Covidistad ja muidu totravõitu olukorrast.

Varsti on käes juulilõpp ja Portugal on väga totrasse olukorda sattunud- lastes ise sisse rohkem riikide kodanikke kui kõik teised Euroopa riigid, ei taha siia siiski pea keegi tulla, sest Portugal on pandud nn. musta nimekirja.

Ma ei ole väga kurb selle üle, sest olen oma Eesti sõpradele-tuttavatele tegelikku olukorda selgitanud ja soovitanud lennata kas otse Farosse või minu poole tulles Portosse ehk vältida hetkel Lissaboni (kuigi ma ei usu, et Lissaboni lennujaam kuidagi ohtlikum on kui teised lennujaamad, aga noh südamerahustuseks, et teie jalg ei oleks astunud pinnal kus haiguskordaja on suurem kui mingid bürokraadid on normaalseks märkinud) ning külalisi ikka on tulemas ja sügiseks on huvi kõrge.

Mulle olukord meeldib, vaatamata sellele, et olen pool aastat praktiliselt tööta olnud. Ma polnud mitu aastat juulis- augustis Aveiros või Costa Novas käinud, sest lihtsalt ei mahtunud, nüüd on kohalikud jälle platsis. Muidugi suveniiripoodidel, aga väidetavalt ka kõiksugu rõivabutiikidel, ei lähe nii hästi kui varem ja midagi kindlasti sügiseks kinni läheb. Kahju muidugi kui nendeks osutuvad kohalikud brändid, kuid samas peaks ju Euroopa abipakett ka Portugalini jõudma ja ehk siiski valitsusel on mingi pikem plaan, mitte ainult maksumaksja raha põletamine oma lennufirmasse. See TAP-pi raha toppimine tundub eriti valus, sest välisturisti ju praktiliselt pole ja Portugalist ka eriti kuhugi sõita ei saa, ilma et karantiini jääks. Portugali suurim sõber ja turistimootor UK otsustas Algarvet mitte ülejäänud Portugalist eraldi vaadata( vaatamata sellele, et Algarve on suudetud üsna viirusepuhtana hoida) ning pandi Briti “targa valitsuse” poolt, kes peab ju eelkõige oma rahva tervise huve esindama, musta nimekirja. Brittidel rangelt ei soovitata Algarvesse sõita ja neid kes korrale ei allu, peavad jääma naastes karantiini. Küll aga jäid sellest keelavast dekreedist välja Assoori saared, kes aga ise väga turistidest ja nende koroonast vaimustuses ei ole ja nõuvad kuni 72 tundi varem tehtud negatiivse testi ettenäitamist. Madeira enne sügist üldse ei võta jutule.

Head uudised on aga need, et nakatunute arv on vähenemas ja praegune haiguskordaja on 19- nii, et veel 3 võrra tuleb alla tulla, et Eestisse karantiinita pääseda 🙂

Väga positiivne on uudis, et Portugal on turistile välja töötanud nn.tervisepassi, mida saab taotleda www.portugalhealthpassport.com – selline pass teeb tervisehoiuteenused hõlpsamini kättesaadavaks kõikidele Portugali külastavatele inimestele! Sealt saab ka tellida endale koroonatestimist- juhul kui te mandrilt soovite saartele sõita või koju tagasi pöördudes saab teha enne test, et karantiinist pääseda. Igati tore platvorm mis peaks julgustama turisti, et meie tervishoiusüsteem on väga turvaline ja hea! Mina isiklikult usaldan Portugali tervishoiusüsteemi kõvasti rohkem kui Itaalia või Kreeka oma- nii et mõelge ka sellele kui reisimiseks maad valite!

