peaks. Aga nii võib mõelda ainult eestlane ja täiesti endast välja minna, sest pangakonto avamine võttis aega 3 päeva ja kogu protsess oli lõpuks üks suur valeandmetele allkirjade kogumine, et saaks 3 kilo allkirjastatud paberitega minna panka ja avada see õnnetu konto.
Päev 1:
Lähen üksi panka, keeldudes kohaliku sõbra abist-ei ole vaja, olen suur tüdruk, tahan siin maal elama hakata, pean ise hakkama saama.
Saabun panka. Esimene takistus on, et ma ei tea mis teenust järjekorraautomaadist valida. Kuna tundub, et miski ei kõla nagu “konto avamine”, valin “outros serviços” ehk muud teenused. Loomulikult ei tulnud keegi appi, sõbralik teenus pangas- unustatagu kohe ära!
Ei, nii ei saa kontot avada, öeldakse mulle kohe. Teil on vaja konto avamiseks Portugali maksumaksja ID’d. Aga miks??? Ma tahan kui välismaalane avada kontot teie pangas, lisaks ma vajan seda, sest soovin osta teie suurepärasesse linna maja ja mul antud ajahetkel ei ole veel Portugalis aadressi. Selgitatakse, et ma pean ikka mingi aadressi endale sebima, kas mul siis sõpru ei ole siin? Samas tuntakse huvi, kes rahastab mu majaostu-kas ma krediidist nende panga kaudu ei oleks huvitatud?

20170217_101509.jpg

 

Päev 2
Kurtsin oma sõbrale eelmise õhtu õhtusöögi ajal, et asi on keerulisem kui ma oletasin ja mul on ta abi vaja. Ta muigas kavalalt ja ütles, et ta kohe huviga ootas mu tagasisidet pangaskäigust ja ei tahtnud mu innukust maha jahutada, kui teatasin, et saan ise hakkama.
Lähme linna nn. teenuste majja. See on väga andekas süsteem: ühes majas on kõik linnakodanikule vajalike teenuste esindused- maksuamet, passilaud, elekter, gaas, ARK, pensioniamet jne.
Ametnik kuulab mure ära ja ütleb, et mu sõber ei pea mind enda juurde “sisse kirjutama”, sest ta saab anda mulle Portugali maksumaksja ID ja aadressiks panna Eesti aadressi ja kui maja on ostetud, siis ma tulen ja muudan aadressi ära. Ma olen jällegi see raske klient, kel on Eesti kodakondsus, kuid kes ametlikult elab Saksamaal. Ei- nii nende programm ei võimalda. Saksa aadressi ma anda ei saa, peab olema Eesti aadress. Ok, kuna see on vaid vormitäide, annan oma viimase aadressi, kus Eestis ametlikult elasin. Tehtud! Panka!
Pangas hakati rõõmsalt kontot avama, öeldi, et ma pean vähemalt 150 eurot deponeerima kontol,vastasin, et see on OK. Ja siis jõuti lahtrini minu maksumaksja ID ja aadress ning programm ei lasknud läbi sellist tõde, et mul on Portugali maksumaksja ID ja Eesti aadress. Pakkusin et järsku nii ongi loogiline ja maksumaksja ID kohale tuleb kirjutada mu Eesti isikukood, mis ongi mu maksumaksja number-ei olnud võimalik, sest lahtris ei olnud piisavalt kohaühikuid nii pika koodi jaoks. WTF??? Mis teha tuleb? Peate hankima Portugali aadressi, aga see aadress tuleb tuua ametlikult ehk linnavalitsusest.
Päev 3
Lähme sõbraga Esqueira(mu sõber elab selles linnas) linnavalitsusse ja räägime oma loo, et mul on vaja tõendit, et ma elan sõbra juures, et see on mu ametlik aadress, et avada pangakontot.
Ametnik annab paberi, kuhu ma pean tooma kahe tunnistaja allkirjad. Tunnistajad peavad elama samas linnakeses.
Õnneks mu sõber teadis 2 sõpra, kes on sealse linna elanikud ja läksime paberile allkirju korjama. Üks sõpradest naljatas, et tal on väga eriline ja ilus allkiri ja vastu tahab ta lubadust, et ma hakkaksin portugali keelt õppima! Naturalmente!

Olen Esqueira linna esimene ametlikult elav eestlane! Mingit suveniiri sellega ei kaasnenud😂
Saabume panka, kuhu annan oma 10 pabetit, vastu saan samapalju uusi pabereid ja konto sai lõpuks avatud!

Pildil tunnistajate allkirjad

20170216_141912

Loo moraal: me unustame vahel, kui mõnus ja lihtne on Eestis asju ajada.
“Vanadel maadel” bürokraatia tekitab igal sammul bürokraatiat juurde. Kodaniku andmed ei ole serveris, kust iga asutus saaks neid kontrollida, vaid kodanik peab varuma lihtsamatekski toiminguteks esiteks meeletult aega ja teiseks tegelema paberite kokkukogumisega ning mis halvim- süsteem sunnib sind valetama!

Kuid, kliima on siin hea, pärast mõtetute tegevuste peale raisatud aega, tuled ookeani äärde, istud õues(veebruarikuus!), jood närvide rahustuseks vahuveini, mis maksab 10 eurot pudel rannakohvikus ja oled ikkagi happy! Lisaks sõbralikud inimesed, kes sind aitavad! La vie est belle!

Aga, kas teie saate aru, mida need sajad tuhanded inimesed seal Brüsselis teevad?Kuidas eurooplasena  Euroopast kasu võiks olla?

20170216_180547

5 responses to “Kuidas ma Portugalis pangakontot avasin.

  1. Esiteks: palju õnne! Ja hea, et ikka oli sõpru ja tunnistajaid! No ja teine mõte tõesti sealt EL mailt, et peaks olema mingi bürokraatiaühtlustamise volinik vmt. kah.

  2. Isegi Soomes on sama protseduur suht kummaline ja naljakas. A mis puutub Brüsselisse, siis oli eile just arutluse all, kas keegi reaalselt üldse paneks tähele kui neid tuhandeid mõttetuid isikuid seal ei tegutseks. Ma kahtlustasin, et asi oleks ehk isegi parem :).

    • Ma lugesin ka hiljuti nalja, et millega need Brüsselis töötavad inimesed ometi tegelevad?
      – Arvatavasti on seal terved hoonetiivad, mis tegelevad selle tagamisega, et postkontorite järjekorrad oleks terves liidus ühepikkused ja et karastusjoogi automaadid pakuksid Prantsusmaal samapalju tagurpidi topse kui Itaalia omad.(Bill Bryson ” Ei siin ega seal. Reisid Euroopas.”)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.