Kuidas on õige õhtustada (Immanuel Kanti nägemus)

Immanuel Kant  22. aprill 1724 Königsberg – 12. veebruar 1804 Königsberg /tänapäeval tuntud kui Kaliningrad.

Kant annab teoses Anthropologie in pragmatischer Hinsicht  juhiseid, kuidas einestada. Täpsemalt, kuidas oleks õige õhtustada ja mida tuleks vältida. Teos ilmus aastal 1796, kuid  on väga hea spikker, kuidas korraldada edukat õhtusööki ka tänasel päeval.

kant

 1.  Külaliste arv ei tohi olla väiksem graatsiate omast (kolm), aga ka mitte suurem muusade omast (üheksa).
 2. Õhtusöök pole ainult füüsilise rahulduse, vaid ka sotsiaalseks naudingu saamiseks.
 3. Kõik ebadiskreetne, mis lauas on öeldud, peab jääma lauda, sest kui usaldust on rikutud, ei saa seltskonda nautida. See pole mitte ainult maitseasi, vaid põhimõtteline küsimus, millest ripub ära vaba ideedevahetus.
 4.  Korralik õhtusöök peaks läbima kolme etappi: a) uudiste vahetamine b) elav mõttevahetus tõsistel teemadel c) naljatamine. Alustatakse isiklike teemadega, uuritakse elulisi asju, siis liigutakse filosoofiliste vaidluste juurde, mõttetööst väsinuna lõõgastutakse naljatades, milles pinge vabaneb naerus.
 5. Taustamuusika on vastunäidustatud
 6. Vestlusteemad peavad kõiki huvitama.
 7. Kunagi ei tohi lubada pikaksveninud vaikust. Vestluses võivad olla vaid lühikesed pausid. Rääkida tuleb sageli, kuid mitte pikalt.
 8. Vestlusteemat tasub muuta vaid vajaduse korral, sest muidu muutub kogu vestlus jälgimatuks ja pidev hüplemine ühelt teemalt teisele meenutab viletsat näidendit, mille püsitust keegi vaadata ei taha.
 9. Igasugune dogmatism on absoluutselt keelatud! Pinget ja kramplikku vastasseisu peab leevendama naljadega.
 10. Kui puhkeb tõsisem tüli, on enesedistsipliin oma tooni jälgimisel möödapääsmatu. Ka väga tõsiste teemade puhul peab vältima võõristuse tekkimist külaliste vahel.

One response to “Kuidas on õige õhtustada (Immanuel Kanti nägemus)

 1. See on üks kena ja mõistlik juhis tõesti. Tundub, et seltskondlik olemise ning (huvitava) vestluse kunst on tänapäeval kadumas, samamoodi nagu võime mõnd kuulsat autorit peast tsiteerida. Selle asemel, et arutleda, meenutada, vestelda, on “oota ma vaatan netist järele”. Vahetevahel isegi jagatakse lauas seda, mida Facebook’ist just loeti.
  Oh, ja rääkimata sellest, et keegi annaks enda juures õhtusööke ja kutsuks sinna kokku erinevaid inimesi, mõeldes hoolikalt läbi, kuidas külalisi istuma sättida ning kellel omavahel huvitav vestelda oleks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.