Tigu- escargot

Maailmarekord tigude tarbimises on prantslaste käes. Mind vahel üllatabki, miks neid konnaõgijateks kutsutakse, sama hästi võib prantslase kohta teoõgija öelda.  Tarbimine tigudele on lausa nii suur, et tigusid veetakse sisse Türgist, Ungarist, Poolast,  Taiwanist, Indoneesiast jne.  Prantsusmaal on teod (mida süüakse) kahes piirkonnas- Burgundias gros blanc ehk ladina keeli Helix pomatia ja eesti keeli harilik viinamäe tigu ja Provences´is petit gris ehk Helix aspersa Müller ja eesti keeles siis kare viinamäetigu, kes oma ladinakeelse nime Mülleri nimelise teadlase käest sai.

Provences´is on tigu olnud kohalik delikatess tuhandeid aastaid. Arheoloogilised väljakaevamised Ülem-Provences´is tõid päevavalgele teofarmid, mis pärit 11 000 aastat enne Kristust.  Teod olid prantslaste menüüS kuni 16.sajandini, mil nad kadusid retseptidest.  Seletatakse seda nii, et nagu Inglismaal peeti austreid vaeste toiduks, nii hakkasid prantslased tigusid mitte kohaseks pidama peenemate laudade jaoks. 19.sajandil  saabub tigu tagasi Pariisi brasserie´des, kus neid serveeriti  küüslaugu, peterselli ja või seguda (nagu meilgi) ja nimetati seda a la provencale. Selle retsepti aga omastasid burgundlased, midagi retseptis muutmata, hakkasid nad seda toitu escargots a la bourguignonne´iks kutsuma. Provencelastel ei jäänud muud üle kui täiustada retsepti-lisades singikuubikuid, tambitud anshooviseid ja hapuoblika püreed. Öeldakse, et veel tänapäeval ei ole tark tegu sekkuda Burgundia ja Provence´i teoarmastajate vahelisse vaidlusse.

Teol on palju omadusi, mille poolest teda soovitada. Teda on mugav süüa, kuna tigu on täpselt ühe ampsu suurune, samas on ta tervislik toiduaine-madala rasva ja kõrge lämmastikusisaldusega.  Tigude puhul on nagu paljude kaladegi puhul- kaste on see, mis paneb maitse elama. On olemas küll eridieedil kasvavad teod-ehk siis tüümiani ja muud ürdid, mille sees tigu kasvab ja neid sööb ja see annab teole hõrgu maitse.

Tahaks ära tuua ühe tsitaadi Peter Mayle´lt-selle tigude sisseostmise kohta teistest maadest:

Mind hämmastab, et riik, kes hoopleb igasuguste gastronoomiliste asjadega, laseb sel üldse sündida?iMiks ei ole olemas Tigude Turustamise Nõukogu, mis pühenduks sellele, et rahvus ise end tigudega varustada suudaks. Kus on teokuningad, kellele jaguks üldrahvalikku austust ülemkokkade ja jalgpallurite järel? Mis küll juhtus ärgitava iga-aastase promoürituse l´Escargot Nouveau est arrivé plaanidega?

tigud

6 responses to “Tigu- escargot

  1. Pingback: Neljapäevane sõpruskohting « Elust siin ja seal·

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.