Talv 2023 Põhja-Portugalis

Kui suveperioodil  on Portugali populaarseimaks sihtkohaks Algarve (Lõuna-Portugal), siis talvereis oleks mõistlik teha Põhja- ja Kesk-Portugali, kus rohkem ajalugu ja kultuuri. Lisaboonuseks veel see, et Porto lennujaam valiti just hiljuti üheks maailma tõhusamaks lennujaamaks (vastupidiselt Lissabonile, mis tunnistati maailma halvimaks) 

Mida vaadata ja teha Portos, olen ma eelnevalt kirjutanud ja suures linnas leiab tegevused nagunii üles, kui tekib soov ikkagi rentida auto ja ümbruskonnas ringi sõita, siis annan nimekirja mõnedest kohtadest, mis vaatamist väärivad.

Caminha: randade ja sajanditevanuste kindluste küla.

Põhja-Portugali üks kohalike lemmikuid, Caminha, asub Hispaania piiri ääres. See Minho jõe suudmes laiuv linnake, on mitmel korral nimetud Portugali kaunimaiks ja seda just linnakest ümbritsevate loodusmaastike poolest.  Jõe deltas on mitmeid saarekesi ja ühel nendest (Insua) on 15 sajandi kindluse varemed.

Pilgu võiks peale heita vana lossi varemetele  ja  Matiz’i ja Misericórdia kirikule ja kellatornile, mis asuvad Chafariz do Terreiro keskväljaku ääres. Keskväljakul on palju restorani terrasse, kus tore suupisteid või jooke nautida.

Pärast kaunite majade avastamist võib ilusa talveilmaga üle vaadata ka rannad, mis on suvel ülipopulaarsed-  Moledo, Foz do Minho, Forte do Cão või Vila Praia de Âncora (surfarite lemmik).

Caminhast läheb läbi Santiago de Compostela palverännutee.

Mul on juba tükk aega olnud soov sinna nädalavahetuseks minna ja ööbida sealses veini- ja disainihotellis- Design & Wine Hotel, mida mu üks sõbrannadest taevani kiidab, aga Booking.com keskmine hinne ei ole väga kõrge. Asi, mida peaks oma silmaga üle vaatama 🙂

 Ponte de Lima: keskaegne võluv linnake

Viana do Castelo maakonnas asuv Ponte de Lima on oma nime saanud sealt läbivoolava Lima jõe järgi. Mulle meenutab sealne vanalinn oma armsate “nukumajadega” kergelt Provence’i- nunnud sisehoovid, kaunilt disainitud kohvikukesed ja suveniiripoed.  Kõige kuulsam linna ehitis on keskaegne sild- see on linnakese signatuurmonument. Matkajatele ja jalutajale on matkarada Ecovia, mis on umbes 10 km rada ja kulgeb mööda jõekallast.

Ponte de Limast ei saa lahkuda proovimata sealset kuulsad (verega) riisirooga Sarrabulho’t, üks Põhja-Portugali  kuulsamaid  hõrgutisi. Vereroogade juurde juuakse kohalikku punast Vinho Verdet. Alameda restoran on üks tuntumaid kohti, traditsiooniliste roogade maitsmiseks. 

Carmo Boutique Hotel on kindlasti fantastiline koht lõõgastumiseks.

 Viena do Castelo- linn kus saavad kokku meri ja maa

Viena do Castelot hüütakse Minho pärliks, mis  ühendab endas parima nii merelt kui maalt. Sealt leiab mõned põhjaosa parimad rannad, näiteks Praia do Cabedelo, mis on surfarite hulgas väga populaarne. Linna algne nimi “Viana Foz do Lima” ehk siis Viena Lima suudmes (foz tähendab portugali keeles suuet ehk deltat)

Monte de Santa Luzia mäel on üks linna tuntumaid monumente- Santa Luzia pühamu, kust avaneb vaade merele ja linnale.  Viana do Castelo kitsaid ja käänulisi puiesteid ja tänavaid (millest paljud on  vaid jalakäijatele), ehivad kaunid  Manueline stiilis  majad, mis kaunistavad kogu linna, eriti vanalinna. Viana do Castelo on  tuntud toponüümia poolest,  kuid on tuntud ka kui gastronoomia-   religiooni- ja rahvafestivalide linn ning  ta on Portugali folkloori- ja käsitööpealinn.

Kohustuslikud monumendid, mille peaks üle vaatama on Nossa Senhora da Agonia kabel, katedraal, Praça da República ja kostüümimuuseum.  Viana do Castelo’st ei saa lahkuda,  käimata Natário juures. piirkonna tuntuimas kondiitriäris, mille ukse taga on alati pikad järjekorrad inimestest, kes ootavad, et maitsta nende arvates Portugali parimaid Bola de Berlim’e.

Ööbimiseks on kõige ahvatlevam Poussada Viena do Castelo

   Fafe: rallide linn ja loodusesse eksinud külad

Fafe kõrgub Vizela ja Ferro jõe kallaste vahel.  Linn, kus on hästi säilinud kunagiste Brasiiliasse emigreerunute luksuslikud häärberid. Nimelt kui suhkturooäriga rikkaks saadi, oli vaja ju endisele kodumaale rikkusega eputama tulla.

