Napoli pizza TSG sertifitseeritud

Nagu sai lugeda Jamie viimasest ajakirjanumbrist, on Napoli pizzameistrid oma pizzale  saanud TSG setrifikaadi- Traditional Speciality Guaranteed.

Itaalia, Prantsusmaa ja Hispaania on üsna jõuliselt hakanud traditsioone kaitsma ja Itaalia on selles osas esirinnas- Itaalial on 180 kaitstud toodet.

Ka Napoli pizzameistritel oli suur mure, et “tõelise pizza”  asemel mingeid odavaid imitatsioone ei tehtaks ja seetõttu taotlesid oma meistriteosele sertifikaadi kaitset.

Mis see edaspidi teistele pizzameistritele tähendab? Nüüd, kui soovitakse oma toodet nimetada Napoli pizzaks, peab kohale kutsuma spetsiaalse komisjoni, kes kontrollib, kas kõiki reegleid on täidetud.

Pizza diameeter peab olema 35 cm ja äär 1-2 cm, tainas tuleb valmistada nn. jämedast nisujahust, veest ja meresoolast.

Pizza katteks võib kasutada vaid San Marzano tomateid, värsket oreganot ja basiilikut. Kasutada tohib vaid Mozzarella di bufala (pühvli) juustu ja extra virgin oliivõli Campania maakonnast.

Ehk Euroopa konteksis ei saa Napoli pizzaks nimetada asja, mis valmistatud kohalikust mozzarellast, Hollandi tomatitest, Hispaania oliivõlist ja Kanada või Ukraina jahust.

Kui Jamie ajakiri küsib kriitiliselt, et kaugele sellise kaitsega minna võib, siis mina isiklikult arvan, et Napoli pizzameistrid väärivad  peale kiituse  kindlasti ka tasu oma töö eest  🙂 Ja loodan, et Bestselleri kohvikus võetakse ka maha silt Napoli pizza.

Siit võib lugeda juurde

Kodus võib aga rahulikult pizzat edasi küpsetada, panna sinna Felixi tomatikastet ja Hiirtejuustu peale ja nimetada seda kulinaarset šedöövrit Pizza Napolitanaks-hea, et seda ei saa teha need, kes pizzat müüa tahavad (kuigi ei taha uskuda, et see kõrge kulinaarne kontroll meile siia üldse kunagi jõuab) 🙂

8 responses to “Napoli pizza TSG sertifitseeritud

  1. Olles kõiksugu aianduspoodide sagekülastaja, siis võin öelda, et neid SanMarzano tomatite seemneid on küll vabalt saada. Kas nad me põhjamaises kliimas kasvanuna samamoodi maitsevad, kui Itaalia omad, seda muidugi ei tea..

  2. Põhjamaise kliima parim tomatiprodukt on Vilja, seda julgen ma küll väita. SM kohta ei oska kosta. Aga millele ma eespool turu ja siltide kirjutamisega viitasin, oli koomiline tõsiasi, et kui Keskturul võttis Vilja tomatite müügi edetabelis esikoha, hakati kohe ka muid sorte “Viljaks” kutsuma.
    Ahh, täna ei tahaks üldse turu sõna suhu võtta, nii kurb on olla.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.