Lüdidalt öeldes, on portulak (portugali keeles beldroega) umbrohi. Ta kasvab kõnnitee pragudes, tagahoovides, vanadel majavaremetel-talub hästi põuda.
Portugalis on seda “umbrohtu” tarvitatud söögiks just saartel ja Alentejos ehk piirkondades kus veel mitte kauges ajaloos oli toiduks vaja ära tarvitada kõik söödav, mida maapind pakkus. Kuid seda taime on söögitaimena tundnud nii kreeklased, roomlased, pärslased ning nüüd on ta uuesti avastatud kui supertoit!
Selles videos näeb täpsemalt, milline taim välja näeb (inglise keelsed subtiitrid)
Miks see beldroega jälle päevakorras on? Sest see umbrohi on üks maitsvamaid ja tervislikumaid rohelisi lehti maamuna peal! Ta on pungil Omega-3e (rohkem kui lõhes ja 3 korda rohkem kui lehtkapsas) ning võrreldes viimase aja moetaime avokaadoga, sisaldab portulak rohkem A ja B (sealhulgas B6) grupi vitamiine, ta on hea riboflaviini, kaaliumi, magneesiumi, kaltsiumi ja raua allikas. Portulakis on kõrge melatoniini sisaldus – une reguleerimise harmoon.
Portulaki lehed on mahlased, sidrunise (hapuoblikase)maitsega. Lisaks salatitele, tehakse Portugalis portulaukist suppe ning riisiroogasid ja Assooridel tehakse sellest taimest pesto tüüpi kastet, mida serveeritakse kala kõrvale.
Panen ühe Kreeka stiilis pesto retsepti siia:
1 tass portulaki lehti
1/2 tassi oliiviõli
1 küüslaugu küüs
100 gr feta juustu
1/2 tassi röstitud piiniaseemneid
4 spl sidrunimahla
kui vaja, siis soola
Protsess on tavaline: rösti piiniad, blenderda portulak, küüslauk, feta ja pool oliivõlikogusest ja siis hakka lisama röstitud piiniad, ülejäänud oliiviõli, sidrunimahl.
Selline pesto tuleks ära tarbida 3-4 päeva jooksul .