Tõmbame tekki veidi pealt ära ka veinimaailmal

Kas veiniekspertide hinnanguid saab arvestada veini ostul ja kui jah, siis kelle omasid?

Veinimaailma olulisemad mõjutad on  Robert Parker ja “Wine Advocate”, eksperdid ajakirjas “Wine Spectator” ning Stephen Tanzer ja “International Wine Celler”.  Eesti “veiniteadlased” jäävad sellest peatükist välja, sest meie veiniekspertide arvamused veini hinda ei mõjuta.

Jõulude eel ristiti veinisõprade poolt Robert Parker ümber Jõuluvanaks- nimelt andis ta möödunud aastal märtsist  aastalõpuni  kokku 54le veinile maksimum ehk 100 punkti. Veinisõbrad nimetavad seda veinide devalveerimiseks ja on üsna tagajalgadele aetud. Võrdleks aga  kuidas 3  hinnatud veiniajakirja on  ühte ja sama veini  kirjeldanud ja tollele punkte andnud.

Näteks: 2005 Chateau La Vieille  Cure, Fronsac-  hinnaklass  25 eurot

Robert Parker annab veinile hindeks 93 ja kirjutab: vein on vapustav, parem kui 2000 ja 2003 aastakäik. Vein on rubiinpunane, veinis on tumedat kirssi, mustsõstart, sütt ja kevadlilli ning alatoonis ka mineraalsust 🙂 Täidlane, jõuline, mitmemõõtmeline järelmaitse, puhas tekstuur jne. jne

Stephen Tanzeris on vähem entusiasmi ja hindab veini  87-89punktiga  ja kirjutab: täisrubiin, lõhnas kirss ja liköörsed noodid. Paks, tihe, magus, veidi nooruslikult monoliitne. Maitses tumedad marjad ja mõrushokolaad. Järelmaitses pehme tanniin ja rikkalik shololaadi nüanss.

Wine Spectator annab vahepealse 90 punkti.

Või siis punktid Chateau Rauzan- Segla  2005 aasta Margaux hinnklass 90 eurot. Wine Spectator annab veinile 97 punkti, Parker hindab veini 94 punktiga ja Tanzer 92 punkti.

Kelle hinnangut peaks nüüd veinisõber arvestama? Mina  soovitan ühte toredat abimeest, kallutamata ekspertide  ehk tarbijate hinnangut weebilehel  www. cellartracker.com, kus saab veinisõber  oma hinnangu veinile anda ja tulemused on kaunilt katalogiseeritud hindade, piirkondade jne järgi. On ka näha mitu inimest on veinile hinnangut andnud ja võib ise eksperdiks hakata.

Samal lehel on veinisõprade foorum kus muuhulgas arutatakse väga kriitiliselt Jõulunumbri Wine Advocade suurte ekspertide hinnanguid. Üks ekspertidest, Antonio  Galloni,  on  hinnanud  95-e  ja üle selle punktiga tervelt  223 Kalifornia veini. Selline asi kutsub esile suisa mõnitamist:  tundub nii, et kui peaksite olema praegusel hetkel juhuslikult veinitootja Napas ja olete saanud  Wine Advocadelt alla 93 punkti, peaksite tõsiselt kaaluma viinapuude asendamist odavate rendimajadega oma põllul. Parkeri 100 punkti suisa 17-le Põhja- Rhone veinile lööb aga hoopis hinge kinni, sinnalisandub eelmises numbris100 punktiga hinnatud tervelt 17 Napa 2002 aastakäigu veini ja number enne seda  19-t Bordeaux 2009 aastakäiku. Naljahambad viskavadki juba villast, et meie turule on saabunud perfektsete veinide ajastu!

Mitmed veinifännid on  Parkeri poolt hinnatavaid veine pidanud sarnasteks lamedateks, liig alkohoolseteks, terroir -surnud veinideks etc.)

Kuna veini maitse ongi väga subjektiivne, siis kas saab Parkerit üldse süüdistada kallutatuses?:  Teglikult on teema selles, et skaala, mille järgi veinile hindeid antaks pole aastate jooksul muutunud, küll aga Parker on hinnete andmisega muutunud lahkemaks kui mõned aastad tagasi ja see loob ebavõrdse konkurentsi veiniturule. 5 aastat tagasi ei tulnud 100 punktid nii kerge käega ja Parkeri uued jõuluvana hinded solgivad veiniturgu- samal turul peavad end müüma 5 aastat tagasi hinnatud veinid, mis on fännide poolt palju tugevamaks tunnistatud, kui uued veinid millele Parker on täiusliku veini punktid andnud.

robert_tootab

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.