Brunello di Montalcino

Brunello di Montalcino on punane Itaalia vein, mida toodetakse Montelcino linnas Toskaanas. Brunello tähendab kohalikus dialektis- ilus tume- ja seda veini tehakse Sangiovese Grosso viinamarjast. 1966 a. oli Brunello di Montalcino esimese 8 veipiirkonna seas, kellele omistati DOC staatus ja 1980 a. oli esimene kellele omistati juba kõrgem veinikvaliteet tunnus DOCG. Pole vist vaja mainida, et Brunello on Itaalia kõige tuntum ja ka kalleim vein.

Väike copy-paste sellest, kuidas see vein üldse sündis:

Because of the geological make-up of its hills and the microclimate of the surroundings Montalcino is one of the oldest and most perfect wine growing regions of Italy. As far back as the XVI century Frà Leandro Alberti said that Montalcino was “famous for the good wines they grow on these delightful hills”. However, international fame arrived with Brunello di Montalcino, which was created at the end of the XIX century by Ferruccio Biondi Santi. Building on the experience of his grandfather Clemente Santi, who was an authority in agricultural issues of the Sienese region and a skilful viticulturist, and driven by his own intuition, he selected a particular clone of the Sangiovese grape (the Sangiovese grosso) on his estate “Greppo”. These grapes, purely vinified, were the beginning of a new typification of Tuscan wines.
“Greppo” lies on a range of hills in the Southeast of Montalcino at an altitude of about 500 meters and has a soil composition and microclimate particularly suited to the production of ageworthy and perfumed red wines. The size of the vineyards, all dedicated to produce Brunello, is 19 hectares, and they yield grapes of very high quality. The son of Ferruccio, Tancredi, a capable viticulturist and well-known oenologist in his own right, officially typified Brunello, established the foundations for the future appellation system in Italy. He launched the wine on the market and, within about ten years, achieved great commercial success and recognition for his work as a farsighted expert. A true legend of wine was born.
The
Brunello di Montalcino of “Greppo” is one of the most long-lived wines of the world. Today, Tancredi’s son Franco Biondi Santi produces about seventy thousand bottles a year. He exports his wine worldwide and keeps in his cellar bottles of Brunello Riserva going back all the way to 1888. A slow ageing wine, the Brunello Biondi Santi evolves with the passing of the years and develops extraordinary perfumes and flavours while always remaining lively and persistent. Burton Anderson defined the Brunello Biondi Santi as a “wine for meditation”: very persistent, giving off delicate perfumes even after the glass is already empty. Very long-lasting perfumes and flavours and of incomparable harmony. A wine that must be savoured in the right surroundings, at the right temperature and with the proper preparation for serving.

Minu teada Eestis seda  Brunellode vanaisa keegi ei müü. Kevadel ostsime  Montalcinost  Biondi-Santi 1998 aastakäigu- selle hind oli 80 eurot, nii et võrreldes Gaja´ga, hind ei tapa.

Milliseid Brunellosid Eetis saada on?

Kõigepealt kindlasti Frescobaldi, mida toob maale Balen:

Müügil on praegu 2003 aastakäigu vein, hind Tigus 1000 krooni kandis ja iseloomustakse Baleni kodulehel veini nii:

