Sardiinid

Mõtlesin, et kirjutan Ühtse Eesti Suurkogust ja  Gastropubist, mida pärast etendust külastasime. Aga esimese sündmusega on seotud nii palju emotsioone, et seda ei oska kirjasõnas edasi anda ja see teine asutus ei tekitanud jälle piisavalt emotsiooni, et tast midagi kirjutada.

Nii, et kirjutan hoopis sardiinidest-selle kalaga on mul  piisavalt tasakaalus emotsionaalne suhe ja pole kõhklusi, et kas mulle meeldib või ei meeldi- ma armastan sardiine!

Sardiin on imehea kala ja väga kergesti valmistatav. Kui on võimalus õues küpsetada, siis on parim viis grillida. Sisemistes tingimustes oleks targem neid kalu praadida (kala on rasvane ja tekitab grillides palju suitsu). Tigus me praeme neid rukkijahu paneeringus ja on väga maitsev! Pärast läheb peale meresoola ja sidruniviil ja suurepärane amps külma valge veini kõrvale ongi valmis.  Saksa ajakirja Gour-med peatoimetajale Klaus Lenserile jätsid meie sardiinid igatahes sügava mulje ja ta lubas neist pisikese nupukese kirjutada oma ajakirja järgmises numbris. Tema tänas ka eraldi, et me teeme neid lihtsalt: nii nagu ta on harjunud neid sööma Portugalis, Hispaanias või Kreekas.

[Pildi on jäädvustanud Liina]

Mis tähendab lihtne ja mis on siis keeruline?  No näiteks lugesin ma hiljuti ühest Prantsuse toidublogist sardiini retsepti, mille pealkirja peale võib juba kokku kukkuda. Eesti keeli oleks see nii: ” Sardiinid kaffirlaimi õlis, liivamango (pr. keeles mangue sable)  souskai-ga.(souskai on puuviljade marineerimisviis  Kariibidel)  Pilte, mis sellest lõpuks välja tuleb,  võib vaadata siin (pildid on jutu lõpus, tuleb tükk aega kerida)

Tigus aga on sardiinidega nii ja naa- vahel saavad nad otsa kohe, vahel aga ei telli rahvas üldse- nagu eile ja mul on nüüd kodus mägi sardiine, millest ma hakkan miskit valmistama. Ilm õue grillima ei kutsu ja liivamangot mul sahvris pole (just kontrollisin 🙂 )

Küll aga toodi mulle eile kevadkogritsaid ja minu kulinaar-gastronoomiline mõte liigub nende kahe toiduaine ühendamisel.


Pildil meenutus Portugali sardiinidest(ülal) ja tänane sardiinitegu (all)

9 responses to “Sardiinid

 1. Mulle väga meeldib see lause, et sardiiniga sul tasakaalus emotsionaalne suhe.
  Ja mudugist sardiin ise on ka aus vigur.

 2. Kuulge proua, minu teada ei ole teil sahvritki, mis siis veel miskist liivamangist rääkida 🙂
  Too sardiinide sessioon oli aus. See pilt, mis sul üles pandud, on kuidagi hele ja udune, aga mõned olid paremad ka. Tookord pildistamise ajal pidi me kass peast segi minema, kräunus ja mangus matti.
  Ma olen nüüd vast sada korda Tigus sardiinide praadimise juures olnud ja kodus mitu korda teinud, Portugalis Paulo mamma grillitud sardiine söönud ja ausalt, mina ei kujuta ette, et nendega võiks teha midagi enamat kui a) grillida või b) kergelt paneeritult praadida ja sidruni + meresoolaga süüa. Imeline suutäis, mis ei salli enda kõrval mitte mingeid vigureid!
  Ma arvan, et esimene kord kuulsin ma sardiinidest õrnas ja mõjutatavas eas just selles Imre Kose saates, kus ta eksalteeritult muljetas Portugali rannas otse paadist tulnud ja grillile visatud sardiinidest. Sealtmaalt ei ole mu suhe sardiinidega enam mitte eriti ratsionaalne, pigem rõhutatult emotsionaalne. Kusjuures korduvalt kontrollitud ja alati ennast õigustanult hää suhe 🙂

 3. Ma viisin paranduse sisse juba teksti- et tasakaalukas suhe tähendab seda, et ma ei kõhkle oma suures armastuses 🙂
  Ja ära siis kõigile reeda, et mul pole samasugust sahvrit nagu Nigellal….
  Ei saanud ka mina täna sardiinidega muud tehtud, kui lihtsalt praetud- tundus liiga ebaaus seda ausat kala mingi seenemousse’ga rikkuda.

 4. No just – mis mussi, ikka kala pannile ja sööma. Jäägu need kulinaargastronoomilised imed igasugu fuudstuudjotesse 😛
  A õigus jah, tuli meelde, sul on hästi suur ja ilus sahver, kaarakende, stukkdekoori ja iseseiva kliimaseadmega. On küll jah. Nigella vaatab ja viuksub kadedusest.

 5. Minu parimad sardiinielamused jäävad Portugali, pisikestesse kohtadesse Lissaboni lähedal, Estorili ja Cascaisi. Lihtsalt grillitud sardiinid ja külm vino verde soojal õhul lihtsas välikohvikus – see ongi Portugal.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.