ÜRO kuulutas aasta 2013 rahvusvaheliseks kinoa aastaks. Mina olen natuke aeglane ja avastasin selle suurepärase taime enda jaoks alles nüüd ja seoses asjaoluga, et mina kuulutasin enda jaoks aasta 2014 Detox aastaks!
Eestikeelne Wikipeedia annab infoks, et Tšiili hanemalts ehk kinoa (Chenopodium quinoa) on rebasheinaliste sugukonda hanemaltsa perekonda kuuluv rohttaim. Inglisekeelne wiki on heldem infoga,
Pisike kokkuvõte Via Naturale kodulehelt:
Kinoa on heaks vahelduseks meie toidulaual ning pakub gluteenivaba dieedi korral alternatiivi teraviljadele. Kinoad peetakse kergesti seeditavaks toiduks, seega sobib hästi ka väikelastele.
Esile tasuks tuua asjaolu, et kinoal on kõrge valgu- ja lüsiinisisaldus. Enamiku teraviljadega võrreldes on kinoa tunduvalt valgurikkam. Ta sisaldab kõiki 8 aminohapet, mis on taimemaailmas väga haruldane. Need aminohapped on väärtuslikumad ja paremini tasakaalustatud eelkõige tänu suurele lüsiini-, metioniini,- ja tsüsteiinisisaldusele.
Kinoa on suurepärane magneesiumi-, raua- ja kaltsiumiallikas (magneesium ja kaltsium suhtes 3:1). Samuti sisaldab vaske, tsinki ja fosforit ning parajas koguses B2 ja E-vitamiini.
Kinoa põld Boliivias (pole just väga tiheda kasvuga 🙂 )
Kinoa glükeemiline koormus on madal, mis tähendab, et kinoast tehtud toidud annavad täiskõhutunde pikaks ajaks. Tegemist on aluselise toiduainega, mitõttu see aitab hoida organismi terviseks vajalikku aluse-happe tasakaalu.
Paljud retseptid annavad soovituse kinoa seemned 8 tunniks likku panna. Mina ei leotanud, pesin vaid läbi voolava vee all. On inimesi, kes väidavad, et leotamata kinoa on tekitanud neil peavalu. Nii, et kindlasti loputada korralikult.
Googeldades leiab muidugi palju materjali nn- ebaõiglasest kaubandusest ehk siis suured Lääne korporatsioonid ostavad näljakopikate eest kokku Boliivia farmeritelt kinoad ja müüvad seda soolase hinnaga USA-s, Euroopas ja Jaapanis, kus see hiigelmoodi on läinud. Kinoa kasvatajad ise elavad nälja äärel. Selline see elu on 😦 Ükskõik , millest kirjutada, ikka jõuab korporatsioonide juurde.
Kinoat saab osta siit – http://adf.ly/jTAnZ . 454 grammi hind on 7,5$ Odavam kui täna Eestis…