Üks lugu jutustatud 2 moodi.

Tänapäeval vajab iga teenus ja toode lugu, et ennast paremini müüa. Ma tahangi rääkida nüüd meie kandi kenasti pakendatud loo ühest kaluriperekonnast ja nende ärist ja siis kuidas sama lugu saab solgiga üle valada.

Vagueira on minu juurest nii 10 km kaugusel asuv rand ja vana kaluriküla. ta on ka Aveiro piirkonna lõunapiir, pärast seda algab Coimbra piirkond. Coimbra piirkonna rannad nagu Mira on tuntud oma vanas stiilis kalapüügiga, mille nimeks on Arte Xavega- 2500 aastat vana käsitöönduslik kalapüügikunst. Väga labaselt selgitades tähendab see seda, et pika ninaga kalalaev veab pika võrgu merele ja võrgu teine ots on kinnitatud randa, mille pärast traktorid (vanasti härjad) välja veavad)

arte1

arte2

Sellist kalapüügikunsti harrastab Vagueira rannas samuti kuulus perekond, kohalikud kalakuningad- töös on kogu suguvõsa- “kuningas”, ta tütar Rosa kes müüb kalaturul ja omakorda tema tütar Isabel, kes on omanik ja kokk marisqueira restoranis.

kalakad

 

 

Kui ma käin söömas Eiras, siis sealne omanik Daniel räägib mulle silmade põledes, kuidas ta ostab restoranile kõik kala Vagueirast Rosa käest- sest kes teab veel kalast rohkem kui tema.  Praegu töötavad juba Rosa lapsed ja lapselapsed tema kõrval, kes kala puhastavad ning  Rosa jagab heal meelel lihtsaid retsepte- nii nagu kala küpsetavad ja keedavad kalurid.  Kuidas see on perebusiness juba iidsetest aegasest peale ning praegu tegutseb kõrvuti 5 põlvkonda (kõige pisem põlvkond küll rohkem segab veel kui tööd teeb 🙂 )

Kõik tundub nii õige ja tore 🙂

Sama lugu jutustatuna Angelo poolt, Ilhavo ühe söögikoha omanik, pärit Vagueirast: see perekond pole mingi kuningate perekond, kõige labasem maffia ja vanamees on tõeline türann.  Vanim tütar Rosa pole elu sees koolis käinud, sest pidi kala müüma ja võrke puhastama lapsest saati. Ka Rosa tütar, on saanud kohalikku kooli vaid 4 klassi ja siis vanaisa juurde võrke puhastama!  Praegu on neid seal perefirmas tööl üle 30 inimese- pojad on juba pensionil, aga lapselapsed ja lapselapselapsed ning sugulased toimetavad. Tütar  Rosa aga töötab ikka veel turul, pole mingit vanaduspuhkust- kala vaja maha müüa! Vanamees käib ringi paks kuldkett kaelas, päikseprillid ees nagu tõeline maffiaboss ja hoiab kõiki lühikese lõa otsas,  Papile(kes on 90ndates eluaastates) pidid meeldima ka noored Brasiilia tüdrukud 🙂 Angelo ütleb, et ta ei osta iial kala Vagueirast, isegi kui see odavam on 🙂

Näete siis kuidas saab ilusat muinasjuttu jube räpaseks muuta. Mulle meeldib Davidi jutt muidugi rohkem ja kuigi tänapäeval on moes selliste vanameeste üle kohut mõista, siis ma arvan,  et mingit kohut pole vaja. Mingis mõttes on selle suguvõsa elu selge ja paigas. Nad ei pruugi üldse õnnetud olla! Uut elu ju keegi ei anna ja kui su soontes ikka voolab kalamehe veri juba sajandeid, siis pole mõtet raamatupidajaks hakata.

Lugesin artiklit Rosast, kus ta vastas küsimustele ja ma arvan, et ta on üks õnnelikemaid inimesi maailmas. Tõlgin artikli:

Rosa

Rosa Maria

Pilt on aastast 2000.

marisqueira
Isabel, Rosa tütar
 

Ta on Vagueira  kalamüüja olnud 20 aastat (turg avati aastal 2000) ja ei kujuta ette, et midagi muud teeks. Kuid ta tunnistas, et jätaks vahele aja, mil Arte Xávega püüki tegi  koos oma  karismaatilise isaga. See oli raske ja valus periood elus, tol ajal tehti seda veel härgade abil.

Rosa jaoks on maailma parim rand Vagueira, kuna just siin on parimad kalad ja see on koht, kus ria ehk estuaar (lehtersuue ehk estuaar on jõe suudme ja lahe osa, kus toimub mere tõusudemõõnade soolasema ja jõgede mageda vee segunemine) annab parimaid koorikloomi ja karpe.

Samuti ütleb ta, et see on rand, kus regulaarselt toimuvad gurmeeüritused, mis viivad Michelini tärni kokad kokku kohalike kalurite ja kalakaupmeestega.

 

Mis on teie idee absoluutsest õnnest? Elage päevast päeva süda täis rõõmu.

Mis sulle enda juures kõige rohkem meeldib? Minu olemise viis.

Ja mis sulle kõige vähem meeldib? Mulle meeldib kõik minus. Kui mulle ei meeldiks, ei meeldiks ju see kellelegi.

Mida sooviksite veel  omada/osata? Mul on hästi sellega  nii nagu ma olen. Ma ei usu, et mul midagi muud vaja oleks.

Lemmikfilm? Väga vanad kauboi filmid.

Sõna või fraas, mida sageli kasutate? Ma ei oska öelda (naerab).

Inimene, keda te kõige rohkem imetlete? Minu isa. Kõik, mis ma  olen või oskan, olen saanud temalt.

Tegevus, mida sa armastad teha? Kahtlemata kõik, mida ma teen!

Teie lemmikreis? Assoorid.

Teie lemmikroog? Stauriid ja grillitud sardiinid.

Laul? Carlos Paião, , “Lá longe, Senhora”.

Millist artisti soovite veel kuulata -näha? Carlos Paião.

Mis oli teie kõige ekstravagantsem ost? Ma ei oel kunagi ostnud midagi ebavajalikku, ostan lihtsalt seda, mida mul tegelikult vaja on.

Mida elus kõige rohkem kahetsete ? Ma ei kahetse midagi ega kunagi.

Mida vajate hädaolukorras  ? Apteek peab alati olemas olema.

Objekt või asi  mis teiega kõige rohkem seostub? Kalakaal.

Millist hetke oma elus tahaksite veel kord kogeda? Minu tütarde sünd.

Mis on su suurim unistus? Minna laevaga Assooridele.

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.