São Pedro do Sul- Portugali Baden-Baden.

 

Portugali uhked looduslikud spaad kus saab vabas looduses kuumaveeallikates hullata asuvad Assoori saartel, neid lähen ma järgmisel nädalal inspekteerima, Assooride suurimal saarel São Miguelil, Furnases nad asuvad ja lisaks looduses hullamisele, on seal ka mitmeid uhkeid ja vähem uhkeid spahotelle.

Kuid ka mandril on mitmeid spa-keskusi. Tuntuim, vanim, kuulsaim, suurim termaalvete keskus asub minu juurest vaid 77 km kaugusel, maalilises väikekülas São Pedro do Sul’is. Selle koha ajalugu ulatub nagu Baden-Badeni termidelgi Kreeka ja Rooma aegadesse. Roomaaegseid termi varemed ja kivisambad on siiani alles.

Mägedest voolab alla 68º termaalvesi, millel pidi olema väga palju liigesehaigusi, reumaatilisi haigusi ja hingamisteede haigusi raviv mõju ning vanad kreeklased ja roomlased olid osavad selliseid looduslikke allikaid ära kasutama. Küla esialgne nimi oligi roomlaste pandus Balneum, mis hiljem Portugali keeles muutus Banhoks (vann, suplus)

 

Keskajal oli Sao Pedro do Sul Portugali Kuningriigi lõunapiiriks nagu nimigi ütleb (sul-lõuna) ning Portugali kuningas D. Afonso Henriques  pärast rasket haavata saamist Badajoz’i lahingus, tuli siia külasse tervist parandama. Ajalugu väidab, et kuingas paranes hästi ja muutis tollase küla nime Caldas Lafonensest ümber Vila do Banho’ks ehk eesti keeli tõlgiult (ravi)supluslinnaks. Samuti lasi  ta külasse püstitada pisikese S. Martinho kabeli, mis siiani kaunisti alles ja inimestele avatud. Aasta siis oli 1169!

Järgnevad kuningad on samuti külas midagi kõpitsenud, ehitanud kõrgklassile raviasutusi, aastal 1515 rajati  siia Kuninglik Haigla.

1884 otsustas linna raekoda ehitada kaasaegse spa, millele pandi nimeks Hospital Real das Caldas de Lafões ja vaid 10 aastat hiljem aastal 1894 saabus sellesse asutusse kuninganna Amelia oma haigustest räsitud keha ravima. Pärast  kuninganna külastust nimetati asutus ümber  Rainha D. Amélia-ks ehk kuninganna Donna Amelia nimeliseks termiks- seda nime kannab see tänapäevani.

1910 otsustatakse küla ametlikult nimetada Sao Pedro do Sul’iks. Aastal 1987 ehitatakse siia veel üks tolle aja kohta moderne spa, mille nimeks  O Centro Termal.  Praegu on see ehitis renoveerimisel ja kui see avatakse, läheb renoveerimisele D.Amalie- see suisa karjub renoveerimise järgi 🙂

Käisin eile d.Amalie termis  oma köhast ja nohust vaevatult kehale kosutust saamas ja pean kiitma-see vesi tõesti mõjub!  Spa ise muidugi mingi lõbustusasutus ei ole. Baden-Badeni trilli-tralliga pole siin midagi pistmist. Ilma arsti konsultatsioonita saab vaid 30 min. ujulat koos hüdromassažiga, mis maksab 20 eurot. Ma soovisin sauna, aga seda ilma arsti ettekirjutuseta ei lubatud 🙂 Kuna inglise keelt kõnelevat arsti kohal ei olnud, siis rääkisin piletimüüjale oma mure ära ja sain lisaks kuumas basseinis hüdrotoolil istumisele sama termaalvee auru hingata. Ma tundsin ennast tõesti pärast hästi, aga kogu see sanatooriumi sisustus ja protseduurid (basseinis oli 8 inimest ja basseini äärel seisis 8 valges kitlis töötajat- väheke hullumaja moodi), oli nii isegi miite 90ndad, vaid meenutas Sulev Nõmmiku filmi “Mehed ei nuta” – see asutus vajab väga väga renoveerimsit ja tore et see plaanis on!

Majutuse võtsin ma kohe termi vastu- hotell Rural Villa do Banho ja kiidan seda taevani. Perehotell, mis asub keskväljakul, oma restoraniga, kus pakutakse hommiku-lõuna- ja õhtusööki. Hommikusöök on hinna sees. Suurepärane õhtusöök, mis täna koosnes  köögivilja kreemsupist, merikuradi arrozist mõnusalt rohke  värske koriandriga ülepuistatud (Portugali risotto) , magustoiduks flan. Vesi, vein ja kohvi. Kogu komplekt 13.50. Kuna ma olen haige, siis asendasin oma veini ja kohvipotrsu ürditeega. Mulle valmistati kohaliku sidrunmelissi teed ja toodi kausike Serra Estrela mett. Kodust!

Külas on küll oma 10 ja rohkemgi hotelli, mõned neist vanad Belle Epoque’i aegsed paleed, kuid praegu turismi madalhooajal ja puruhaigena, tundsin ma selles perehotellis nagu oleks koju ema juurde sattunud- mu eest hoolitseti hästi. Ja hotell on ju jõe ääres-mu toal on rõdu vaatega jõele ja see kõik maksab madalhooajal vaid 41 euro koos hommikusöögiga!

Ma olin majutusasutuses täna üksi, kuid restoran töötas ka minu pärast. Maja perenaine soovitas mul kindlasti hommikul veel üks protseduur võtta ja kinnitas, et tema teeb sügis-ja talvekuudel alati ühe 3 päevase ravikuuri ja pole kunagi ühtegi külmetushaigust põdenud- mingit gripivaksiini pole vaja! Ja muidugi toonitas mulle, et siinne spaa ei ole mõnulemine-see on kas haiguste profilaktikaks või  haigetele inimestele, kuid kui Centro avatakse, siis sellel saavad olema ka välibasseinid ning ka Amalie pidi pärast renoveerimist, haigete füsioteraapia ja wellness teenused eraldi blokki panema- siis ei tundu asutus nii haiglalik enam. Kuid termid jäävad ikkagi raviasutuseks- mõnulemiseks on muidugi siinsetes hotellides olemas tavalised basseinid ja saunad.

Sao Pedro do Sul kuulub Viseu piirkonna alla ja veiniinimestele ehk ütleb rohkem kui öelda, et siin on Dao veinipiirkond.

Küla ise on aga mõns, mägedest ümbritsetud, igal nurgal kuumavee purskkaevud või kraanid tilkumas kuuma vett. Hotelli aknast vaadates on külas kõik kohad aurupilvekesi täis. Hotellid, restoranid, poekesed…ja ümbruskond on matkamiseks piltilus!

20km Sao Pedro do Sul’ist asub  tõeline pärl, nn.kiltkiviküla– mäeorus asub 10 maja ja 7 elanikuga küla kuhu autoga ligipääs on väga komplitseeritud ja külas sees on mootorsõidukid keelatud. Ehk normaalne on sinna matkata. Küla nimi  Aldeia da Pena.

Pildid võetud http://olhares.sapo.pt/aldeia-da-pena-sao-pedro-do-sul-foto3379033.html lehelt

Kauneid pilte külast võib veel vaadata siit, mina haigena sinna matkama ei hakanud, aga kindlasti tahan selle mõnede tublide Eesti matkahuviliste turistidega tulevikus ette võtta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.