Ukraina borš karnevali ajal

Borš on mu üks lemmiksuppidest. Minu vanavanaema Marie isa oli ukrainlane, ta suri küll kui Marie oli 5 aastane, kuid “vana” keetis tihti boršši- ise polnud ta kordagi Ukrainas käinud. See borš on sul arvatavasti vereringes kui oled mingist otsast ukrainlane.

Mina käisin Kiievis viimati 10 aastat tagasi ja loomulikult sõin boršši nii lõunaks kui õhtuks ja täiendasin oma borši retsepti.

Möödunud pühapäeval võtsin ette suurema boršikeetmise oma Ílhavo sõpradele, sest neljapäeval kui saabus uudis, et Venemaa on Ukrainat rünnanud, tundus mulle, et mu sõpradele jäi see uudis kuidagi kaugeks ning tundsin kohustust läbi toidu rääkida neile, et vaba riigi ründamine mingi denatsifitseerimise ettekäändel, on inimsusevastane kuritegu! Pühapäevaks olid aga uudised siiski ka nende peadesse jõudnud ja mingit ümberveenmist ma tegema ei pidanud ja me tõesti paar tundi rääkisime, et milline õudus on Euroopat tabanud ja olime õnnelikud, et meie naaberlinn Vagos teatas, et võtab vastu 200 Ukraina sõjapõgenikku. Tubli! Vagos on Ílhavo’st palju väiksem linn, kuid seal on juba päris suur ukrainlaste kogukond ees.

Boršiga kostitamine polnud lihtne seetõttu, et paljudel lõunamaalastel on mingi probleem peedi söömisega, eriti meestel ja teismelistel. Nii oligi mu sõpradel ostetud 12 aastasele tütrele kaasa burger, kuigi tütar ütles, et ta kavatseb kindlasti suppi proovida. Jällegi üks kivi vanemate kapsaaeda- te ise tekitate oma lastele söömisprobleeme!

Boršist rääkides tuleb meeles pidada, et ei ole õiget või valet borši retsepti. Ukrainlastel on oma pereretseptid ning need varieeruvad regiooniti ja aastaajati. Hilissügisene borš võib vabalt sisaldada ka seeni ja talvist boršši keedetakse hapukapsast ning kevadel tehakse rohelist boršši oblikatest. Enamus retseptid on sealihaga, aga minule meeldib borš ikkagi veiselihast ja kasutan seda. Nii, et kui keegi keedab boršši lambalihast ja hautab köögivilju oliiviõlis- pole see kindlasti vale! Pole lihtsalt tüüpiline-ei saa kätte seda maitset, mis Kiievi restorani supis.

Minu retsept on samuti veidi modifitseeritud, näiteks kasutasin ma punast kapsast ja ma arvan, et tulemus sai väga priima. Kuna keetsin boršši hiigelsuure potiga, et saaks ise veel nädal aega soojendada ja süüa, ei oska ma öelda, mitmele inimesele sellest koguseks jaguks. Need, kes söögitegemisega sina peal, oskavad ise liha- köögiviljade- ja veekogust reguleerida. Algaja jaoks minu retsept ja õpetus muidugi ei sobi, neile soovitan Youtube kanalilt õpetust otsida.

Kuna meil on siin praegu karnevaliaeg, siis paljud sõbrad ei saanud tulla kuna olid lubanud lastega karnevalile minna. Sain kohele tulnud sõpradele purgiga suppi kaasa panna ja endale jäi ka pajatäis. Kõik suured peedikartjad võtsid oma “doggy bag’id” tänuga vastu!

Mõtleme Ukrainas toimuvate õuduste peale ja kokakem Ukrainale mõeldes!

Suur potitäis boršši, nii nagu mina tegin:

1 kg kondiga liha

0,5 kg pehmet veiseliha

1 suur sibul

1 punane paprika

1 väike sibul

3 porgandit

6 kartulit

5 väiksemat sorti peeti

sellerivars

loorberileht

tomatipasta

rafineerimata päevalilleõli

4 küüslauguküünt

maitserohelist

äädikat

1/2 pead punast kapsast

1/2 pead valget kapsast

soola

  1. Pane külma veega keema kondiga liha (meil lõigatakse poes seenii väiksesteks lõikudeks kui soov on) koos 1 väikse koorimata sibula, sellerivarre, küüslauguküüne ja 1 porgandiga. Koori vaht ja seejärel lisa loorberileht ja veidi soola.
  2. Pruunista pehme liha päevalilleõliga, lõika tükkideks ja lisa puljongisse.
  3. Haki sibul, 1 küüslauk, tükelda porgand ja viiluta 4 peeti, viiluta punane kapsas. Seejärel hauata kuldseks päevalilleõlis sibul-küüslauk, lisa porgand-peet, hauta veidi ja seejärel lisa punane kapsas. hauta veel veidi, seejärel lisa tomatipastat. Minul oli Compal’i 140grammine tuub tomatikontsentraati  ja kasutasin sellest pool. Hauta poolpehmeks.
  4. Koori ja tükelda kartulid, viiluta valge kapsas, viiluta paprika
  5. Riivi 2 punast peeti, riivi sisse 2 küüslauku ja sega sisse umbes 2 spl äädikat. Mulle meeldib teha boršši äädikaga. Ukrainakeelseid retsepte sirvides jäi silma, et nad kasutavad peedi värvi säilitamiseks sidrunihapet.
  6. Kui liha valmis ja pehme, sõelu puljong läbi sõela ja eralda puljongi sees olevad maitseained-juurviljad.
  7. Pane puljong keema. Lisa katul-kapsas-paprika. Kui vedelikku on keedes väheks jäänud, lisa vett,
  8. Kui kartul-kapsas peaaegu pehme, lisa peedi-porgandi-punasekapsa hautis ja lase kõik see keema ja keeda väikesel tulel umbes 7 min.
  9. Lisa riivitud peet-küüslauk äädikaga ja keeda paar minutit.
  10. Mina kasutasin lõppmaitsestuseks kohalikust Vene poest ostetud borši maitseainet, mis sisaldab ka soola. Muidu nagu ikka, tee lõppmaitsestus soola, pipra, suhkruga kui vaja.
  11. Serveeri hapukoore ja maitserohelisega!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.