Kahjuks peab jälle rääkima põlengutest.

See, et Portugalis suvel põleb on nii tavaline asi, et inimesed on harjunud sellega. Aasta 2017 on osutunud aga eriti traagiliseks ja välja toonud ka Portugli valitsuse tegematajätmised ja nüüdseks mobiliseerinud inimesed kes sel laupäeval suurtes linnades tänavatele  rahumeelselt  kogunema kutsutakse. Ürituse nimi “Portugal Contra os Incêndios. Todos Juntos!” /Portugal tulekahjude vastu. Kõik koos!/  Rõhutatakse spetsiaalselt, et kogunemine on täiesti a-poliitiline, ei toetata ühtegi parteid ega praegust valitsust, vaid püütakse leida lahendusi tuletõrje süsteemi muutmiseks.

Portugalis, maal kus kogu aeg põleb, puuduvad siiani elukutselised tuletõrjujad. Pea kõik “pombeiro’d” on Portugalis vabatahtlikud. On vaid paar riiklikku tuletõrjestaapi. Seega kujutage ette, kuidas selline vabatahtlik tuletõrje ühing saabki üldse teha mingit süsteemset ennetustööd!   Siiamaani  toimib asi nõnda, et keegi näeb suitsu, helistab hädaabinumbril ja siis hakatakse mehi kokku ajama. Praeguse kuivusega ja eukalüptidega on selle ajaga kui tuletõrje kusagile kohale jõuab, juba katastroof lahti.

Eukalüptidest olen ma juba varem kirjutanud- eukalüptid on evolutsiooni käigus nõnda arenenud, et nende uinuvad pungad vajavad tärkamiseks tuld. Puu lehed mis kaetud õlinäärmetega, produtseerivad eeterlikku õli- anna ainult sädet ja puu süttib,  pungad ärkavad elule ja nõnda see puu paljuneb.

Vaatamata sellele, et valitsuse määrus juba mitu aastat tagasi keelas metsaomanikele uute eukalüptide istutamise, siis maastikupildis on näha, et mahapõlenud metsa asemel on juba järgmisel aastal uus noor eukalüptimets vohamas. Puu kasvab tohutu kiirusega  ja seetõttu on ta magus just  paberitöösturitele. Kuid maa, mis ägab tulekahjude all, peaks oma vastuvõetud otsuseid ka kontrollima ja kõiki maa-ja metsaomanikke, kelle maa-alal leitakse noored eukalüptid, konkreetselt karistama.

Sel pühapäeval oli meeletu kuumus. Ka meil ookeani ääres oli 35 kraadi, mis on oktoobri lõpus täiesti erakordne. Nõnda ka Portugali valitsus oli arvestanud, et sügis käes ja tulekahjude hooaeg lõppenud. Kõik lepingud helikopterite ja lennukitega, mis operatiivselt õhust tuld tõrjuvad, olid lõpetatud.

Seekord räägitakse süütamisest, oldi nähtud püromaani. Nüüd lisage pikka aega kestnud kuiv periood (mõnedes kohtades polnud sadanud alates 2016 aasta detsember), säraküünlana põlevad eukalüptid ja tuuleiilid mille tõi Ophelia torm ning pühapäevane kuum ilm…ning katastroof ongi käes.

Tagasi astus vaid siseminister, kes on valitsuses täiesti uus inimene ja on teinud eeltöö ära süsteemi muutuseks, mille valitsus järgmisel nädalal ka vastu võtab. Peaminister valitsusel mingit süüd ei näe- tanki pandi valitsuse uus naisminister, kes ainsana midagi süsteemi muutmiseks on püüdnud teha ja soovis tagasi astuda juba juuni põlengute ajal.

Bilanss tänase seisuga selline: surnud 42 inimest, nende hulgas 1 kuune laps, hulk põletushaavadega inimesi, üle 100 mahapõlenud majapidamisi, tehaseid, farme, suured maa-alad on söestunud kõrbed.

11.novembril kavatsen osa võtta rahvaalgatuslikust aktsioonist puid istutama minna  Mirasse- kus tuli hävitas palju kaunist männimetsa ehk siis minu kodukohale kõige lähemasse katastroofi kohta. Miras kaotas ka minu tuttav, Aveiro Salicornia baari  barman, kõik oma abihooned,  Loomad küll suudeti päästa, kuid kogu loomatoit hävis. Praeguseni pole ma julgenud linnast välja sõita, et oma silmaga hävingut näha. Kardan, et see on liiga šokeeriv.

Sõpradega eile rääkides, meeldis mulle nende hoiak, et jah, see on kohutav kui sa pead tules kõik kaotama, kuid kes eelistaks kaotada varanduse asemel näiteks oma jalga? Arvatavasti see vaatenurk ongi ainuke võimalus edasi elada…

Kutsun üles sõpru ja lugejaid toetama Portugali ostes Portugali veine ja toidukaupu mida Eestis on päris hea valik juba.  See pole suur ohver, sest Porugali vein ja oliiviõli on väga maitsvad ning ka kalakonservid kõrge kvaliteediga.

Elu läheb edasi!

t7Incêndio da Lousãt6t4t5t2t3t1

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.