Kas värske, külmutatud või konserveeritud köögivili?

Kas värske köögivili on tervislikum kui külmutatud või konserveeritud? Üldlevinud arvamuse kohaselt on vastus jaatav. Aga kuidas on tegelikult?

Ma vaatasin aastalõpu Les Carnets de Julie saadet, kus oli pikk saatelõik justnimelt marjade ja köögiviljade tööstuslikust külmutamisest ning uutest tehnoloogiatest ses vallas ja jättis väga hea mulje. Eriti marjad, mille puhul  saatetegijad väitsid, et on täiesti ” õige maitsega”,  seàlhulgas ka maasikad.

Uksest ja aknast lendab viimasel ajal informatsioon, et päevas tuleb süüa umbes 400 grammi puu-ja köögivilju, need on head meie tervisele, nad on lausa vähkiennetava toimega etc.

kulmspinat

Kuid talvisel ajal, kas ikka värksed köögiviljad on tervislikud? Köögiviljad hakkavad kaotama toitaineid kiirelt  pärast saagi koristust. Loomulikult on äsja aiast või põllult nopitud köögivili maitsvaim, parim, tervislikum, kuid külmkapis või keldris neid mitu nädalat või kuud säilitades, pole esialgsest köögiviljast suurt midagi järel. See pisike fakt kummatabki müüdi, et värsked köögiviljad on alati parimad.

kulmsegu

Millegipärast on sügavkülmutatud köögiviljadel ja marjadel üsna halb maine ja inimesed eelistavad  värske puudumisel üldse  köögivilja  mitte süüa kui külmutatud toodet osta. Täitsa ilmaasjata!

Tänapäeval on väga moodne külmutustehnika, kus külmutusprotsessi käigus ei kahjustu  toote kvaliteet, lisaks ei lisata säilitamiseks mingeid säilitusaineid. Kõige suurem pluss on see, et köögiviljad ja marjad külmutatakse kohe pärast saagikoristust- hetkel kui nad on kõige tervislikumad. Moodne külmutamine külmutab iga marja või köögivilga eraldi ehk ükshaaval ja ei moodusta sellist kilost külmutatud marjablokki nagu vanasti või kodus marju karbiga sügavkülma pannes.

Konserveerimine ei ole samuti halb variant säilitamiseks, kuid tootjad kipuvad konservidele liialt palju soola lisama.  Konserveerimine on ka muidugi teadusliku hüppe edasi teinud ja on mitmeid tootjaid, kes ei kasuta konserveerimiseks enam  kuumtöötlust ja on soola kogust kõvasti vähendanud. Mina kasutan üsna palju tomati-, kikerherneste ja oakonserve.

Ma olen sel talvel külmutatud köögiviljade fänniks hakanud- spinat, lehtkapsas, romanesco, broccoli, noored rohelised herned, porru on suurepärased. Enamus neist veel mahetooted! Juurikatest on porgand väga hea ja eriti meeldib  värviliste porgandite segu. Rooskapsas ja nuikapsas külmutatult ei meeldi, spargel ja mustjuur on samuti asjad, mille külmutamine rikub. Kuid- nagu eelpool öeldud, teadus areneb ja see võib muutuda.

kporru

Tänu külmutatud köögiviljadele sööme meie küll päevas oma 5-6 erinevat köögivilja ja marja, kas nüüd igapäev 400 grammi just täis tuleb, eriti härral, kes ei taha puuvilju üldse süüa, aga liigume sinnapoole 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.