Fonio- uus kinoa!

Digitaria exilis ehk fonio ehk näljahirss on Lääne- Aafrika savannides kasvav vili, mis meenutab väiketeraliselt hirssi. Kuskussi ja kinoa ristand oma väljanägemiselt ja maitseomadustelt. Teravili sisaldab palju kasulikke mineraale, on meeldivate maitseomadustega, kuid oluliseim- teravili ei sisalda gluteeni, on kõrge kiudainete sisaldusega, madala suhkrusisaldusega ning sobib ideaalselt diabeetikutele, tsöliaakia diagnoosiga- ja gluteenitalumatutele inimestele.

Nägin dokumentaalfilmi ühest Aafrika chefist (vabandan ette ja taha, et ei mäleta isegi mis maalt ta pärit oli, rääkimata ta nimest) kes ütles filmis, et ta ei soovi, et ameeriklased sellest teraviljast kuuleksid, sest siis juhtub sama tragöödia mis juhtus kinoaga- see kergitas teravilja hinna nii kõrgeks, et kohalikud, kes olid harjunud kinoad igapäevaselt sööma, ei saanud enam seda endale lubada. Samas rääkis ta endale vastu, kuna pidi tõdema, et kolonisatsioonijärgne traagika Aafrikas seisneb just selles, et peetakse läänest tulnud “tuuli” paremaks. Nii ka fonioga- kohalikud peavad seda maapiirkondade “ebamoodsaks” keeruliseks toiduks- palju moekam on toidulaual näiteks prantsusepärane baguette.

Seega oleks päris tore, kui see raskesti haritav teravili tuleks ka meie toidulauale ning aitaks Lääne-Aafrika põllumehi veidikenegi- näiteks et iga põllumees jaksaks osta endale fonio koorimismasina ja ei peaks kõike koristustöid tegema käsitsi.

Fonio kasvab soojas ja väga kuivas kliimas ilma igasuguse niisutussüsteemita, seega väga mõeldav teda Euroopas kasvatada pole. Pinnas on vaene, kuid vili küpseb kiiresti- 70 päevaga!

Fonio saagikoristus ja töötlemine on äärmiselt töömahukas. Moodne tehnika puudub- mehed ja poisid kasutavad fonio lõikamiseks sirpi, naised koguvad lõigatud viljad seejärel vihtadeks mis pannakse kuivama. Kuivanud vili laotatakse õlgmattidele laiali ja naised trambivad jalgadega nende peal, et terad kätte saada. Seejärel terad pestakse ning algab aeganõudev protsess- kesta eemaldamine. Aastal 1996 keegi Senegali insener leiutas fonio koorimismasina, mille eest ta iga aasta mingi Aafrika riigi auhinna saab, aga igasse koju loomulikult pole see masin veel jõudnud ja vilja töötlemine käib üsna antiiksel moel. Väike video…


Mida foniost valmistada kui teil õnnestub pakike seda suurepärast teravilja hankida? Salateid, risoto tüüpi hautisi, purtu, kuid soovitan teha kuskussi (Põhja Aafrika berberite rooga, kuigi nõnda nimetakse ka toorainet, mis on üks kuskussi komponentidest)

Kuskuss, see on Magribi maade roog, mis loodetavasti lisatakse peagi UNESCO immateriaalsesse kultuuripärandisse. See roog on tekitanud naabrite vahel palju paksu pahandust. Alžeerlased olid esimesed, kes esitasid avalduse UNESCO’le, et kuskussile antaks Alžeeria immateriaalse kultuuripärandi nimetus. See vihastas aga nende naabreid- Marokot, Tuneesiat jne. Aastal 2020 märtsis soovitakse rahvusvahelise žüriiga jõuda kompromissini, kus kuskuss klassifitseeritakse kui piirkonna rahvaid ühendav roog.

Kuskuss oli muide prantslaste lemmikroogade topp 5’s eelmisel aastal. Mina jumaldan head kuskuss royal’i, kuid mul pole õnnestunud kunagi kodus nii hea tulemust saada kui mõnes Alžeeria või Maroko söögikohas pakutaval roal. Põhjus on kindlasti selles, et mul puudub kuskussi keetmispott- couscoussier. Kuid see kuskussi mannataolise teravilja asendamine fonioga, tekitas minus jälle huvi katsetada.

Lihtne talvine kanakuskuss näljahirsiga

1 talukana

400g foniot

1 kg köögivilju :

porgandeid,väikseid naereid, pudelkõrvitsat, varssellerit

2 sibulat

300g purk kikerherneid

2 spl vürtsköömneid

1 spl koriandripulbrit

1 tl jahvatud kaneeli

1 spl.mpaprikapulbrit

sool

harissa

Maapähkli õli

70g võid

Lõika kana tükkideks.
Pruunista kana maapähkliõlis.
Vahepeal koorige köögiviljad ja tükeldage (suuremad tükid)
Kui kana on hästi pruunistunud, lisage köögiviljad, välja arvatud kõrvits.
Kata veega, nii et köögiviljad on peaaegu kaetud veega…
Lisage vürtsid, vürtsköömneid lisage esialgu vaid pool kogusest.
Lisa sool.
Keetke 35 minutit.
Lisage kõrvitsatükid ja järelejäänud köömned.
Keetke veel 15 minutit.
5 minutit enne lõppu lisage loputatud ja nõrutatud kikerherned.
Fonio keetmine:

20 minutit aurutatud couscoussier‘s (pange see 5 minutit enne squashit)

Couscoussier on spetsiaalne aurupott, mis koosneb klassikaliselt 3 osast- alumises keedetakse liha, keskmises juurviljad(aurus) ja viimases aurutatakse teravili. Minul seda potti pole, seega on võimalus seda keeta riisikeetjas, kui see on olemas või lihtsalt keeta- ühe ühiku fonio kohta tuleks võtta 2 1/2 ühikut foniot. Keeta tuleks 5 minutit väikesel tulel ja seejärel kaane all hoida pehmenemiseks.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.