Seepia

Kõigepealt väga teaduslik info: Seepia ehk tindikala on loomade perekond limuste hõimkonna peajalgsete klassi kümnehaarmeliste seltsist. Tindikalaks nimetatakse seepiat sellepärast, et ta kaitseb ennast vaenlaste eest tindinäärme nõrega, mille paiskab hädaohu korral välja. Nii võib seepia 5 sekundi jooksul värvida ära pea 5000 liitrit vett.

Seepia on ööloom, kes toitub väikestest kaladest ja vähilistest. Liik elutseb madalates merevetes kuni 200 m sügavusel. Eelistab liivase põhjaga piirkondi ja on asustanud Atlandi ookeani kirdeosa, La Manche väina ja Vahemere. Läänemeres seepiat ei ole.

Vahemeres püütakse seepiat maitsva liha pärast. Üheks püügimeetodiks on innaajal emaslooma konksu otsa ajamine, mis meelitab ligi hulgaliselt isasloomi, kelle kalamehed seejärel võrguga välja tõmbavad.

See tark jutt pärineb Toivo Niibergi raamatust” mereannid ja mereelukad meres, pajas ning pannil”

See raamat ütleb ka, et seepiat kasutatakse palju hiina köögis. Mina ise eelistan Kataloonia köögi sepia a la blanchat ehk siis grillitud seepiat. Ei tea, mis see on, aga Costa Braval ja Barcelonas, tuleb neil selle eluka grillimine kõige paremini välja…

Sepia

Täna on meiel Tigu menüüs  rouille de seiche, mis on siis jällegi Sete linna spetsialiteet ehk siis hautatud seepia tomati- ja rouille kastmes.

6 responses to “Seepia

  1. ma loodan, et mu tänane söömakaaslane kadunud asjade seas ei ole, st. täna ma temaga ühendust pole saanud, aga siis vähemalt menüüga ei tohiks minul probleemi olla 🙂

  2. Ei ja ei hakkagi mõtlema- paraku ei tee me äriseltsi Tigu restoran, kus suurema osa rahast toob sisse catering nagu enamus restoranidega praegu on. Meie teeme elustiili kohrt ehk meil peab endal fun olema- nii kui fun´i pole, ei ole mõtet ka tiksud ja tuleb koht kinni panna ja uus plaan välja mõelda. Kojukanne nõuab enne kui sellega tegelema hakata paraku tohutult juurdeinvesteeringuid, et me üldse seda teha tohiks. Enamus restoranidel on selleks eraldi kaarhallid Haaberstis, Lasnamäel või Linnahallis sellise lõbu jaoks + 5-6 pensioni eelikut lõikamas, hakkimas, friimas…Meie opereerime siin 4 auku gaasipliiti+ 1 elektriahi ja min. tööjõuga.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.