Marchesi di Frescobaldi perekonnale kuuluv CastelGiocondo veinimõis hõlmab 151 hektarit viinapuuaedu, olles sellega suurim Brunello di Montalcino valmistaja kogu piirkonnas. Veini valmistamiseks kasutatakse 100% Sangiovese viinamarju, mis kasvavad 250 – 450 meetri kõrgusel merepinnast, lõuna ja edelapoolsetel nõlvakutel. Viinapuuaedade pinnas on väga rikkalik, põhiliselt savi, kriidikivi ja paekivi. Saagikus on väga madal, umbes 25 hl/ ha kohta ning viinapuude vanus on 21 aastat. Viinamarjade koristus toimub käsitsi septembri lõpus, kääritamine toimub roostevaba terasest mahutites 28 – 30 kraadi juures 12 päeva. Matseratsioon kestab 32 päeva igapäevase ümberpumpamisega. Malolaktiline käärimine leiab aset vahetult pärast alkoholkäärimise lõppu. Lõpuks laagerdub vein osaliselt 80 ja 100 hektoliitri suurustes Sloveenia tammevaatides ja osaliselt väiksemates Prantsuse tammevaatides, kokku 36 kuud. Pärast villimist küpseb vein veel pudelis vähemalt 6 kuud, villitakse koristusele järgneva 3. aasta augusti kuus. Värvuselt rubiin-punane, intensiivne ja helenduvate varjunditega. Aroom on puuviljaline, tunda ploome, kirsse ja põldmarju, vürtse, tobacco’t ja shokolaadi. Maitselt pehme, hästi lihvitud tanniinidega, hea püsivuse ja happesusega.

Liviko portfellis on aga Brunello La Torre 2000 aasta

Meie riiulis on selle hind 800 krooni ringis.  On teada, et seda aastakäiku on viimased pudelid.

Valior pakub meile Brunellot nimega Tenuto Silvio Nardi.

Kirjeldatakse veini nõnda: Värv: sügav rubiinpunane värvus, granaatpunase tausttooniga. Aroom: puhta, elegantse, intensiivse, komplekse lõhnaga. Eriti tulevad esile eeterlikud õlid, tumedate küpsete metsmarjade, aniisi, vaarika, mürkli, väike osa ka pehmed vanilje lõhnad. Maitse: täidlane, pehme, tihe, sooja iseloomuga ja elegantne. Järelmaitses pehmed marja ja tamme tanniinid, püsiva pika järelmaitsega. Sobivus: praetud loomaliha filee maitsevõiga, grillitu või suitsu lambaliha koore-kastmega, küpsetatud ulukiliha koore või tumedas kastmes. Lisandiks grillitud, praetud või küpsetatud köögiviljad. Samuti küpsete- ja sinihallitusjuustudega. Arengupotentsiaal: optimaalne küpsus aeg veel 10 – 15 a. ja seest punakaks jäetud liharoogadega on kohe hästi nauditav.

Praegu meil seda riiulil pole, aga mulle ta täitsa meeldis ja vahelduseks võime jälle sisse võtta.

Avallone Brunelloks on Casanova di Neri, erinevad aastakäigud ja erinevad hinnad. 2003 aasta oli kehvake, hind kõrge ei olnud, aga vein pole valmis joomiseks. Nende Cerretato Casanova di Neri on 1999 aasta ja maksaks Tigus nii 2800 krooni. Arvan, et seda me ka müüma ei hakka.

Aegajalt oleme müünud ka Lionello Marchesi Brunellot. Vanahärra on isiklikult meil Tigus käinud ja oleme ise tema veinimõisa 2 korda külastanud. Tigu lemmik on küll Lionello Splendido, aga vahelduse mõttes võtame vahel ka Brunellot müüki.

Kindlasti on veel tore Brunello Marcol oma Callo Neros.

Minul igatahes ootab kodus ära joomist Casisano Colombaio 1995 aasta.  See on oma parimas eas, ootab ainult mingit õiget rooga juurde…

7 responses to “Brunello di Montalcino

  1. Ma just juurdlesin, et kindlasti on oma Brunello veel Altial, Leipurin Tukkul, Grapel jne. Nende asjad põhiliselt seal Regalias on.
    Kõik, kes hakkavad veini maale tooma, lähevad kõigepealt Toskaanasse ja siis Pimenotesse. Valik on lai, aga paljud Brunellod, mida nad toovad, on ikkagi saast- hind ja sisu ei vasta. Sama asi on Barolodega

  2. Lisaks veel, et RRK-Trade’l peaks olema Castello Banfi Brunello.
    Livikol tõesti La Torre 2000 peaaegu otsas, selle asemele pakutakse 2003. aastakäiku, mis hetkel veel liignoor on (aga ma ei ole kindel, kas ajaga oluliselt paremaks lähebki).

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.