Herault: vol.1 Frontignan

Käisin eelmisel nädalal üle hulga aja Lõuna-Prantsusmaal, Herault departemangus, Languedoc’is.  Kuigi Languedoc-Roussilloni pärast uut haldusreformi pole enam olemas. Nende 5-le depratemangule liideti juurde veel 8 departemangu, mis varem kuulusid Midi-Pyrénées’de alla ja regiooni nimeks on nüüd L’Occitanie, keskusega Toulouse. Languedoc on nüüdsest vaid veiniregiooni ja -apellatsiooni nimetus.

Seekord võtsin endale kohe 5 päeva, et kuulata tuttavate jutte sellest kuidas elu läheb, kas nad on haldusreformist häiritud, keda nad valimas käisid, mis nad uuest presidendist arvavad ja mis restoranimaastikul uut.  Sain kõikidele oma küsimustele vastused ja ehk liigagi palju informatsiooni. Üks naisterahvas, kes reede õhtul meie seltskonnaga liitus, elukutselt hambaarst, osutus kõvaks vandenõuteooriate fänniks ning nähes uut “verd”, klammerdus vampiirina minu külge, et mu silmi avada. Sain teada, et nende uus president on illuminaat ja kuidas Prantsusmaa ja Euroopaga on nüüd lõpp. Ühesõnaga, terve saate jagu “Hallo Kosmost” tuli kaela. Mida ta ei teadnud, on see, et Ingrid Peek on eestlasi juba aastaid harinud ja kui tahad eestlasele muljet avaldada sel teemal, pead oskama seda teha vähemalt sama huvitavalt kui David Icke või Jüri Lina.

Prantslased on koloriitsed tegelased- pole olemas inimest, kes elaks tagasihoidlikku ja igavat elu- pea kõigi elus on mingi draama või segadus või armastus maast kuuni ja tagasi- kes on 35 aastat armukest pidanud ning arvab, et seda suurt saladust keegi ei tea. Kes on jätnud maha naise ja ainsa lapse, kelle ta väga soliidses eas sai, kuid kuna peale tuli veel suurem armastus ning nagu teada-armastuse vastu ei saa inimene ise mitte midagi teha, siis tal on väga kahju naisest ja lapsest kes maha jäid, aga c’est comme ça, Kes tegeleb iga paari aasta tagant oma maja müümise ja uue ostmisega, sest ostu-müügi hasart on nii suur ja stress tuleb peale ühes kohas elamisest.. Jäid silma detailid, mis muidugi mingi uudis pole-sotsiaalabi, mis kohati absurdi mõõtmed võtnud.. Näiteks rääkis üks kahe lapsega naisterahvas, et tal pole mõtet ühtegi tööd üle minimumpalga vastu võtta, sest see pole kasulik- ta kaotaks riigitoetustes rohkem kui ta teeniks. Praegu maksab riik ta rendi ja kommunaalid lisaks lastetoetusele. Selline sissetulek võimaldab tal rentida maja otse randa (riik ju maksab) ) Ning üks pere, kelle mees on “grupi peal”, kellele samuti riik tasub korteri kulud k.a. rent, kolisid ära Cannes’i lähedale, Prantsuse Riveirale sest seal on elu ilusam-eriti kui riik selle kinni maksab.

Kokkuvõtteks- üle hulga aja oli tõsiselt tore, eks ajastus oli ka hea. Maikuus turistihorde veel pole, samas talvine vaikelu on läbi, kohalik rahvas käib palju väljas ja sõpradel oli aega ja tahtmist pärast igavat talve mulle uusi kohti näidata ja minuga tegeleda.

Mida soovitan ja mida ei soovita?

Soovitan vahele jätta selline linn nagu Montpellier, linn kus ma pea 3 aastat elasin on tundmatuseni muutunud ning kahjuks mitte paremuse suunas- ülerahvastatud, asotsiaalne element on viiekordistunud. Ülikoolilinna aura, mis Montpellieri on iseloomustanud, on haihtunud. Näiteks kui võrrelda Nancy’t, ülikoolilinna Lorraine’is või Montpellieri, siis viimane ei saa ligilähedalegi. Paar positiivset asja jäi küll ka silma- trammiliine on juurde tulnud ning võitlus koerasitaga on tulemusi kandnud-linn on palju puhtam kui aastaid tagasi.

Frontignan on linn, mis pole ka just silmakomm. Ütleks kohe, et linn on kole. Sealsete  randade juures on suured campingud, kuhu saabuvad puhkama põhiliselt Pariisi eeslinnade ja teiste suurte tööstuslinnade mitte kõige kultuursem elanikkond. Kohalikule majandusele selline turism küll mitte midagi ei anna- reeglina need inimesed restoranides ei söö, kultuuriüritustel ei käi, nad tekitavad vaid prügi ja liiklusummikuid. Kasu saab vaid campingu omanik.

Frontignanis on siiski paar kohta mida külastada. Väidevalt pidi saama parimaid tielle’e ehk  Sete kuulsaid kaheksajala pirukaid just Frontignan’ist. Need pidid olema veel paremad kui Sete Gianni pagaripoe omad.  Väike kiosk- VB Tielles, asub 3 Rue Anatole France,  Frontignani kesklinnas. Proovisin ära, eriti hea oli pimentée ehk vürtsikas variant. Tasub ekstrasõitu ära küll! 

20170512_163406.jpg

Kui juba Frontignanis olla, siis võiks ette võtta jalutuskäigu Gardiole’i mäele, sest loodus ümber koleda linna on superilus. Tee, mis kulgeb läbi viinamarjaistanduste ja kaunite põõsastike, pakub peale sportliku momendi ka silmailu ning tippu jõudes avanevad hingematvad vaated Vahemerele ja vanadele soolajärvedele ning Thau lahele(seal on austri ja sinimerekarbi kasvandused). Selge ilmaga pidi nägema ka Püreneede tippe. Lisainfot saab siit.

20170513_165153

Frontignanis lõunatamiseks on  tore koht Les Halles ehk turuhoone.  Näiteks pakuti seal austreid tilgakese oliiviõli ja musta pipraga-väga hea oli! Lisaks maksid austrid vaid 5 eurot 6 tükki 🙂

20170511_124757

Minu tuttav Petra peab pisikest restorani raudteejaama lähedal. Tõepoolest tibatillukest. sest sees on vaid 4 lauda ja suvel terrassil lisaks 4 lauda. Kuid on sümpaatne koht. Info siin.

Veinimaailmas on Frontignan kuulus oma Muscat de Frontignan’iga. Muscat de Frontignan viinamarjad on väiksed, nad kasvavad  Gardioli mäenõlvadel, mis kaitseb neid põhjatuulte eest ja Vahemerelt tulev soe niiskus annab tulemuseks erakordselt magusad viinamarjad, millest tehakse magusat naturaalset veini, mis on üleilma kuulus. Pikka aega oli periood, kus valitses arusaam, et magus vein on mingi ebakvaliteetne jook, mida veinisõbral tarbida ei kõlba ning turule toodi ka Muscat sec ehk kuiv muskaatvein. Kuid ajad on jälle muutumises ja kvaliteetsetest naturaalsetest magusatest veinidest osatakse jälle lugu pidada.

Frontignani kesklinnas on pood, kus saab veine degusteerida. kuid kui ette võtta jalutuskäik Gardioli mäele, võib sisse astuda ka mõne tootja juurde ja seal veini mekkida.

20170512_162705

Mõnusatest randadest, söögikohtadest, austritest, jalgrattateedest ning panoraamvaadetest Aigues Mortes’ist Mèzeni edaspidistes kirjatükkides.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.