Sardiinias tuntakse samuti õnne ja pika ea valemit

Ostsin eile kohalikust Öko poest pudeli Sardiinia veini, vana head Cannonaud, mis on tituleeritud “maailma tervislikumaks punaveiniks” kuna sisaldab  3 korda rohkem kui teised veinisordid antioksüdante ja flavonoide(flavonoidid suudavad teaduslikus keeles öeldes ületada hemato-entsefaalset barjääri, et kaitsta aju ja närvikudesid oksüdatsiooni eest) Seoses selle ülitervisliku ostuga, sest lisaks on vein organaaliselt toodetud, tuli mul meelde, et nägin kord saadet, kus öeldi, et Sardiinia saar kuulub sellesse nimistusse, kus inimesed elavad vanaks. Lisaks kuulub neile ka mitu rekordit. New York Times kirjutab 8-st vennast-õest kelle vanuse kogusumma on  818 aastat, vanim neist 105 aastane ja noorim alles plikatirts- 78. Siit  saab neist lugeda.

Kõige rohkem leiab üle 100 aastaseid Nuoro provintsist, mis asub mägedes. Lisaks leiab siin enim just pikaealisi mehi, mille üks saladus on see, et mehed on põhiliselt kitsekarjused ja liiguvad oma kitsekarjaga palju ringi, see omakorda hoiab lihased heas toonuses. Kogu majapidamisel ja  pere finantspoolel hoiavad Sardiinias silma peal naised. Ja mis on tulemus???  Sardiinias ei pane naised pika puuga meeste keskmisele elueale ära!  Nagu sealsed mehed ütlevad: Mina teen tööd(loe: kondan kitsekarjaga mägedes), minu ragazza tegeleb muretsemisega. National Geographicu ajakirjaniku tobeda  küsimuse peale, mis on pika ea saladus, vastas 103 aastane mees: Tuleb õige kaasa leida!

Sardiinlastel on hea huumorisoon, üle saja aastane proua vastab näiteks küsimuse peale, kas tal on hea elu olnud, et ei ole, elu oli raske, tuli palju tööd teha ja ohverdada. Aga…mu sõbrannad, kes head elu elasid- nemad on juba ammu surnud 🙂 Sõna sardooniline nimelt tuleb sellelt saarelt, nõnda iseloomustasid vanad kreeklased sardiinlasi, mille järgi saar ja elanikud ongi nime saanud.

Suguvõsad elavad koos ja koos kasvatatakse ja valmistatakse oma söök-jook. Koos võetakse õhtuti napsugi: väike Mirto snaps käib kogukondliku tegevuse juurde.

Sardiinlase toidusedel koosneb suvikõrvitsast, baklazaanist, tomatist ja fava.ubadest. Tarbitakse kitsepiima ja lambapiima juustu Pecorinot.  Lihakild on aegajalt toidu juures(rannikul loomulikult kala), aga liha ei ole põhitoidus, mille ümber lusikatäis juurvilja asetatakse, vaid vastupidi.  Ja siis ohtralt kohalikku veini Cannonaud, mida ma juba mainisin.

Nagu juba teise piirkonna põhjal näha, pika elu saladused on lihtsad: tuleb elada õnnelikku ja lihtsat elu ja süüa lihtsat toitu, mida ise kasvatad või metsast korjad, mitte supermarketis aega  ja närve  raisata lugemisprillide ja luubiga sildi pealt tagaajamiseks, kas näiteks tootele “Kodune kartulisalat” on lisatud naatriumglutamaati. Kahjuks on lisatud kõikidele kulinaariatoodetele, mida kaubandusvõrk pakub naatriumglutamaat.. Isegi sellise absurdini on mindud, et ka keedetud keelele on seda lisatud.

Kujutate nüüd ette 100 aastast Sardiinia memme, kes caponatat valmistab, valge pulbri ehk maitsetugevdaja purk kõrval. Absurd!  Mul ei ole ka ühtegi lahendust välja pakkuda, et mida teha selleks, et meie toiduainete tööstus ja nendega käsikäes töötav kaubandusvõrk meie inimesi ei mürgitaks!  Mina ei usu juttu sellest, et pole tõestust, et naatriumglutamaat.tervisele kahjulik võib olla! See aine tekitab sõltuvust ja inimene ei tunne enam naturaalseid  maitseid. Mul on lihtsalt meie ajastu inimestest ja endast kahju, et absoluutselt iga silti tuleb põhjalikult uurida!

Õnnelikuks teevad inimese perekond, sõbrad, füüsiline töö, väike naps, lihtne naturaalne toit ja kaunis loodus. Õnnelik inimene elab aga kaua!

Mitte ükski Sardiinia üle 100 aastane kodanik ei vastanud, et ta oleks tahtnud rohkem raha omada ja rohkem reisida. Paljud neist polnud oma saarelt kunagi ära käinudki ja ometi kõik kordasid  ajakirjanikule nagu ühest suust: siin on maailma kõige ilusam, ma olen iga päev oma elust õnnelik olnud!

Selle teksti lõpetuseks avan ma oma Cannonau pudeli ja tõstan klaasi kõigi kõrgesse ikka jõudnud memmede taatide auks. Paljud noored kahjuks ei ela Sardiinia vanade tradistioonide kohaselt ja nende toidulaualt leiab üha sagedamini  pizzasid  ja chipse.

Väga head Cannonaud müüb muide Balen (Parkeri Robi on sellele 90 punni andnud 🙂 )  nendelt saab ka Mirto napsu, mis hää enne magamaminekut sisse võtta. Pole vaja ravimifirmasid nuumata ja unerohtu osta!

Mirto

Mirto

Samal teemal postitus

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.