Fafe on ka looduslikult imekaunis kohas. Mäe tipust  leiab õige imeliku maja-  Casa do Penedo, üks ikoonilisemaid kohti põhjas. Legend räägib, et kahe granaatmüraka vahele ehitas maja(pildil)  üks Portost pärit insener, aastal 1974, et linnakära eest  põgeneda, paraku tõi nii omapärane maja rahvahulgad seda ehitist imetlema.  Tänapäeval seal kedagi ei ela, kuid seda kohta külastab endiselt palju inimesi, sest väga lähedal majale, Salto da Lameirinha’s , toimub Fafe  ralli kõige kuulsam etapp.

On ka teisi loodusesse “peidetud” kohti, mida peab külastama, näiteks Albufeira da Queimadela jõerand ja Pontido küla. Perega reisijatele on Fafe veepark  suvel veel üks to-do kohtadest.

Ööbimiseks on ideaalne maaturismi hotell Casa de Docim

   Guimarães: Portugali häll

Guimarães’ist olen kirjutanud pikemalt siin. Lisada võiks, et Guimarães’e ümbruses asub palju jalatsivabrikuid ning linnas palju kingapoode.

Podemce- UNESCO  nimekirja kantud karnevalitraditsioonide linn

Podence külas peetav iidne karneval on Põhja-Portugali üks tähtsamaid ja kuulsamaid traditsioonilisi üritusi, milles osaleb kohaliku kogukond, kes on suutnud seda traditsiooni sajandeid säilitada,  Ürituse  praegune tähtsus piirkonna kultuurisündmustes oli UNESCO jaoks otsustava tähtsusega, et  Podence’i karneval immateriaalseks maailmapärandiks klassifitseerida.

Karnevali ajal, caretod ehk kohalikud poisid, kes kannavad maske ja värviliste narmastega kostüüme ning kellel ümber vöökoha kinnitatakse kõristid, rändavad mööda Podence’ tänavaid, tehes palju müra, et häirida küla tavapärast rahu ja vaikust.

Algselt olid Caretod seotud  “kuradi” kujuga ja esindasid talvekuudel lubatud liialdusi, eufooriat ja rõõmu, tähistades samal ajal läheneva kevade viljakust.

Traditsioon jätkub tänapäevalgi: Domingo Gordost (“Paks pühapäev”) kuni vastlapäevani kehastavad külapoisid salapäraseid, energiast pakatavaid  tegelasi hirmutavad maskid näo ees,  jooksevad nad hüpates ja karjudes mööda küla ringi. Selle ringijooksmise üks peamisi põhjuseid on tüdrukute leidmine, kellega tantsida ja neid “kõristada”. Ja nii on neil anonüümsusega kaitstuna suurepärane aeg. Rühma kuuluvad ka caretodeks riietatud lapsed, tuntud kui facanitos, kes järgivad ja kopeerivad oma vanemaid, õppides neilt ja tagades Entrudo Chocalheiro (“kõriseva karnevali”) järjepidevuse.

Podence’i karnevali olulisematest hetkedest on fiktiivseid pulmad, mis toimuvad pühapäeval ja teisipäeval ehk  vastlapäeval paraad läbi küla ja Queima do Entrudo. (“õlemehe põletamine”), mis annab märku festivali lõpust. 2023 aastal toimuvad pidustused 19-21 veebruar, kuid küla tasub külastada ka muul ajal, sest karnevalikollide kujusid ja pilte, on linn täis.

           

 Amarante

Amarane juures võlub külastajaid kaks muljetavaldavat loodusobjekti: Serra do Marão mägi, mis kõrgub ümber linna ja Tâmega jõgi- Douro jõe pikim lisajõgi, mille teekond algab Galiciast ja mis voolab läbi Amarante südame, lisades värvi selle kallastel seisvatele maalilistele majadele. Kolmandaks vaatamisväärsuseks on kuulus Amarante sild!

Amarante maiustused ja koogid on kuulsad väljaspool oma piirkondagi;  neid leiab paljudest piirkonna koogipoodidest ja kohvikutest. Tasub kindlasti mõnda proovida, mõned nimed:  papos de anjo, brisas do Tâmega, toucinho do céu, bolos de São Gonçalo, galhofas. Ning boonuseks asub linnas kena ja romantiline paleehotell, milles asub Michelini tärniga pärjatud restoran.

Serra do Marão oma hingematvalt kaunis maastik väärib kindlasti lähemat tutvust ning hästi sobib selleks 900 meetri kõrgusel  mägedes asuv kaasaegne Pousada de São Gonçalo, kust avanevad imeilusad loodusvaated.  Karm maastik ja kivist välisilme on sobitatud maalähedase interjööriga, kus on puitmööbel, suur kamin ja plaaditud põrandad. Vaatamata oma “väiksusele”on hotellis  bassein ja spaa mullivanni, sauna ja aurusaunaga. Personal korraldab ekskursioone ja muid tegevusi: matkamist ja jalgrattasõitu, golfi ja laskmist. Restoranis serveeritakse piirkondlikke roogasid nagu cabrito da montanha (mägikitse) hautis, metsseapraad jne. Talve külmematel kuudel paraku on see asutus suletud.

Travanca do Monte küla, mis asub Peso da Réguasse viiva tee ääres, on  maaliline koht, kust avaneb suurepärane panoraamvaade kogu piirkonnale. Ilusatel päevadel näeb  Marão, Gerêsi ja Cabreira mägesid. Külas on tõmbenumbriks kirjanik Teixeira de Pascoais’ perekonnale kuuluv Casa da Levada, mille sisehoovis on kaht tohutut graniidist espigueirot (maisi kuivatamiseks ja ladustamiseks kasutatavad aidad).

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.