Raamatupoodides on kodumaiseid kokaraamatuid aukartustäratavalt palju. Mõnede poole ei tasu vaadatagi, mõned on praktilised, mõned väga kaunilt kujundatud. Jõulud tulemas ja kindlasti antakse seks puhuks veel kümneid uusi teoseid välja. Soovitan soojalt, et kingisaajale ka rõõmu teha, kahte raamatut mis on ühtlasi rohkemat kui ühel küljel pilt ja teisel retsept.
1: Koržetsi kalaraamat. Täiesti hädavajalik raamat, muhe lugemine ja mõned geniaalsed retseptid a la viinaga marineeritud soolasiig. Pole aga kindel, kas seda poes enam on. Minul õnneks olemas.
2: Jüri Pino “Sakuska. Võta peale!”– Läbiloetud teel Tallinnast Viini ja üle hulga aja üks hea ja aus teos kodumaiselt autorilt : hea huumor ja vajalikud näpunäited viisaka peolaua katmiseks. See raamat läks mul kingituseks Viinis elavatele eestlastele-neil on seda hädasti vaja. Ise oleksin väga rõõmus, kui Jõuluvana kingikotis mulle just see raamat oleks.
Muidugi sobivad need raamatud inimestele, kes pea kunagi retsepte ei loe, vaid saavad ideid. Pean tunnistama, et kuulun ka nende hulka, kes retsepte ei jälgi. Minu arvates on kala võimatu(v.a. soolamine ja marineerimine) teha retsepti järgi- oleneb ju hooajast, kas kalale lisada rohkem rasva või vähem etc. Noh ja Pino raamat on hea muhe huumor ka veel kõigele lisaks. Kuigi Juur ja Kivirähk Rahva Omakaitses nimetasid selle kirjatüki meeste eneseabi raamatuks ja ka Pino mainib oma raamatus, et Šveik on meesteraamat, siis siin nad kindlasti eksivad. Esineb ikka ka naisi, kes Šveiki ikka ja jälle üle loevad ja vaatamata sellele, et ise viina ei joo, saan viinavõtmise kunstist ja kultuurist ikka aru. Nii kaunilt kirjeldatud sakuskad aga ajavad isegi täiskarsklasel viinaisu peale, rääkimata siis naisterahvast, kes muidu rohkem veinisõber on 🙂
Need sakuskakirjeldused ROK’s olid ikka kaunilt üle prahi….
Raamatus on nad veelgi toredamad. Lisaks saad teada kuidas Pino sülti või siis tõbrast keedab 🙂
Too Korzetsi raamat on isegi Luhamaa raamatukogu putkas olemas :), kõikaeg väljas mul.