Tsepeliinid-meie kodu moodi…

Kuna meil on kodus oma leedulane, siis tähtsate riigipühade, sünnipäevade puhul  või ka siis kui kogu pere Jõgevale kokku tuleb, teeb Jonas meile tsepeliine.  Loomulikult võib Leedus käies pea igas restoranis tsepeliini süüa, aga see pole see…Ja tsepeliini juures tähtsaim asi on kaste, mida juurde serveritakse. See tehakse külmsuitsu seapekist (mida vanasti Jonase ema ise tegi, nüüd tuuakse Leedust turult) ja sibulast, peale hapukoor…

Vanasti hakkas töö peale enne kukke ja koitu ämbritäie kartulite riivimisega.  Nüüd on meil olemas masin, mis selle töö ära teeb.  Riivitud kartulimass läheb marlisse, seejärel  kurnatakse ja pigistatakse välja kogu vedelik.  Jonas keedukartulit juurde ei pane- see on lohakete perenaiste värk ja restoranid ka  turistide jaoks panevad, et tsepeliini värv kollane oleks.  Õige tsepeliin on hall!

Meil tehase lihatäidisega tsepeliine, Jonase ema tegi ka kohupiimaga (mulle lapsena need kohupiima omad ei maitsenud).

Lihatäidis tehakse keedetud lihast, mis lastakse läbi hakkliha masina, lisatakse maitseained, ema korjatud vorstirohtu ja puravakupulbrit, mida nad ka seal kodus ise toodavad…)

Päevalehest leidsin toreda artikli “Mida sööb Leedu”

Advertisements

5 responses to “Tsepeliinid-meie kodu moodi…

  1. Leedus töötamise ajal õppisin tsepeliinide tegemise ära, ise tehtud on alati paremad kui restorani omad. Tsepeliinist rohkem meeldivad mulle Leedu toitudest aga külm borš ja pirukas mille nimi on kibinas.

  2. Külm borsh on jah super, Vilniuses koolitusel mäletan, restoranis pakuti seda külma kartulipudru kõrvale veel. Aga häid tsepeliine tuleb nüüd siis Jõgevamaale otsima sõita, ikka lähem ju kui Leeduma 🙂

  3. Tegelikult ei ole kibinai küll päris leedukate, vaid karajeemide rahvustoit. Kes on karajeemid, võib igaüks netist lugeda. Lühidalt on nad kunagi Trakai piirkonda toodud hõim, kes on nüüdseks kadunud, kuid seda piirkonda mõjutanud. Samas toodi nad Leetu nii ammu, et kibinai on vanem toit kui tsepeliinid, nii et ühest küljest nagu poleks leedu rahvustoit, aga teisest küljest on neid kauem leedus söödud kui tsepeliine.
    http://www.jovita.lt/index.php?/Kibinu-receptas.html
    Retsepte on erinevaid, algne variant on lambalihaga.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s