Vaatasin paar nädalat tagasi ühest silmanurgast Oprah jutusaadet, kus doktor Oz veel miskit mehega National Geographic’ust tutvustasid maailma 4 nn. Blue Zone’ i, kus inimesed elavad üle 100 aastaseks, nad on aktiivsed, ei kannata tervise-ja vaimuhädade käes ja mõned on isegi seksuaalselt aktiivsed!
Esimene tsoon asub Costa Ricas Nicoya poolsaarel, mis on ka maailma suurim sinine tsoon, kus elab sadu vitaalseid ülesaja-aastaseid!
Põhjuseks loomulikult kliima, milles palju päikesepaistet, väga mineraalirohke vesi, mida nad joovad ja isekasvatatud või isekasvav toit! Toidu valmistamiseks aga on vajalik iga päev füüsiline töö: mehed teevad spets vikatitega teed puudeni või viljapõlluni ja naised sõtkuvad, sõeluvad, rullivad maisitainast, mis on üsna raske füüsiline töö.
Mineraalirikas vesi hoiab luud tugevad ja pidev füüsiline tegevus ei lase lihastel lõtvuda. Söögiks on neil nn. Kesk-Ameerika dieet, mis 3500 aastat vana: koosneb täistera maisitortilladest, ubadest ja kabatshokist, mille inglisekeelne nimetus squash
Teine tsoon asub Sardiinias- nimelt elab seal saarel maailmas kõige rohkem üle 100 aastaseid mehi. Ja sealne pikaealisuse saladus peale füüsilise koormuse on juust ja vein! Liha süüakse vaid pisike lõiguke- enamus baseerub ikka taimetoidul ja seedimist toetab klaasike punaveini. Doktor Oz muide mainib ära, et veini kõige kasulikum osa ongi alkohol- see laiendab veresooni, lõdvestab jne… Lisaks laboris selgus, et Sardiinia punavein sisaldab 3 korda rohkem antioksüdante kui mis tahes muu punavein…. Vein on sardiinlase jaoks rituaal- seda juuakse kell 10 hommikul, kui saadakse juhuslikult kokku sõbraga. Juuakse pereringis ja iga päev ja natuke. Ei ole sellist elurütmi, et esmaspäevast reedeni ei mingit alkoholi ja laupäeval juuakse 3 pudelit näkku! Elu on Sardiinias perekeskne ja pere on hea sotsiaalne keskond, mis paneb inimese tundma ennast õnnelikuna- inimestes on vähem stressi ja depressiooni.
Kolmas tsoon asub Kalifornias ja see on üsna kunstlik asi: linnakus nimega Loma Linda on kogunenud elama 9000 Seistmenda Päeva Adventistide kiriku järgijat, kes siis elavad ekstreemtervislikku elu: ei joo, ei suitseta, ei söö liha ega töödeldud toite..Mis nad siis üldse söövad? Mõned nende retseptid, saab siit (seda elu mina elada ei taha…)
Kuna seal võeti intervjuusid ja juttu tuli palju Jumalast, kes neile pika elu kingib, siis seda saatepoolt ma eriti ei kuulanud-vaadanud… Aga näidati tõesti 103 aastast vanaprouat jõusaalis ja 94 aastast südamearsti, kes ikka veel opereerib…
Neljas tsoon asub Jaapanis Okinawa saarel. Sealne pikaealisuse võtmesõnad on ikigai ja moai. Ikigai tähendab “see, mis muudab elu elamist väärt.” Moai – sotsiaalne tugivõrgustik. Ehk siis elukestvad sõbrad on üks stressi kadumise võti… Ja muidugi aiatöö ja tofu, aedviljade ja kala dieet….
Rohkem saab lugeda neist tsoonidest siin
Piltidel: Okinawa saar, Nicoya poolsaar, Sardiinia Pecorino juust
Sel nädalavahetusel tegid Tigu tüdrukud ja mõned sõbrad mulle ilusa üllatuse: korraldasid mulle nn. üllatus sünnipäevapeo. Kõik oli nii armas ja ilus, et ma hakkasin mõtlema, et ehk saab ka siin elada miksitult seda Blue zone’ i elu: lihtne toit, eluaegsed sõbrad, veidike veini ja juustu, omavalmistatud toitu. Ainult päikesepaistet jääb puudu! Igatahes oli toitudes palju päikesepaistet. Pildid
Aitähh sõbrad!
Ega seda öeldudki, et alati hommikul alustatakse- vaid, et ei ole mingit probleemi võtta klaasike ka hommikul kell 10.00
konkreetne lõik saatest: When Dan drops in on 105-year-old Giovanni, he’s greeted with a glass of wine—at 10 a.m.! Then, to test his strength, Dan challenges Giovanni to arm wrestle—and loses.
Aga Liinal on õigus- elu on Eestis väga stressful. Mul on hea meel, et tunnen inimesi kes ei ole orienteeritud välisele särale ja asjadele, aga neid on nii kuradi vähe…
jah ja ei ole mingit probleemi võtta pitsike viina hommikul kell 5 või kell 4 🙂 Ikka enesetunde järgi käib mul näiteks, noh ja kui pakutakse – ära ka ei taha ütelda eksole 🙂
kuna sa kohe lendama hakkad, siis monty pythoni link: cheap airlines http://www.youtube.com/watch?v=bMA2WSBMnvc
Pingback: Juust, vein ja perekond – Tigu tegemised·