Kes on kõige kuulsam gaskoonlane? Loomulikult d’Artagnan 🙂
Kui me tänapäeval räägime Gaskooniast, siis tuleb vist ära märkida, et me räägime vaid keelelisest- ja meelelisest- ehk kultuuriruumist. Poliitilise üksusena kadus Gaskoonia kaardilt juba 1063 ja Suur Prantsuse Revolutsioon kaotas oma haldusreformiga ka Gaskoonia provintsi. Eks tänapäeval neid gaskooni keele rääkijaidki ole väheks jäänud. Samas endistel Gaskoonia aladel elavad inimesed peavad ennast gaskoonlasteks ning lahterdavad ennast ilusti ära- baski keele rääkijad on baskid ja ülejäänud neil aladel elavad (ka Baskimmaal) inimesed on gaskoonlased.
Tänapäeval näeb ajaloolilise Gaskoonia haldusjaotus välja selline (osa Gaskooniast asub Hispaania Kataloonias) ning nagu kaardilt näha, elab ajaloolise Gaskoonia aladel teine suur rahvusrühm- baskid.
Gaskoonia nime kohtame siinsetel veinisiltidel: Le côtes-de-gascogne on üks siinse veini apellatsioonidesT (IGP vein).
Gaskoonia süda asus tänapäevases Gers’i 〈 prants.keeles[ʒɛʁs], kuid gaskoonia keeles gers) departemangus ja selle pealinnas Auch’is (prantsuse keeles [oʃ]; ), mis oli ka Gaskoonia pealinn. Auch oli oluline galloromaani linn Rooma Keisririigi ajastul ning Auch oli mingil ajal Armagnac’i krahvi peakorteriks.
Ajaloolised ehitised nagu UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud Sainte Marié gooti stiilis katedraal oma vapustavate renessanssi-ajastu vitraažakendega on üks linna vaatamisväärsustest. Samuti jakobiinide muuseum (Robespierre oli jakobiinide juht, lihtsalt meeldetuletuseks 🙂 ), Cordeliers klooster ja Tour d’ Armagnac-endiasaegne vangitorn. Linnas on loomulikult püstitatud ausammas kuulsale gaskoonlasele d’Artagnanile ehk täisnimega Charles de Batz de Castelmore d’Artagnan’ile. Kuulsa musketäri sünnikohas Lupiac’is, mis ei asu Auch’ist kaugel, on avatud ka majamuuseum.
Mina pean linna suurimaks võluks kitsaid keskaegseid tänavaid, mis ülalinna alllinnaga ehk Gersi jõe vasakkaldaga ühendavad. Neid kitsaid, järskude tõusudega tänavaid või trepiastmeid kutsutakse gaskooni keeles la pousterle.
Väike filmiülevaade linnast:
Kõige olulisem Auch’i piirkonna võlu on muidugi see, et siin saab võrratute maitseelamuste osaliseks. Nagu prantslased ütlevad: on mange bien ici! (me sööme siin hästi)
Siinkandis võib pea kõike restorane usaldada. Michelin märgib linnas ära 4 söögikohta, Pudlowski teatmik soovitab 2-te-need on L’Hotel de France ja Les Daroles .
Kuid siinkohal soovitan restorani, mida soovitab üks gaskoonlasest blogija söögi alla ja söögi peale, pidades seda ainsaks õigeks söögikohaks terves regioonis, kus peale selle, et söök on “see päris”, toetatakse just kohalikke mahetootjaid. Kuigi selline suund on väga moodne, siis köögis ei toimeta habeme ja tätoveeritud käsivartega hipster, vaid kohalik gaskoonlane ilma habeme ja ainsagi tattoo’ta 😂 Siinse söögikoha pidajad on “puhta toidu” pioneerid, lisaks oma köögis kasutatavale kohalikule mahetoorainele, peavad nad oma restorani esisel platsil igal neljapäeval maheturgu. Koht asub 60 km Auch’ist ja jääb Tarn-et Garonne’ departemangu, linna nimega Auvillar. Linn, mis asub kivisel paljandil vaatega jõele ning kannab märki Plus beaux villages de France (Prantsusmaa ilusaim väikelinn) Kokku on selle märgiga linnu Prantsusmaal eelmise aasta seisuga 155 tükki.
Selle restorani nimi on L’Horloge, tema koduleht siin. Kuid olge te hoiatatud, selle restorani kodulehe pilte vaadates, tekib kohe tahtmine sinna sõita!
Mul on söögikoht to-do listis olnud juba 2 aastat, jälgin neid Facebooki lehel ja mulle tõesti meeldib see, mida nad teevad. Ma loodan sel kevadel juba linnukese kirja saada, et see tehtud on.
Mõlemad linnad nii Auch kui Auvillar asuvad Prantsusmaalt algava Santiago de Compostela teel.