Veinid ja erootika

Üks mõtisklus veinist ja naistest Andreas Larssonilt( 2007 aasta maailma parim sommeljee ) ajakirjast  ” Terre de vins”

(lühendatult ja minu vaba tõlge- kuna ma pole elukutseline tõlk, vabandan juba ette imelike lausekonstruktsioonide pärast)

……….Olen avastanud, et kõige tihemini iseloomustan oma veini kui ” himurat” Burgundia veinide degustatsioonil. Arvan, et juba teatud vanuses  Pinot Noir ja eriti sellised apellatsioonid nagu Vosne-Romanée ja Chambolle-Musigny, võib väga tihti nimetada erootiliseks, suisa himuraks veiniks.

…..Näiteks Riesling viib mu mõtted noorele blondile naisele. Vastupidiselt aga Gerwurtraminer toob silme ette ülelõhnastatud  ja “lahke” dekolteega naise. Aga Chambolle-Musigny´d juues kujutlen ette brünetti ja kujutlen ette meievahel olevat spontaanset tõmmet…..

Suhetes naistega, mängib vein minu elus väga suurt rolli. Kõigepealt tutvumisperioodil on just vein see, mida juues ja aroome nuusutades, vabanen pingest ja kes aitab mul üldse mingit vestlust üleval hoida.

Minu sõbranna jumaldab veini. Meie viimane öö, mis me koos veetsime kui  ma saabusin tagasi Prantsusmaa veinidegustatsiooni suurelt turneelt, jõime voodis ära väikese pudeli 1959 aasta Pomeroli- see öö oli suurepärane! Pärast akti armastan juua ühe suure pokaali liköörveini, mis annab energiat: Sauternes, Banyuls või ka üks vana Rivesaltes ajab asja ära….

…..Jõin hiljuti 1990 aasta Domaine Tempieri Bandolit, mis oli väga väga erootiline vein. Samas noorelt Bandol ei ole seda.  See on nagu noored  naised: kinnised, suletud, raskesti mõistetavad. Pärast mõnda aastat hoidmist, hakkavad nad aga õitsele, avades oma siidise ja sametise pale, olles pika järelmaitsega ja peente lõhnanüanssidega.

Veinid, mida mina pean kõige sensuaalsemateks, on need, mis võtavad vananedes külge trühvli aroomid. Need on siis burgundlased, barolod, bandolid ja saint-émilionid…. Suurtes veinides tulebki välja see peen mäng alates lubjarikkast mullast  trühvli aroomini, vahepealsete animaalsete lõhnadega…. See on ühest küljest metsik ja ürgne, mis viitab millelegi väga primitiivsele ja annab tunde, et oled koopainimene ja samas ka sommeljee… Ainus asi, et meid on nüüd koopast veinikeldrisse tõstetud….

Andreas Larssoni koduleht

5 responses to “Veinid ja erootika

  1. 😀 Herr Andreas Larsson kannatab sama sündroomi käes, mis mindki vahel tabab: drink & write 😀
    Vaatasin just oma riiulist, et mis aasta Bandol meil seisab – paganamas, 2004! See on ju siis lausa alaealine piiga ju. Tuleb ta vist mõneks aastaks internaati, st Tigu veinikappi komandeerida, sest nii noore veini joomise eest ei tahaks ju paragrahvi alla minna 😛

  2. Jah, aga mulle oli tore üllatus, et üks rootsimaa mees nii oskab kirjutada nagu oleks prantslane…. aga eks vein aitab prantslaseks kergemini saada…
    Tuleb veel välja mõelda, kuidas endale vananedes trühvli aroom külge saada, et ikka sinna väärtuslike nimekirja saaks 🙂

  3. Trühvli aroomi saavutamiseks tuleb end vähem pesta ja rohkem tammepuude all püherdada. kah animaalne.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.