Jääb mulje, et Portugali valitsus lootis EL otsusele, et liidu siseselt avatakse piirid ja jäi pika ninaga. Nagu ma jutu algul mainisin, mulle olukord, et turistihordid on kadunud, meeldib ja huvitav on see, et inimesed tegelikult ju ei salli massiturismi- ikkagi on hala suur, et mis nüüd saama hakkab. Samas mu sõbrad kes iga aasta augusti lõpus-septembri alguses käivad oma Madridi sõpradega Kanaaridel puhkamas- rendivad villa ja jahi etc.- tahtsid seda sel aastal Algarves teha, kuid jäid hiljaks- Algarves on augustikuuks kõik villad välja renditud ja hinnad on mitte langenud, vaid kõvasti tõusnud. Samas hotellid ja korterid kiratsevad, mul sõber Pedro, kel on Algarves 2 korterit rannaäärses kortermajas, ütles, et kõik ta reserveeringud on tühistatud- korterid seisavad tühjalt! Siit saab tema korterit vaadata ja võin anda otsekontakti kui kedagi huvitab. Lisaks sellel lingil nähtud 2 magamistoaga korterile, on tal samas majas stuudiokorter 2le.

Lõpetuseks aga covidistad. Need on siis inimesed, kes lausa naudivad maski kandmist ja teevad seda ka tänaval, rannas, ujudes, sportides, jalutades. Inimesed, kes desifitseerivad oma käsi alkogeeliga iga poe ukse ees, lisaks on neil omal kotis pudelike ja Aveiro vanalinnas on pandud ka tänavatele desitseerimispostid- on inimesi kes tõesti igal pool seda “teenust” kasutavad, mõtlemata mis see võik nende nahaga teha. Lisaks sellele nad on asunud kontrollima teisi inimesi.

desovahendi “postid” linnas

Meie külas üks vanamees pahandas minuga, et ma olen välismaalane ja sellepärast peaksin tänaval maski kandma. Ise marssis uhkelt mööda tänavat maskiga kuni nurgapealse baarini kus temasuguseid juba hulgim sumises- seal võttis maski maha ja hakkas portveini manustama. Nagu et koroona tuleb kallale pigem tänaval?

Selline pilt ei ole ka haruldane, täielik idiootsus:

Minu arust kõige mõttelagedam nõue on restorani siseneda ja väljuda maskis ja ka tualetti minnes tuleb mask ette panna. Ning laua taga istudes ei pea maski olema! Ning trahvid selle nõude eiramisel ulavad 1000 euroni.

Ise käingi sellepärast Ilhavos Chico baaris kus omanik kannab küll oma maski lõua all,(et kui võõras inimene sisse tuleb, see ette tõmmata)- aga ei nõua oma püsiklientidelt sihukest lollust. Lisaks teeb omanik hästi süüa- menüüd muidugi pole, tuleb öelda, et tahad süüa ka ja siis Angelo ütleb, mis tal kapis on.

Laupäeval käisin üle hulga aja Aveiros sõpradega väljas. Sõber Ze keerutas Kalaturu platsil ehk meie vanalinna keskväljakul nagu Tallinnas Raeplats, plaate. Ma neid ridu kirja pannes just mõtlesin, et vaat kui huvitav- Aveiros on Raeplats ka, aga Raekoja ees ei toimu midagi- kogu elu käib kalaturu ümber 🙂 Aveiros toimus kanalite festival kus olid kohal Portugali tipp muusikakollektiivid, aga kontserdile pääsemiseks oli vaja ennast eelnevalt registeerida veebilehel (kontserdid olid tasuta), sest loetakse ju inimesi kes kontserdialale minna võivad. Kõik toimus õues, inimestelt nõuti maske jne. nii nagu meil siin asi käib. Ja siis- kontsert sai läbi, kõik see rahvamass vajus kalaturu platsile kus oli juba enne mass inimesi. Üksi baar ega resto ennast kell 23.00 kinni ei pannud nagu nõue on ja politsei ei tulnud ka kimbutama. Oli soe õhtu-pea 30 kraadi ja rahvas igatses möllu. Aga eks nüüd tuleb jälgida mis 2 nädala pärast saama hakkab. Mina isiklikult arvan, et ei midagi hullu. Ning nagu piltidelt näete- mõned kodanikud siiski arvasid, et on hea end tolmumaskidega kaitsta.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.