Slow Food, Slow Management, Slow Money, Slow Marketing, Slow Made, Slow Science, Slow Education, Slow Art, Slow Design, Slow Cinema, Slow Health, Slow Home, Slow Fashion etc.
Cittaslow(aeglane linn) on 1999 aastal Itaalias alguse saanud liikumine, mille eesmärgiks on elukvaliteedi parandamine linnades. Taunitakse kiiret elutempot ja amerikaniseerumisest.
Liikumine on laienenud üle maailma. Saksamaal näiteks 11 linna ühinenud, nendest 3 Baden-Württembergis: Bad Schussenried, Überlingen ja Waldkirch.
Liikumise teine nimetus on Intrenational Network of cities where living is easy. Nende kodulehega saab tutvuda siin
Wikis on nimekiri linnadest, kes selle liikumisega ühinenud (Soomes näiteks 1 linn- Kristinestad)
Cittàslow liikumise liikmeks võivad saada linnad, mille elanike arv ei ületa 50 000.
Midagi Portugalist ka:
`seda vaadates tuli meelde Celia Cruz miskipärast 🙂
Organisatsiooni peakontor asub Orvietos, mis kuulub loomulikult Slow linna nimistusse. See tundub ka pärast põgusat pilguheitu nimekirjale olema ainuke linn, mida ma külastanud olen. Orvieto, kellele turism on siiki ka väga oluline sissetuleku allikas, on turistidele keelanud autoga vanalinna sisenemise- auto tuleb jätta kindluse müüride taha ja sel juhul- olete oodatud! Linnas peab eelkõige olema hea nende elanikel.( võrdluseks näiteks Suur-Karja tänav)
Külastamist see linn aga tasub, sest Orvieto oli etruskide üks keskusi. Belvedere tempel on üks väheseid enam-vähem säilinud etruskide ehitisi kogu Itaalias, ehkki ka see on varemeis. Säilinud on etruskide linnamüüri jäänuseid ja surnuaed sajakonna hauaga. Lisaks nende valge vein Orvieto on igati tore märjuke kuumal suvepäeval.
Eestis on enamus linnasid alla 50 tuhande elaniku..mõtteaine noortele ja säravate silmadega inimestele, kes midagi korda saata tahaksid.