Suvi ja rosé vein ja muidujuttu ka…

Panen  alustuseks mõned nopped Peter Maylelt:

/Veel kümme aastat tagasi, vastas üks veinikriitik kui talt rosé veini kohta arvamust küsiti : ” Kohe kui tehakse, kohe ka juuakse. Kohe kui juuakse, kohe ka välja pissitakse. ”

Roséd on alati peetud suveveiniks, mis assotsieerub rohkem päevitamise kui maitsega, vein, mida juua en carafe rannarestoranis; vein, mis läheb õnnelikult paari grillitud sardiini, grillitud karbonaadi või salade niçoise´iga.  See on sõbralik vein. Peale selle, et teda tuleks enne joomist natuke jahutada, ei vaja see mingit eritähelepanu.

Aga asjad muutuvad. On aina rohkem ja rohkem hästi tehtud rosé´sid, mille hulgas valida, ja need on mineviku kahvatute napsidega võrreldes hoopis teisest liigast./

Tavaliselt seostub Cannes filmifestivaliga, aga alates 2003 aastast on Cannes olnud toimumispaigaks ka sellisele ettevõtmisele nagu Le Mondial du Roséle– maailma parimate roosade veinide maitsmisele ja takseerimisele.

2009 aasta tulemused

Mina jooksin  roséd  selliste toitude juurde nagu: soteeritud konnakoivad, küüliku raguu, küpsetatud tuvi , praetud vasikamaks…

Peter Mayle arvab, et rosé sobib juua kõikide Provence toitude juurde: barandades´i, aïoli´de ja Provence´i grillpraadidega ja samuti kõigega , mis on roosa: krevetid, prosciutto ja tatari böff.

Tore on aga  Mayle´i  arvamus,  et Rosé joomise mälestused kestavad palju kauem. Varjulisel terrassil, suitsusel, ürdilõhnastatud barbecue´l, kohviku ees turupäeval, basseini kõrval enne õhtusööki- vein, mis saadab enamikku elu meeldivamatest hetketest. Võib-olla tuleks see kirjutada iga pudeli peale.

Ausalt öeldes seda lõiku kirja pannes tuli väga suur soov otsekohe Lõuna-Prantsusmaale kolida- ei tea küll miks  ? 🙂  Ja veel tuleb meelde üks roséga aja parajaks tegemine Montpellieri kangakaupluse ees , mis pandi meie nina alt siestale- nii me tegimegi 3 tundi aega parajaks roséga… siis kõik need saabumised Frontignani, kui Patrickul veel oma restoran oli ja ta juba ukselt hõikas, et rosé on külmkapis…..tõesti ilusad hetked!  Millegipärast ei tule Eestist ühtegi sellist hetke meelde…ehk see ongi mu vastus iseenda eelpool püstitatud küsimusele.

Mõned  huvitavad roséd:

Magusasõbrad, kes joovad  Rosé d´Anjou´d (või suisa Matteus roséd), neile oleks vahelduseks tore proovida Château de Clapieri  Muscatine de Clapieri, mis tehtud viinamarjast nimega Muscat de Hambourg.

Magusasõbrad, kes joovad Rosé d´Anjou´d (või suisa Matteus roséd), neile oleks vahelduseks tore proovida Château de Clapieri "Muscatine de Clapieri", mis tehtud viinamarjast nimega Muscat de Hambourg.

2

100% Grenache

100% Grenache

3.

Garignan & Grenache Noir

4.

Grenache, Cinsault,  Mourvedre, Clairette, Bourboulenc

Grenache, Cinsault, Mourvedre, Clairette, Bourboulenc- Tore segu- kangust 13 , 5 %, aga maitseb nagu klassika Saint Tropezist. Suvejook võiks veidza lahjem olla......

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s