Kardi ehk Hispaania artišok on tegelikult ohakas, mis kuulub artišoki perekonda. Tal on 1,5 meetrised hõbehallid sügavalt lõhestunud lehed ja sinakasvioletsed omapärased õied. Toiduks kasutati juba vanas Egiptuses 4 saj. e. Kr. Peale juurika sobivad söögiks pähklimaitselised ja kergelt vürtsikad lihakad suured varred. Soodustab seedimist ja sobib diabeetikutele – sisaldab inuliini. Kuid mitte segi ajada lehtpeediga. Segi ajavad just lõuna- eurooplased neid kahte taime, sest retseptid neist taimedest on samasugused ja poes on tihti pakendatud vaid varred. Vahe ongi selles, et kardil lehed süüa ei kõlba- ainult varred!
Sellel köögiviljal on ka mitmeid sorte ja kuulsaim ehk kardide kuninganna on Vaulx-en-Velin (le cardon de Vaulx-en-Velin) ja loomulikut kuulub see köögivili Lyoni traditsiooniliste toitude hulka ja kuulub kõikide sealsete suurte chefide talimenüüsse.
Kardi gratään Lyoni moodi
2 punti kardisid
1 sidrun
Béchamel kaste(see tuleks ise teha, aga häda korral käib tetrapaki oma kah)
lusikatäis võid
100 gr riivitud gruyère juustu
soola, muskaatpähklit
Kõigepealt tuleks valmistada Béchamel kaste. Retsepte leidub internetis, võib näiteks valida Nami- Nami retsepti.
Koori varred, lõika umbes 5cm tükkideks ja aseta veega täidetud kaussi kuhu on pigistatud 1 sidrun, et köögivili ei tumeneks.
Suures potis aja keema vesi, lisa sool ja seejärel kardi tükid ning keeda umbes 25 minutit. Seejärel nõruta tükid ja aseta võiga määritud ahjuplaadile. (mina muide soovitaks siiski keeta väikses puljongis neid varsi, aga retsept ütleb, et soolavees). Prantsusmaa supermarketites saab juba osta valmiskeedetud kardi tükke, mis on muidugi ülimugav.
Soojenda ahi 180 kraadini. Kalla kardidele peale bechamèl kaste ja seejärel riivjuust ja veidi muskaatpähklit. Aseta ahju umbes 10 minutiks.
Vanameister Paul Bocuse valmistab seda gratääni luuüdi kondiga.
Nii. Kas neid kardi seemneid on seal vabalt saada? Tunnistan, et need karditoidud jäävad siin-seal silma, aga ise pole proovida veel saanud.
tead, mina leidsin internetist eesti keelset nime otsides peale aiaelu.ee saidile, kus öeldi, et seda Eestis täitsa ilutaimena kasvatakse. Ma ei tea kuidas ta Eestis tavalisel talvel kasvab, aga siin inimestel nad peenral. Minul endal veel pole, aga hakkan ka uurima, kust saab ja saan aru, et kui leian, võtan sulle ka 🙂