Baskimaa pärleid: Saint Jean de Luz

Baskikeelne linnanimi  Saint Jean de Luz´il on Donibane Lohizune.  Kord tehti mulle märkus, et  viisakas oleks öelda Donastia ja ainult “con´d”‘*  ütlevad San Sebastian. See oli külm dušš mis eluks ajaks meelde jäi ja ma püüan origiaalkeeles kohanimesid meelde jätta, mis muidugi ei ole lihtne tegevus.

Donibane Lohizune on prantsusepoolne Baskimaa(Euskal Herria) pärl-  rivaal lähedalasuvale kuulsale rannakuurort Biarrizile, kus kõik on väga šikk,  kuid  hooajal meeletult ülerahvastatud ja Biarrizi rannas on  rahvas, prantslaste kõnekäänu järgi, nagu sardiinid konservikarbis.. Jean Saint de Luz´i rand, Grand Plage´il, on ruumi lahedamalt, rand on  kaitstud tammidega. Randa viivad armsad jalakäijate teed ja linnasüdames asuval kalasadamal on iseloomu- on paate, on lõhnasid 🙂

Kaubandustänav Gambetta ja restoranide tänav Rue de la Republique on jalakäiajate ala. Olime linnas küll pühapäeval, ometi olid kõik poed lahti (kuna on veel hooaeg)

Prantslasel ei ole väljakujunenud sellist baarist baari käimise kommet, kus igal pool väikese ampsu ja jooki võtad, selletõttu ei domineeri siin pinxtobaarid  nagu Donastias.   Kohvikuid, baare, restorane on igale maitsele ja Michelini tärniga pärjatuid restorane on regioonis suisa 13.

Viimati anti tärn restoran Kaiku´le, mis asub rue de la Republique´il, linna kõige vanemas (säilinud) majas ja mille vastas seekord meil juhuslikult ka hotell oli. Hotelli Txoko soovitan asukoha poolest- mereni 3 sammu ja asub restoranide tänaval- viimasest tingitult jääb tänav vaikseks küll alles pärast keskööd. Neile, kes kell 21.00 magama ei lähe, sobib hästi.

Baski köök, see on väikesed kalmaarid (chipiron), tuunikala, merluus- jne.tomatikastmes ja muidugi see kuulus pipar espelette (baski keeles Ezpeletako biperra), mida pannakse iga toidu sisse ja peale. Aga see on ka mereannid, Bayonne sink, kuulus Baski kook, Baski siider ja Txakoli vein.

Meie käisime söömas Chez Kako´s. See asub kohe turuhoone kõrval ja on suur kohalike lemmik. Tegelikult soovitaski seda kohta mu sõber Avole üks Tallinnas elav “saintjeandeluzlane” ja Avo omakorda soovitas meile.  See on tüüpiline baski tavern, kus menüüs värske kraam turult. Oli pühapäeva õhtu ja seetõttu oli menüü väga lühikeseks jäänud, aga eks see olegi hea restorani tunnud. Järgmisel päeval uus värske kraam 🙂

  • con on üsna vulgaarne sõna prantsuse keeles 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.