Rapla populaarsest toidukohast, kus ma käinud ei ole.

Rohelisest Aidast olin ma enne ajakirjandusskandaali kuulnud. Ja kuulnud head.  Väga raske on küll seisukohta võtta, kui ei ole ise käinud, osapooli ei tunne jne, aga kirjutan ikkagi  mis mina  kogu sellest jamast arvan, kuna tundub õige avalikult neist asjadest rääkida.

Olles läbi lugenud omaniku kirjutise, kus ta kurdab noorte kohutava taseme üle ja samuti lugenud noorte vastulauset, kus noorsootöötaja taunib, et ühe restorani töötajate põhjal  noorte inimeste kohta nii üldistavaid järeldusi tehakse. Selle viimase väitega ma olen isegi nõus, et ei saa karja Rapla äpude põhjal pettuda kogu Eesti noortes. Aga probleem on sügav. Kuna olen ühe suve kaasa löönud Haapsalu projektis, siis olen näinud pealinnast väljas olevate noorte taset ja seega ma võin Rohelise Aida omaniku meeleheidet mõista.   Suve perioodil, kui Haapsalus avatud mitmeid restorane, pani teenindajate tase ikka pead vangutama küll.  Meie enda restos polnudki veel kõige hullem. Ma ei räägi siin sellest, et töövõtteid ei osata, aga just üldine haridus- ja haritustase kriipis kõrva  ja pani oigama nii mõneski söögikohas. Vahel tegi nalja, kui näiteks (meie )teenindaja vastas kliendi palvele kannuvett tuua, et ta ei saa tuua, sest meil pole kannu( ehk siis kraanivett serveerisime klaasist liitristes pudelites, aga niipalju noore inimese aju ära ei nokkinud, mida klient kannuveega mõtles) või kui maja oli täis ja leivakorvid olid kõik laudades, jooksis teenindajal juhe kokku ja ta ei saanud kliendile saia lauda viia kuna korvi ei olnud(mine võta köögist kasvõi supikauss! ) Ja sa pead ikkagi sellele inimesele palka maksma, ta ei vastuta mitte millegagi oma kehva töö eest. Tema tuli tööle kohale, ajas ennast voodist välja ja pleki selle eest! . Oma palga eest ei suvatse ta sekunditki pühenduda oma tööle, teda ei huvita oma töö sisu ja selle eesmärk ega enesearendamine.  Tüüpiline nn. sedasorti ettekandja paneb teie tellimue supp- praad-magustoit kirja  ja tassib teile kõik ühel ajal lauda ja läheb suitsu tegema. Ise ju telliste ja tüdruk oli tõhus, tegi kiiresti töö ära- töö on tehtud,  hästi töö tegemine nõuaks ju liialt pingutust ja kes siis selle raha eest pingutab, see oleks liialt parempoolne maailmavaade. Moes on olla sotsialist- kõigepealt raha ja siis pingutus!   Mingi kollektiivne sundmõtlemine on tekkinud, et omanik on nagunii kaabakas ja ajab noorte orjatöö arvelt endale suuri varandusi kokku. Mitte keegi ei taha mõelda ja  usaldada omanikku, et koos tuleb kasvatada käivet ja kasumit, et saaks palka tõsta ja omanik saaks investeeringutele kulunud raha tagasi- ja et  selleks tuleb kõva tööd teha, ei saa seanahka vedada.  Ma kujutan ette, et Rapla toidukoha omanik lasi lihtsalt kõik lambad kohe lahti, aga Raplas polnudki asendust enam leida. Lisaks hakkas jutt levima, et omanik on despoot ja nõuab tööd.

Mul on äärmiselt kahju, et Rohelise Aida omanikule kohalike noorte poolt “ära tehti”.  Restorani köök ei ole sanatoorium ega mingi aadlipreilide pansionaat.  Kööki iseloomustab pigem sõjaväeline kord ja mitte kõige tsensuursem kõnepruuk. Sahinad selle kohta, et Rohelise Aida omanik võib ka vägivaldne olla, võin öelda, et väga suured sahinad käivad selle kohta, et Nomas võib peakokalt vastu hambaid saada selle eest, et sa vale koha peal seisad. Ja ometi on sinna järjekord tööletahtjatest ja seal  ei maksa sulle keegi palkagi, kui sul veel nime pole. Ka Bourdain on kirjutanud, et pigem võtab tööle hulga puertoricolasi, kui nn. valge ameeriklase, kes ei tunne küll tööd, kuid väga hästi kõiki oma õigusi. Hirmutada pidevalt sellega, et kui tööandja ei tee seda või teist, siis lähevad noored kõik minema. Ja las nad lähevad- mitte kuskil mujal maailmas ei teeni raha ilma tööd tegemata!  Kui kaugel olles ema külmkapist koguaeg vorsti saia peale võtta pole, siis  küll nälg ajab tööle.

Lõpetuseks tahaks siiski öelda, et minul on väga posittivseid kogemusi noortega. Et Haapsalu noorte suhtes mitte liiga karm olla, mainin kindlasti ära, et  nii tublit noort inimest, kes meil köögis töötas ja praegu on  Hapsal Dietrichis juba peakokk, pole ma ka välismaal kohanud.

 

P.S.  Et ei jääks muljet, et ainult Tallinnast väljas on halva kvaliteediga tööjõud- Tallinnas on lihtsalt valik suurem ja suure otsimise peale leiab need särasilmsed noored üles.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.