Lihtne elu……

Vaatasin paar nädalat tagasi ühest silmanurgast Oprah jutusaadet, kus doktor Oz veel miskit mehega National Geographic’ust tutvustasid maailma 4 nn. Blue Zone’ i, kus inimesed elavad üle 100 aastaseks, nad on aktiivsed, ei kannata tervise-ja vaimuhädade käes ja mõned on isegi seksuaalselt aktiivsed!

Esimene tsoon asub Costa Ricas Nicoya poolsaarel, mis on ka maailma suurim sinine tsoon, kus elab sadu vitaalseid ülesaja-aastaseid!

Põhjuseks loomulikult kliima, milles palju päikesepaistet, väga mineraalirohke vesi, mida nad joovad ja isekasvatatud või isekasvav toit! Toidu valmistamiseks aga on vajalik iga päev füüsiline töö: mehed teevad spets vikatitega teed puudeni või viljapõlluni ja naised sõtkuvad, sõeluvad, rullivad maisitainast, mis on üsna raske füüsiline töö.

Mineraalirikas vesi hoiab luud tugevad ja pidev füüsiline tegevus ei lase lihastel lõtvuda.  Söögiks on neil nn.  Kesk-Ameerika dieet, mis 3500 aastat vana: koosneb täistera maisitortilladest, ubadest ja kabatshokist, mille inglisekeelne nimetus squash

Teine tsoon asub Sardiinias- nimelt elab seal saarel maailmas kõige rohkem üle 100 aastaseid mehi.  Ja sealne pikaealisuse saladus peale füüsilise koormuse on juust ja vein!  Liha süüakse vaid pisike lõiguke- enamus baseerub ikka taimetoidul ja  seedimist toetab klaasike punaveini. Doktor Oz muide mainib ära, et veini kõige kasulikum osa ongi alkohol- see laiendab veresooni, lõdvestab jne… Lisaks laboris selgus, et Sardiinia punavein sisaldab 3 korda rohkem antioksüdante kui  mis tahes muu punavein…. Vein on sardiinlase jaoks rituaal- seda juuakse kell 10 hommikul, kui saadakse juhuslikult kokku sõbraga. Juuakse pereringis ja iga päev ja natuke.  Ei ole sellist elurütmi, et esmaspäevast reedeni ei mingit alkoholi ja laupäeval juuakse 3 pudelit näkku! Elu on Sardiinias perekeskne ja  pere on hea sotsiaalne keskond, mis paneb inimese tundma ennast õnnelikuna- inimestes on vähem stressi ja depressiooni.

Kolmas tsoon asub Kalifornias ja see on üsna kunstlik asi: linnakus nimega Loma Linda on kogunenud elama 9000 Seistmenda Päeva Adventistide kiriku järgijat, kes siis elavad ekstreemtervislikku elu: ei joo, ei suitseta, ei söö liha ega töödeldud toite..Mis nad siis üldse söövad? Mõned nende retseptid, saab siit (seda elu mina elada ei taha…)

Kuna seal võeti intervjuusid ja juttu tuli palju Jumalast, kes neile pika elu kingib, siis seda saatepoolt ma eriti ei kuulanud-vaadanud… Aga näidati tõesti 103 aastast vanaprouat jõusaalis ja 94 aastast südamearsti, kes ikka veel opereerib…

Neljas tsoon asub Jaapanis Okinawa saarel. Sealne pikaealisuse võtmesõnad on ikigai ja moai. Ikigai tähendab “see, mis muudab elu elamist väärt.”  Moai – sotsiaalne tugivõrgustik. Ehk siis elukestvad sõbrad on üks stressi kadumise võti… Ja muidugi aiatöö ja tofu, aedviljade ja kala dieet….

Rohkem saab lugeda neist tsoonidest siin

mosaic99f498ff382c05c061384c7143b27930a6922cd1

Piltidel: Okinawa saar, Nicoya poolsaar, Sardiinia Pecorino juust

Sel nädalavahetusel tegid Tigu tüdrukud ja mõned sõbrad mulle ilusa üllatuse: korraldasid mulle nn. üllatus sünnipäevapeo.  Kõik oli nii armas ja ilus, et ma hakkasin mõtlema, et ehk saab ka siin elada miksitult seda Blue zone’ i  elu: lihtne toit, eluaegsed sõbrad, veidike veini ja juustu, omavalmistatud toitu. Ainult päikesepaistet jääb puudu!  Igatahes oli toitudes palju päikesepaistet.  Pildid

Aitähh sõbrad!

9 responses to “Lihtne elu……

 1. Ikaria saar kreekas oleks tegelikult neljandana õige. Seal elavad tavalised inimesed, tavalist elu. Usuhullude kogunemispaiku on maailmas teisigi, ainult neist teatakse vähem, kui Loma Limast.

 2. Lugesin veel väheke ja selgus, et Abhaasias, Pakistanis ja Ecuadoris on samasugused tsoonid. Miks neid ei mainita – pole teada?

 3. Sest Abhaasia, Pakistan ja Ecuador ei ole popp ja in enamuse meelest.
  Siit loost kerkib jälle üles üks emigratsioonisoov. Kui saaks, siis läheks kohe, paljajalu ja püstipäi (umbes nii ütles Kareva).
  Eesti on ilus, aga stressi täis. Istusin paar nädalat tagasi aega parajaks tehes Vabaduse platsil Kultuse kohviku terrassil. Absoluutselt igas kõrvallauas istusid inimesed, kes kirusid, kurtsid või soigusid. ja ikka kohe päris tigedalt. Kust paganama kohast ujub välja see stress, mis inimesi ka kenal hilissuvisel lõunatunnil krimpsu ajab?
  PS. pool head elu, ehk siis toda Sardiinia Pecorinot, mis Adila peost järele jäi, ootab mu külmkapis Tigusse toomist. Et siis head inimesed, Pecorino ja Cannonau, enne, kui Peatigu mõneks ajaks Eestimaalt ära lendab?

 4. Noh ütleme nii, et seal Oprah saates tutvustati tegelikult selle Dan’i raamatut Blue Zones ja võttis sealt välja siis 4 paika mida saates tutvustati. Aga öeldi, et raamatus on veel mõned…
  Eks nad kõik olid omavahel sarnased v.a. see Kalifornia, kus reaalse töö asemel inimesed käisid jõusaalis ja seda veganite toitu leiutavad ise, kes oskab moodsamat ja huvitavamat retsepti leida( teistel aastasada pikad traditsioonid ja retseptid) ja ostavad puu-ja juurvilju poest või turult… Natuke kunstlik see värk oli, aga inimesed tundusid olema happyd…

 5. Kõigis tsoonides oli oluline sotsiaalne tugi ehk kas kooselu lastega, samamõttemaailmaga inimestega (nt usk) või kindel sõprade ring. Samuti oli väga oluline tegur oma kindel eesmärk ja usk millessegi kõrgemasse.
  Seda veinijoomist nats parandaks, minu mäletamist mööda oli see siiski õhtul kell 17, mitte päris hommikul :), aga tähtis oli jah igapäevane rituaal.
  Mõnus saade ja dr Oz on tegija.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.