Prantslased peavad kohe toitumisharjumusi muutma.

ANSIS (French Agency for Food, Environmental and Occupational Health & Safety) andis jaanuari algul välja põhjaliku raporti prantslaste toitumisharjumustest ja lühidalt võib selle kokku võtta nii-prantslane sööb halvasti ja toitumisharjumisi tuleb muuta otsekohe. Muuhulgas kritiseeriti raportis ka 2002 aastal Prantsusmaa Terviseameti poolt väljaantud tervisliku toitumise soovitusi, millest üks oli  ka meile tuntud- süüa 5 köögi ja puuvilja päevas(se on hea soovitus) Kuid  lisaks sellele oli soovitatud 3 korda päevas süüa mingit piimatoodet ja 2 korda päevas loomset valku.  3 korda päevas???? Leitakse, et on aeg  hakata müüte murdma ja mõista, et jutud piimatoodete kasulikusest on olnud ideoloogilised,  põllumajanduspoliitilised otsused, mida toetati laialdaste reklaamikampaaniatega. Ehk piimatoodete tarbimine soovitatakse limiteerida.

herned

Kokkuvõtlikult öeldi, et prantslased söövad liiga vähe kaunvilju, liiga palju vorstitooteid,tarbivad liiga palju magustatud jooke ja  liiga palju piimatooteid.

ANSIS töötas välja ka algorütmi, mis arvutaks välja ideaalmenüü, mis kataks 97% ulatuses täiskasvanud inimese päevase toiduvajaduse, arvesse võttes ka krooniliste haiguste nagu diabeet, rasvumine, südame-veresoonkonna haigused ja mõned vähivormid ennetamise. Lisaks ka piirata kokkupuudet kemikaalidega ja püsiva orgaanilise saasteainega toidus.

Uus soovitus on päevas tarbida 36-100 grammi kaunvilju (naistel rohkem, sest nende rauavajadus on suurem), keskmiselt tarbib prantslane momendil vaid  11 grammi kaunvilju päevas.(kaunviljad: läätsed, herned, oad, kikerherned, lupiinid)

Tärklise ja teraviljatoodete kohta öeldakse, et tuleks keskenduda täisteratoodetele ja nii vähe rafineeritutele kui võimalik.

Liha ei tohiks tarbida üle 500 grammi nädalas (selle alla ei käi linnuliha), kala süüa vähemalt 2 korda nädalas ja vostitooteid ei tohiks süüa rohkem kui 25 grammi päevas. Statistika aga näitab, et üle poole elanikkonnast on vorstitoodetest sõltuvuses ja tarbivad üle 66 grammi päevas keskmiselt. Punast liha soovitatakse süüa mitte üle 500 grammi nädalas, siis prantslaste keskmine tarbimine  oli 2013 aasta andmete kohaselt isegi alla normi -370 grammi inimese kohta nädalas.

Kui vanas tervisesoovituses oli näiteks hommikune apelsinimahl loetud 5 soovitusliku puu-ja köögivilja hulka päevas, siis ANSIS arvestab ka värskelt pressitud mahlad suhrustatud jookide hulka. Ja seda ei tohiks tarbida üle 1e klaasi päevas. Julgustatakse eelistama köögivilju puuviljadele! See on karm uudis, et värskelt pressitud apelsinimahl selline suhkrupomm on!

Artiklist kahjuks ei tule välja mulle enim huvi pakkuv soovitus, et kuidas siis saab vältida kemikaale ja saastet ning pole ka ühtegi seost toodud tervise ja mahepõllumajanduse vahel. Loodetavasti see raportis on olemas, mida peaks ANSISe kodulehelt otsima.

Aga muidu ju huvitav artikkel. Eriti hämmastas mind see, et prantslaste kaunviljade tarbimine nii väike on. Nende kuulsad Puy rohelised läätsed, lisaks nende suur Põhja-Aafrika kogukond oma köögiga. Karta on, et eestlaste näitajad on veelgi kesisemad.

Mina panen oad likku, nippe kaunviljade keetmiseks leiab siit 🙂

Kirjatüki aluseks Atabula artikkel CHER FRANÇAIS, TU NE MANGES PAS BIEN, ET TA SANTÉ EST EN JEU!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.